امروز شنبه  ۲ مرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

بچه مهندس 4؛ داستان عشق و پیشرفت علمی

مشاهده ۳۵۵
۱۴۰۰/۰۲/۰۷- ۱۴:۱۷
مجموعه تلویزیونی «بچه مهندس» سریال مناسبتی شبکه دو سیما در ماه مبارک رمضان، برای چهارمین سال پیاپی به پخش رسیده است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مجموعه تلویزیونی «بچه مهندس» به عنوان سریال مناسبتی شبکه دو سیما در ماه مبارک رمضان برای چهارمین سال پیاپی به پخش رسیده است. با توجه به اینکه از ابتدا قرار بود این سریال به زندگی شخصیت نخبه و موفقی به نام جواد جوادی از زمان تولد تا بزرگسالی بپردازد، بنابراین قابلیت تبدیل آن به فصل های مختلف را داشت. این فصل از بچه مهندس البته در مقایسه با فصول قبلی دارای دو تغییر مهم شده است. اول، تغییر کارگردان است؛ علی غفاری که کارگردانی سه فصل اول این سریال را به عهده داشت، به دلیل اشتغال در پروژه دیگری، فرصت انجام کارگردانی «بچه مهندس 4» را نیافت. درنتیجه، کارگردانی این سریال به «احمد کاوری» سپرده شد. اما تغییر آشکارتر، بازیگر نقش اول این سریال است. روزبه حصاری که در بچه مهندس 3 ایفاگر نقش دوران جوانی جوادی بود، برای ادامه همکاری با دست اندرکاران فصل چهارم به توافق نرسید و «محمدرضا رهبری» جایگزین او شد.

«بچه مهندس 4» در ادامه قصه زندگی جواد جوادی ، یتیمی‌که هنوز هم پایبند به پرورشگاه دوران نونهالی اش است، امروز به شکوفایی رسیده و تجربیات و تحصیلات علمی اش را به منصه ظهور و کاربرد رسانده است و قصد ازدواج هم دارد. مثل فصل های قبلی «بچه مهندس» در فصل چهارم این سریال نیز همراه با روایت زندگی جوادی و اطرافیانش، برخی از وقایع و مناسبات جامعه امروز نیز به تصویر کشیده شده است.

این فصل از بچه مهندس نیز به یکی از موضوعات مهم در صنعت سینما و سریال سازی جهان، که در ایران مغفول مانده پرداخته است؛ تصویر فرآیندهای علمی و زندگی دانشمندان یک سوژه بسار جذاب و مهیج برای ساخت فیلم و سریال است. این که در کشورهای صاحب صنعت فیلم و سریال به ویژه‌ هالیوود و بالیوود به این موضوعات پرداخته می‌شود، یک دلیل مهمش قطعا وجود جاذبه دراماتیک ذاتی در این موضوعات است که می تواند به ویترین سینمای کشورها تنوع ببخشد و موجب بالا رفتن فروش سنیما و چرخش چرخ های اقتصادی در آن کشورها شود. اما در ایران به موضوعات علمی و صنعتی و زندگی نخبگان علمی‌کمتر پرداخته شده است. «بچه مهندس» از معدود تجربه‌های موفق در این زمینه است. فصل های قبلی این سریال، بیشتر در حوزه مسائل اجتماعی و عاطفی متمرکز بود. اما از فصل سوم و همچنین در فصل چهارم، محور اصلی این سریال، فعالیت های علمی و صنعتی جوادی و همکارانش است.

این سریال بناست به روایت چگونگی تبدیل یک بچه یتیم به متخصص ساخت پهپاد بپردازد. جوادی این بار با طرح های شگرف و نوآورانه اش قصد تحول در مهندسی هوافضا را دارد. همین رویکرد، در بخش هایی سریال «بچه مهندس 4» را به سمت یک سریال استراتژیک متمایل ساخته است. به ویژه قسمت اول این سریال که با الهام از یک حماسه ملی، به ماجرای شکار یک پهپاد جاسوسی آمریکایی در آسمان ایران پرداخت.

یکی دیگر از سوژه‌های قابل تأمل «بچه مهندس 4» مسئله کودکان کار است. قشری از جامعه که همه ما هر روز آن‌ها را در معابر و نقاط مختلف شهرها می‌بینیم، اما احتمالا از زندگی آن‌ها بی خبر هستیم. کار مثبتی که در این سریال رخ داده، این است که به متن زندگی یکی از این بچه‌ها ورود کرده است و مشکلات و رنج ها و امیدهای او را به تصویر کشیده است. غیر از اهمیت محتوایی، این سوژه از نظر دراماتیک نیز به جذابیت «بچه مهندس 4» افزوده است؛ تداخل زندگی یک نخبه علمی و یک کودک کار و همراهی و همنشینی آن‌ها، یک متناقض نمای دلنشین و پرمفهوم را در این روایت، تشکیل داده است. شاید «امیر» این کودک کار که به تازگی به جمع بچه‌های پرورشگاه پیوسته، یک بچه مهندس جدید باشد و در آینده به یک جوادی دیگر تبدیل شود.

سریال«بچه مهندس 4» در کنار این موضوعات اصلی، به مسائل مربوط به جوانان از جمله ازدواج، دانشگاه و اشتغال نیز توجه کرده است. جواد جوادی در گذشته با مژگان درگیر یک رابطه عاطفی بود و این گذشته برای او عواقبی را ایجاد کرده است و از طرفی قصد ازدواج با هم دانشگاهی خودش که فرزند استادش هم هست را دارد. این تصمیم و آن گذشته، جوادی را با یک چالش بزرگ در ازدواج و تشکیل خانواده مواجه ساخته است. همچنان که او در دانشگاه نیز با موانعی مواجه می‌شود. به طور مثال، وقتی به عنوان استادیار به تدریس دعوت می‌شود، به خاطر جوانی و پایین بودن سنش با واکنش منفی برخی از دانشجوها روبرو می‌شود. در نتیجه، او در این بخش نیز یک زمینه مبارزه تازه را در پیش دارد. همه این مسائل و ماجراها باعث شده اند تا «بچه مهندس 4» نسبت به فصل های قبلی اش با روایتی پیچیده تر و پر از گره‌های مختلف توأم شود. «بچه مهندس 4» یکی از سریال های پربازیگر سیما محسوب می‌شود. در این مجموعه نیز ترکیب گسترده ای از بازیگرها در نسل های مختلف حضور دارند. غیر از محمدرضا رهبری که بازیگر نقش اول این سریال است، فرهاد قائمیان، ثریا قاسمی، مهشید جوادی، عبدالرضا اکبری، علیرضا جلالی تبار، کوروش سلیمانی، سیما خضرآبادی، بهنام شرفی، عباس جمشیدی‌فر، سیاوش چراغی‌پور، شیوا خسرومهر، سهند جاهدی، شهین تسلیمی، عزت الله مهرآوران، رامین راستاد، اتابک نادری، رحیم نوروزی، امید روحانی، حمیدرضا هدایتی، ساغر عزیزی، وحید نفر، نسیم باقریان، فریده دریامج، کریم قربانی، حسن ولیخانی، مونا خوارزمی، پرویز بزرگی، سالار کریم خانی، روشنک سه‌قلعه‌گی، رضا نامداری، حسین شمس‌آبادی، مرضیه ایرانی، محمدرضا علیرضایی، وحید اسمی‌خانی، مسعود حسینی، حسین بیرنگ، امیر امیری، سحر گلشیرازی، محمود بیاتی، امیررضا فرامرزی، مانی اسلامی، مبین موسی لو، نسرین رضانژاد، رونیکا بهرام زاده و ... حضور دارند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما