امروز جمعه  ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

اعلام ویژه برنامه‌های معارفی ماه مبارک رمضان سیما
اعلام ویژه برنامه‌های معارفی ماه مبارک رمضان سیما

حرکت جمعی صبر و استقامت با تاکید بر تواصی به حق موضوع اصلی برنامه‌های ماه مبارک

مشاهده ۱۲۸
۱۴۰۰/۰۱/۲۲- ۱۶:۲۴
تعداد بازدید:128
دبیر شورای معارف سیما با معرفی برنامه‌های شبکه‌های سیما در ماه مبارک رمضان، تواصی به حق و صبر و پیروزی در نتیجه حرکت جمعی بر محور استقامت و مقاومت را موضوع اصلی این برنامه‌ها اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، نشست مجازی دبیر شورای معارف سیما در خصوص تبیین برنامه‌های ماه مبارک رمضان در رسانه ملی امروز یکشنبه 22فروردین برگزار شد. جواد شیخ اکبری در این جلسه با اشاره به مناسبت های ماه مبارک رمضان، راهبردهای معارفی رسانه ملی را امیدآفرینی با تواصی به حق و صبر برشمرد و گفت: قرآن کتاب زندگی و منشور امید و آرامش است و وعده الهی مبنی بر پیروزی مومنین بر مدار حرکت جمعی بر محور استقامت و مقاومت محقق خواهد شد.

وی به شرایط کرونایی موجود و اعمال محدودیت های شدیدتر در برگزاری مراسم مذهبی به صورت حضوری اشاره کرد و افزود: با توجه به شرایط موجود، آرامش بخشی و انس با قرآن و مناجات ضروری است و رسانه ملی در تلاش است بهجت قلبی و نشاط معنوی را در ماه مبارک رمضان ایجاد کند.

 مدیر شبکه قرآن و معارف سیما بر لزوم توجه به رزمایش مواسات، همدلی و کمک مومنانه تاکید کرد و گفت: شناسایی و معرفی گروه‌های جهادی و ترویج مشارکت های مردمی، بهره گیری از مناسبت ولادت کریم اهل بیت علیهم السلام در این زمیه، ایجاد ظرفیت های جدید تلویزیونی باتوجه به عدم برگزاری مراسم به صورت حضوری و بهره برداری از میان برنامه‌های معرفتی با تاکید بر کلام بزرگان از اهم فعالیت های رسانه ملی در ماه مبارک رمضان خواهد بود.

 شیخ اکبری توجه ویژه به جلسات خانگی قرائت قرآن و مناجات خوانی را مهم خواند و نشاط معنوی، مواسات و همدلی را شعار محوری شورای معارف سیما عنوان کرد و گفت: ذیل این شعار، پویش «#مردم ماه» طراحی شده تا مردم در این فرصت ماه مبارک بتوانند یکدیگر را به کار خیر تشویق کرده و افراد فعال این حوزه را به جامعه معرفی کنند.

 هر روز یک آیه

وی به تبیین روزانه یک آیه با محور تواصی به حق و صبر اشاره کرد و افزود: رسانه ملی در این زمینه، در سه حوزه پخش سخنرانی خطبا و علما، مناجات خوانی و ترتیل روزانه یک جزء از قرآن مجید را در دستور کار قرار دارد.

ترتیل خوانی

دبیر شورای معارف سیما از پخش ترتیل خوانی در ساعات مختلف شبانه روز و به ویژه نیمه شب خبر داد و گفت: شبکه یک، جزء خوانی را از مشهد مقدس، شبکه دو از امامزاده حسین شهر طبس، شبکه سه از حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها)، شبکه چهار از حرم احمدبن موسی(س)شاهچراغ، شبکه پنج از امامزاده صالح علیه السلام، شبکه آموزش از برج میلاد، شبکه قرآن از حرم امام خمینی(رحمت الله علیه)، مسجد جمکران، مشهد و حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام ، شبکه افق از صحن مسجد گوهرشاد و سوریه و شبکه امید از جمع خوانی قرآن در مشهد روانه آنتن می‌کند.

مناجات خوانی

شیخ اکبری به استقبال مخاطبان از مناجات خوانی‌ها در سال گذشته اشاره کرد و افزود: امسال هم مناجات خوانی از شبکه یک با حاج مهدی سلحشور و حاج منصور ارضی، شبکه دو با حاج محمود کریمی، و شبکه سه با حاج میثم مطیعی، و شبکه پنج با حاج سعید حدادیان و در شبکه قرآن و معارف سیما از کربلای معلی ، حاج مهدی سماواتی و حاج محمدرضا طاهری از امام زاده صالح علیه السلام پخش می‌شود و همچنین مناجات خوانی آقای بذری و حاج مهدی رسولی از شبکه افق تقدیم مخاطبان خواهد شد.

 سخنرانی

وی پخش سخنرانی‌های مذهبی را یکی دیگر از برنامه‌های رسانه ملی در ماه رمضان عنوان کرد و گفت: مقرر شده تا در ساعات مختلف شبانه روز مردم بتوانند از سخنان بزرگان استفاده کنند از جمله درس هایی از قرآن حجت الاسلام و المسلمین قرائتی در شبکه یک، سخنرانی استاد شیخ حسین انصاریان در شبکه دو، دکتر رفیعی در شبکه سه، آیت الله مصباح یزدی شبکه چهار و حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در شبکه پنج تقدیم نگاه مخاطبان خواهد شد. 

 برنامه‌های سحر

دبیر شورای معارف سیما به پخش ویژه برنامه‌هایی از حرم‌های مطهر و بهره گیری مردم از فضای معنوی این اماکن در شرایط محدودیتهای کرونایی اشاره کرد و افزود: ویژه برنامه‌های سحرگاهی «ماه خدا» از شبکه یک، «به افق بهشت» از شبکه دو، «ماه من» از شبکه سه، «سحوری» از شبکه چهار، ویژه برنامه سحر شبکه پنج، «کوچه بهار» از شبکه امید، «مهمان خدا» از شبکه قرآن، «وقت سحر» از شبکه افق پخش خواهد شد.

 برنامه‌های افطار

شیخ اکبری ویژه برنامه‌های افطار شبکه‌های مختلف سیما را هم معرفی کرد و گفت: برنامه«دعوت» شبکه یک، «آدم های خوب شهر» شبکه دو، «زندگی پس از زندگی» شبکه چهار، «شهر زیبا »شبکه پنج، «جنگ افطار» شبکه آموزش، «رفیق» شبکه امید، «ضیافت» شبکه قرآن و «چشمه» شبکه افق در لحظات پیش از افطار همراه مخاطبان هستند.

احکام

وی از پخش میان برنامه‌های معارفی احکام رمضان، «ضیافت عاشقی» از شبکه یک، و «از آسمان» و «دست در دست» از شبکه دو خبر داد و گفت: «موکب ثارالله علیه السلام» ، «نوای افلاک» و «لحظه‌ها را دریاب» از شبکه سه، «سوره» و« از باران تا ایمان» از شبکه چهار، «تا نیایش» و «بر کرانه نور »از شبکه پنج، «نسیم وصل »از شبکه آموزش، و میان برنامه‌های «در سایه سار نهج البلاغه» و «نکات ناب» از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شوند.

 دبیر شورای معارف همچنین به پخش برنامه «با مفاخر» که معرفی شاخص ترین تلاوت های قرآن استادان بزرگ قرآن است از شبکه قرآن و معارف سیما اشاره کرد و افزود: مجموعه مستند «نور» درباره تجربه افرادی که تحولات مثبت و معنوی در زندگی را تجربه کردند و نیز مجموعه مستند «یک چکه ماه» ویژه معرفی فعالان حوزه قرآنی از شبکه مستند و برنامه «راز آسمان» پیرامون شناخت علم نجوم بر اساس آیات و روایات از شبکه چهار پخش می‌شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما