امروز دوشنبه  ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

انعکاس روز جهانی قدس از دوربین دفاتر نمایندگی سازمان

مشاهده ۱۶۰
۱۴۰۰/۰۲/۱۹- ۱۱:۳۵
به مناسبت گرامیداشت روز جهانی قدس، دفاتر نمایندگی سازمان در خارج از کشور نقش مهمی در پوشش این روز در شبکه‌های مختلف سیما ایفا کردند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، با توجه به دستور ویژه رئیس سازمان برای افزایش تولیدات نمایندگی‌ها ،دفاتر نمایندگی سازمان در خارج از کشور با ارسال ویژه برنامه‌ها، گزارش های خبری، مصاحبه با شخصیت های مطرح سیاسی، مذهبی و دانشگاهی و برقراری ارتباط زنده، توانست نقش ارزشمندی در پوشش  ویژه این روز ایفا کند.

دفتر نمایندگی‌های صدا و سیما در لبنان از ابتدای ماه مبارک رمضان ویژه برنامه‌های متنوعی شامل مستند، نماهنگ و مصاحبه با شخصیت ها و مقام های لبنانی و فلسطینی را برای گرامیداشت روز جهانی قدس در دستور کار قرار داد. در مستند «سلاح کلام» به موضوع شعر مقاومت پرداخته شد. این سبک جدید همان شعر مقاومت است. این مستند از شبکه اول سیما پخش شد.

نماهنگ «درب شهدا» نیز در این نمایندگی تولید شد. همچنین با یازده نفر از شخصیت ها و مقام های لبنانی و فلسطینی درباره روز جهانی قدس مصاحبه شد و گفت و گویی اختصاصی با شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله، درباره روز جهانی قدس ضبط و از شبکه خبر پخش شد. هفت ارتباط زنده نیز با شبکه‌های اول، سوم، خبر، افق، قرآن، الکوثر و سیمای مرکز قزوین در مارون الراس در مرز لبنان با فلسطین اشغالی به مدت 120 دقیقه برقرار شد. تهیه ۸ گزارش خبری و چهار ارتباط زنده با بخش های خبر از دیگر عملکرد های نمایندگی لبنان در روز قدس سال ۱۴۰۰ است.

دفتر نمایندگی دهلی نو در هند در روز قدس، 6 مصاحبه با شخصیت های هندی تهیه و به سیمای اردو ارسال کرد. همچنین تولید برنامه گفت و گو محور «شعر مقاومت در زبان فارسی در هند» از دیگر اقدامات این دفتر به مناسبت روز جهانی قدس بود. این میزگرد تلویزیونی با حضور آقایان مهدی باقر استاد دانشگاه دهلی، غلامحسین رضوی محقق و پژوهشگر هندی، احسان الله شکراللهی مدیر مرکز تحقیقات زبان فارسی در هند و علیرضا قزوه شاعر و پژوهشگر تهیه شد. ارسال 14 گزارش و مصاحبه از مراسم روز قدس در کشمیر، کارگیل، سرینگر، سانکو و بمبئی به سیمای اردو، دو بسته مصاحبه خبری ، 25 خبر مکتوب و  نیز پوشش خبری سه وبینار تخصصی ویژه روز جهانی قدس نیز از دیگر فعالیت های این دفتر بود.

دفتر نمایندگی سارایوو  در بوسنی و هرزگوین نیز به مناسبت روز قدس، ویژه برنامه «قدس در آینه بوسنی و هرزگوین» را تولید کرد. این برنامه به تاریخچه برگزاری روز قدس در بوسنی و هرزگوین پرداخت و شخصیت های برجسته مذهبی،سیاسی و دانشگاهی این کشور به وضعیت کنونی قدس در جهان اسلام اشاره کردند. مشارکت در برگزاری میزگرد برخط به مناسبت روز قدس در سارایوو تحت عنوان«بررسی عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل و آینده فلسطین»، پوشش خبری خطبه‌های نماز جمعه روز قدس زاگرب که در آن مفتی اعظم کرواسی اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان از سوی حضرت امام خمینی (ره) را ابتکاری ارزنده برای توجه مسلمین به مسائل جهان اسلام و از جمله قبله اول مسلمانان دانست، پوشش خبری مصاحبه خبرگزاری دولتی بوسنی و هرزگوین با سفیر ایران در این کشور ، انتشار ترجمه سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی‌به مناسبت روز جهانی قدس سال 1400به زبان بوسنیایی در سایت دفتر و شبکه‌های اجتماعی منطقه بالکان و تهیه گزارش خبری از بازتاب گسترده بیانات رهبر انقلاب در رسانه‌های بالکان  از دیگر اقدامات این نمایندگی به مناسبت روز جهانی قدس بودند.

دفتر نمایندگی سازمان آنکارا در ترکیه، به مناسبت روز جهانی قدس، مصاحبه‌های اختصاصی با شخصیت های مطرح سیاسی و فرهنگی ترکیه از جمله صالح تورهان (رئیس انجمن جوانان آناتولی)، فاتح اربکان (رهبر حزب رفاه)، نامیک کمال زیبک ( وزیر اسبق فرهنگ و گردشگری ترکیه)، مصطفی ییلماز (سردبیر روزنامه ملی گازته)، بولنت اسین اوغلو ( نویسنده و کارشناس مسائل سیاسی)، توران قشلاقچی (رئیس رسانه‌های ترک، عرب) را تهیه و برای پخش به شبکه‌های مختلف سیما ارسال کرد. 5 مصاحبه اختصاصی با شخصیت های سیاسی و فرهنگی ترکیه درباره روز جهانی قدس ، پوشش وبینار های تخصصی روز قدس در ترکیه و تهیه گزارش از تجمع ضد صهیونیستی مقابل اقامتگاه سفیر رژیم صهیونیستی در آنکارا از دیگر اقدامات دفتر آنکارا است.

دفتر نمایندگی کوالالامپور در  مالزی به مناسبت گرامیداشت روز قدس، دو مصاحبه کارشناسی با آقایان دکتر محمد عزمی عبدالحمید رئیس شورای مشورتی سازمان‌های اسلامی مالزی و پروفسور چاندرا مظفر ، رئیس بنیاد عدالت مالزی انجام و با ترجمه و صدا گذاری برای بخش های خبری ارسال کرد. همچنین یک « گزارش پلاتو » روبروی سفارت ایالات متحده درباره ابلاغ موضع ضد صهیونیستی مالزی از سوی تعدادی از نمایندگان پارلمان و نمایندگان تشکل های اسلامی مردم نهاد مالزی به سفیر جدید آمریکا در کوالالامپور تولید شد.

دفتر نمایندگی مسکو در روسیه،  ۱۱ گزارش خبری تلویزیونی با موضوع قدس ، ۱۱ گزارش رادیویی و ۳۴ خبر مکتوب درباره برنامه‌ها و مراسم‌ ویژه این روز در روسیه را در قالب برنامه‌های خبری تهیه و ارسال کرد. در خصوص برنامه‌های تولیدی غیر خبری، مستند 20 دقیقه ای «در‌میان دو مثلث شوم» نیز در  این دفتر تهیه و برای پخش به شبکه‌های سیما ارسال شد. در این مستند به سه موضوع مهم اهمیت حمایت جهانی از آرمان ملت مظلوم فلسطین، ابتکار امام خمینی (ره) در نام گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان بعنوان روز قدس و نقش سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در تقویت محور مقاومت در برابر رژیم غاصب صهیونیستی پرداخته شد. تهیه ۱۴ گفت و گوی اختصاصی با مقامات و شخصیت‌های برجسته سیاسی، فرهنگی ، مذهبی و علمای دینی اهل سنت درباره مسئله فلسطین ، اهمیت نام گذاری روز قدس از سوی حضرت امام خمینی(ره) ، دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب درباره موضوع قدس ، نقش سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در تقویت محور مقاومت و ضرورت تداوم زنده نگه‌داشتن آرمان رهایی قدس شریف ، مجموعا به مدت ۴۵ دقیقه از دیگر برنامه‌های ارسالی دفتر مسکو است. این گفت و گوها ترجمه و صداگذاری برای  استفاده در بخش‌های مختلف خبری به اخبار نمایندگی‌ها (اداره کل اخبار خارجی) ارسال شد. گفت و گوهایی با مقامات و شخصیت های دینی و مذهبی، سیاستمداران و اهالی فرهنگ به زبان روسی مجموعا به مدت ۲۵ دقیقه ، ۳ ویدئوکلیپ به زبان روسی، عکس نوشته‌های روسی با موضوع فلسطین، جنایات رژیم صهیونیستی، رنج ملت مظلوم فلسطین، بی عملی سازمان ملل در برابر ادامه جنابات صهیونیست‌ها و سردار مقاومت شهید حاج قاسم سلیمانی با نوشته روسی برای بخش روسی سایت پارس تودی، رادیو روسی و شبکه‌ تلویزیونی آزمایشی روسی معاونت برون مرزی تهیه و ارسال شد. در فضای مجازی هم حوزه روس زبانان نیز تهیه و تدوین ویدئوکلیپ های تاثیرگذار درباره قدس به زبان روسی، با همکاری مرکزاسلامی مسکو و رایزنی فرهنگی سفارت ایران و تهیه ۵۰ عکس‌نوشته‌ با تیتر و زیرنویس روسی با موضوع «قدس مقدس» از دیگر اقدامات دفتر مسکو به مناسبت روز جهانی قدس بود.

دفتر نمایندگی اسلام آباد در پاکستان ۴ گزارش خبری فارسی و اردو با موضوعات برنامه‌های همبستگی با فلسطین در پاکستان و برگزاری راهپیمایی روز جهانی قدس در شهر های مختلف پاکستان به خبرگزاری و شبکه سحر اردو، ارسال شد.  ارسال 19 خبر مکتوب با محور اهمیت روز جهانی قدس، محکومیت تداوم اشغالگری و جنایات رژیم صهیونیستی در نواز غزه، بررسی پیامد های خیانت کشورهای عربی به آرمان فلسطین و لزوم وحدت مسلمانان برای حل مسئله فلسطین و ضرورت حل این مسئله رسیدن به پایداری و صلح منطقه ای به خبرگزاری سازمان از دیگر فعالیت های این دفتر بود. تهیه ۷ بسته مصاحبه اختصاصی با رهبران سیاسی ،مذهبی و اندیشمندان پاکستانی از جمله وزیر امور حقوق بشر پاکستان ،دبیر کل مجلس وحدت مسلمین پاکستان ، عضو کمیته قرآن دولت پاکستان، استاد دانشگاه، فعال اجتماعی و مفتی اهل سنت در اسلام آباد و ارسال آن به خبرگزاری و شبکه سحر اردو نیز به انجام رسید. تهیه سه بسته مصاحبه مردمی و ارسال به شبکه پرس تی وی نیز از اقدامات این دفتر در روز جهانی قدس بود.

دفتر نمایندگی در باکو 12 مصاحبه با شخصیت های سیاسی، ملی و مذهبی آذربایجان به مناسبت روز جهانی قدس را تهیه و برای پخش ارسال کرد. از جمله شخصیت های مهمی‌که دفتر باکو به مناسبت این روز با آن‌ها مصاحبه کرده است، حاج ایلقار ابرهیم اوغلو رئیس مرکز دفاع از اعتقادات و آزادی‌های دینی آذربایجان، عاکف حیدرلی جانشین رئیس حزب اسلام جمهوری آذربایجان، فواد نورا... اف معاون رئیس مسلمانان قفقاز ، خانم نورسته ابراهیم اوا رئیس شعبه زنان حزب اسلام می‌باشند. همچنین ارسال 2 بسته خبری، 16 خبر مکتوب، 2 مجموعه تصاویر راش و 3 ویژه برنامه از دیگر اقدامات دفتر نمایندگی سازمان در باکو است.

دفتر نمایندگی کابل در افغانستان به مناسبت روز جهانی قدس، با شماری از چهره‌های برجسته سیاسی افغانستان در خصوص روز جهانی قدس مصاحبه کرد. « محمد عاصم » عضو شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، استاندار سابق پروان و عضو سابق مجلس نمایندگان افغانستان نخستین چهره ای بود که مواضع خود را در حمایت از روز جهانی قدس به صورت شفاف دریک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد . «سید جواد حسینی » از مدیران جوان و آینده دار افغانستان که همزمان ریاست حزب عدالت و توسعه و سازمان فرهنگی افغانستان جوان را برعهده دارد، دومین چهره سیاسی و فرهنگی افغان بود که در مصاحبه با نمایندگی سازمان بر محوریت قدس برای وحدت اسلامی تاکید کرد. « محمد حسن جعفری » دبیرکل حزب رفاه ملی افغانستان و از چهره‌های جهادی سابق این کشور نیز در مصاحبه اختصاصی ، جنایات رژیم صهیونیستی را به شدت محکوم کرد. پوشش خبری همایش « دفاع از قدس » که به میزبانی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در کابل برگزار شد از دیگر فعالیت های این دفتر بود. تیم خبری صدوسیما در حاشیه همایش روز قدس نیز با شماری از شخصیت های سیاسی و همچنین شرکت کنندگان مردمی درباره این روز مصاحبه کرد . همچنین این دفتر با هماهنگی‌هایی که با فعالان فرهنگی و سیاسی در خارج از شهر کابل انجام داد، موفق شد تصاویر و ویدیوهایی از مراسم روز جهانی قدس را در شهرهای هرات ، پکتیا و مزارشریف تهیه و این مراسم را درخارج از شهر کابل نیز تحت پوشش خبری قرار دهد. پوشش تصویری رژه خودرویی در روز قدس در کابل، لگدمال کردن پرچم اسرائیل در ورودی یکی از مساجد در پایتخت، تهیه تصویر از نمایشگاه عکس روز جهانی قدس به میزبانی شورای حامیان قدس شریف، پوشش تصویری محفل انس با قرآن کریم با حضور قاریان زن در شهر کابل و هرات، پوشش تصویری مسابقه کتابخوانی دانش آموزان افغان و مسابقات ورزشی با محوریت بیت المقدس از دیگر فعالیت های این دفتر بود. همچنین دیدگاه‌ها و اعلامیه‌های چهره‌ها و احزاب سیاسی افغانستان درباره روز جهانی قدس در قالب خبر مکتوب منعکس شد. در عرصه فضای مجازی نیز وبیناری با موضوع «قدس ، محور وحدت و همگرایی مسلمانان» برگزار شد که گزارش خبری تصویری نیز از این وبینار تهیه شد.

دفترنمایندگی پکن در چین در نشستی به صورت ویدئو کنفرانس با حضور اندیشمندان ، پژوهشگران ، کارشناسان ومسلمانان چین بر حمایت قاطع از مردم مظلوم فلسطین تاکید شد و از مجامع بین المللی خواسته شد بیش از این در مقابل جنایات رژیم جعلی صهیونیستی سکوت نکنند.‌ اندیشمندان نیز مقالات بسیار ارزشمندی در دفاع از مردم مظلوم فلسطین ارائه دادند. دفتر نمایندگی سازمان در پکن پوشش خبری این نشست را به عهده داشت.

دفتر نمایندگی بغداد در عراق در فضای رسانه‌ای عراق برگزاری مراسم روز جهانی قدس بازتاب گسترده‌ای داشت به طوری که بسیاری از رسانه‌های عراقی این روز را به شایستگی پوشش دادند. بازتاب بیانات رهبر معظم انقلاب و پوشش روز جهانی قدس در شهرهای مختلف عراق از جمله بغداد و کربلا از اقدامات مهم این دفتر نمایندگی در روز جهانی قدس بود. همچنین دفتر عراق گزارش ویژه ای را از وبینار روز قدس در مسجد کوفه تهیه و ارسال کرد.

گفتنی است صداوسیمای کشورمان با وجود پوشش مداوم رویدادهای مذهبی در اعتاب مقدسه در طول سال، تاکنون شبکه یا کانالی را به طور انحصاری برای مخاطبان جهانی عتبات اختصاص نداده بود. امور بین‌الملل رسانه ملی، همزمان با ماه رمضان امسال، تلویزیون اینترنتی « حبیب» را به عنوان نخستین رسانه تصویری اختصاصی از اعتاب مقدسه راه اندازی کرد که به طور انحصاری موضوع زیارت و عتبات را پوشش خواهد داد. استودیوی مرکزی پخش تلویزیون اینترنتی «حبیب» در کربلای معلی است و دفتر نمایندگی صدا و سیما در عراق عهده دار تولید و پخش این شبکه است. هم اکنون در مرحله پخش آزمایشی این شبکه هر شب حدود چهار ساعت برنامه مختلف دعا، گفت و گو، و  مناجات در حال پخش دارد.

دفتر نمایندگی دمشق در سوریه تهیه مستندی به مناسبت روز جهانی قدس و پوشش مراسم روز جهانی قدس در شهر دمشق از اقدامات این دفتر نمایندگی بود. همچنین برنامه تولیدی این دفتر با عنوان « هموطن » که به زندگی یک زن مبارز سوری می‌پردازد نیز از شبکه‌های سیما پخش شد.

دفتر نمایندگی لندن در انگلیس در دو حوزه تولید و خبر با موضوع روز جهانی قدس ۱۴۰۰ اقدامات متعددی را انجام داد. مصاحبه اختصاصی با مسعود شجره درباره ناگفته‌ها و آثار روز قدس در کانونهای مختلف ادیان و حقوق بشری غرب به ویژه در انگلیس که زادگاه رژیم صهیونیستی است و رویکرد و ابتکار حضرت امام خمینی ره که منجر به این شد در سال های اخیر بزرگترین راهپیمایی روز قدس در غرب در انگلیس برگزار می‌شود به مدت 35 دقیقه تدوین و برای شبکه خبر و خبر گزاری صدا و سیما ارسال شد. کلیپ های تولیدی روز قدس مربوط به کمیسیون حقوق بشر اسلامی نیز به مدت 8 دقیقه ترجمه و با متن برای بهره برداری به خبرگزاری صدا و سیما ارسال شد. همچنین دو گزارش از راهپیمایی روز قدس به مدت حدود 6 دقیقه تهیه و برای بهره برداری بخشهای خبری سازمان ارسال شد. پوشش راه پیمایی خودرویی روز قدس در لندن ، تهیه تصاویر راش از این راهپیمایی برای بهره برداری شبکه‌ها و بخشهای خبری  و ارسال یازده خبر مکتوب مربوط به روز قدس از دیگر اقدامات این دفتر در حوزه ارسال خبر بود.

همچنین، مستند «نجاح» به مدت سی دقیقه کاری از دفتر صدا و سیما در انگلیس به روی آنتن شبکه‌های سیما رفت. نجاح نام زنی است که در روستای بلعین متولد شده و در آنجا زندگی می‌کند. روستای بلعین در غرب رام الله قرار دارد وطی سال های اخیر به نماد مقاومت در برابر دیوار نژادپرستانه حائل رژیم صهیونیستی تبدیل شده است. این مستند داستان پر غصه این خانم است که درخت های زیتون او توسط صهیونیست ها به آتش کشیده می‌شوند و از سرزمینش رانده می‌شود.حملات شبانه سربازان اسرائیلی به منازل مردم، دستگیری زن و بچه و پیر و جوان و پرتاب گاز های اشک آور بر سر خانواده‌های این روستا و کشتار آن‌ها بخش های دیگری از این مستند است .این شیر زن فلسطینی به همراه مردم روستای بلعین با دستان خالی جلوی سربازان تا دندان مسلح اسرائیلی برای دفاع از وطن و سرزمینشان ایستادگی می‌کنند. مستند تحلیلی «فلسطین ،فلسطین خواهد ماند» به مدت ۳۰ دقیقه کار دیگری از دفتر صدا و سیما در لندن بود که به موضوع ایجاد دولت جعلی اسرائیل توسط دولت انگلیس پرداخت. هدف دولت امریکا از تغییر و جابجایی سفارت خود به بیت المقدس و ادامه شهرک سازی صهیونیست ها در سرزمین‌های فلسطینیان، کشتار مردم بی گناه فلسطین ابعاد دیگری است که در این مستند به آن پرداخته شد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما