امروز چهارشنبه  ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

در «این هفته در تاریخ» هیسپان تی وی بررسی می‌شود:
در «این هفته در تاریخ» هیسپان تی وی بررسی می‌شود:

ازپایان جنگ جهانی دوم تا خروج ترامپ از توافق هسته ای

مشاهده ۵۹
۱۴۰۰/۰۲/۱۲- ۱۵:۱۵
شبکه هیسپان تی وی در این قسمت از برنامه «این هفته در تاریخ » (Esta semana en la historia) به موضوعات اعلام انحلال گروه جدایی طلب منطقه باسک (ETA) ، کشتار دانشگاه کنت، پایان جنگ جهانی دوم و خروج ترامپ از توافق هسته‌ای می‌پردازد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه «این هفته در تاریخ» که به مرور مهم‌ترین اتفاقات در تاریخ اشاره دارد و رویدادهای مرتبط را با استفاده از تصاویر آرشیوی و نریشن برای مخاطبان توضیح می دهد، در این برنامه به موضوع اعلام انحلال گروه جدایی طلب منطقه باسک اسپانیا موسوم به ETA، کشتار دانشگاه کنت، پایان جنگ جهانی دوم و خروج ترامپ از توافق هسته‌ای می‌پردازد.

در این برنامه مروری خواهد شد به گروه ETA که اسم یک گروه مارکسیستی مسلح و هدف آن، جدایی منطقه باسک از اسپانیا وفرانسه و تأسیس یک کشور مستقل در تمام مناطق باسک بود. آنها بالاخره در سال ۲۰۱۸ طی یک اعلانیه خبر منحل شدن کلی این گروه را دادند؛ اما دولت در واکنش به این تصمیم آن‌ها گفت که تمامی اعضای این گروه باید به سزای اعمالشان برسند و اعلان انحلال این گروه تندرو ازادیخواه چیزی را تغییر نمی‌دهد. کشتار دانشگاه کنت واقعه‌ای که طی آن، با تیراندازی گارد ملی آمریکا به سمت دانشجویان معترض به جنگ ویتنام، در دانشگاه ایالتی کنت در شهر کنت در ایالت اوهایو، تعدادی دانشجو کشته و مجروح شدند، موضوع دیگر مورد بحث در این برنامه است. نیروهای آمریکا وویتنام جنوبی به مخفیگاه‌های نیروهای ویتنام شمالی در کامبوج حمله کردند که اعتراضات گسترده‌ای را در آمریکا به دنبال داشت. یکی از این اعتراضات در تاریخ ۴ مه ۱۹۷۰ میلادی در دانشگاه کنت بود که با شلیک گلوله سربازان گارد ملی اوهایو به سمت حدود ۲۰۰۰ دانشجوی معترض به طرزی فجیع خاتمه یافت.

در این تیراندازی ۴ دانشجو کشته و ۹ تن زخمی‌شدند. این واقعه، موجب اغتشاشات و اعتصابات گسترده در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا شد. ۸ مه ۱۹۴۵ در تاریخ به عنوان روز پیروزی بزرگ نیروهای متفقین بر متحدین که تسلیم بدون قید و شرط آلمان نازی را هم به همراه داشت، به ثبت رسیده است. این تاریخ به عنوان پایان جنگ جهانی دوم ثبت شد. موضوع بعدی این برنامه، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای است. به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، وزیر خارجه دولت ترامپ گفت آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بعد از ظهر سه‌شنبه ۸ مه ۲۰۱۸ در سخنانی در کاخ سفید رسما اعلام کرد واشنگتن از توافقی که آن را معیوب خواند خارج خواهد شد و سپس فرمان خروج ایالات متحده از توافق ۲۰۱۵ با ایران را امضا کرد.

برنامه«این هفته در تاریخ» کاری از واحد تولید برنامه‌های شبکه هیسپان تی وی است که از دوشنبه هر هفته تا یکشنبه هفته بعد در چند نوبت از شبکه هیسپان تی وی پخش می‌شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما