امروز يك شنبه  ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

مستند «استراحت بماند» آماده پخش می‌شود

مشاهده ۸۸
۱۴۰۰/۰۲/۲۰- ۱۳:۲۹
ماجرای تأسیس «کافه شهدا» در شیراز، فعالیت‌های جهادی آن و شباهت مؤسس آن به شهید معروف، سوژه مستند «استراحت بماند» از تولیدات شبکه مستند است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، علی تک روستا، کارگردان مستند «برادرم نادعلی» است؛ مستندی که پیش از این در چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت به نمایش درآمد و توجه بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کرد. او این روزها مراحل پایانی تولید مستند جدیدی را پشت سر می‌گذارد که سوژه‌ای متفاوت دارد.

تک روستا با اشاره به سوژه فیلم مستند جدید خود گفت: این مستند، پرتره‌ای از «سیدغفار» جوان شیرازی است که به واسطه فعالیت‌های جهادی‌اش در سالیان اخیر نامش بر سر زبان‌ها افتاده است. زندگی متفاوت و جذاب او در کنار پرداخت به فعالیت‌های جهادی‌اش سوژه فیلم مستندی با عنوان «استراحت بماند» شده است.

این مستندساز با اشاره به بخش‌هایی از زندگی سیدغفار گفت: سیدغفار از ابتدا خیلی با فضای ایثار و شهادت آشنا و علاقه‌‌مند به آن نبوده است، به طوری که وقتی دوستانش در اردوهای راهیان نور از او سؤال می‌کنند «دوست شهید تو چه کسی است؟» می‌گوید: «دوست شهید چه صیغه‌ای است؟!» اما بعد از یکی دو مرتبه اعزام برای خادمی، وقتی می‌بیند بچه‌ها تصویر دوست شهید خود را به عنوان عکس روی صفحه گوشی خود گذاشته‌اند تصمیم می‌گیرد تا شهیدی را برای خود به عنوان دوست انتخاب کند!

وی با اشاره به تأسیس «کافه شهدا» توسط او و دوستانش و شهرت‌ آن در سال‌های اخیر گفت: سیدغفار به همراه دوستانش، در ایام پایانی هفته محفلی را بر سر مزار یکی از شهدا برپا می‌کنند. این محفل آرام آرام جان گرفته تا جایی که مهمانانش تا به هزار نفر هم می‌رسد. در نهایت تصمیم می‌گیرند که برای این جمع و هیئت اسمی را انتخاب کنند و نام «کافه شهدا» را برایشان انتخاب می‌کنند نامی‌که در ابتدا با مخالفت بعضی افراد مواجه می‌شود، اما آرام آرام جای خود را در بین مردم شیراز باز می‌کند.

او ادامه داد :سیدغفار به همراه جمعی از دوستانش فعالیت‌های جهادی بسیار زیاد دیگری نیز دارند که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است و سعی شد  در مستند «استراحت بماند» این فعالیت‌ها به تصویر کشیده شود و  علاوه بر این، اتفاقاتی در زندگی او رخ می‌دهد که علاوه بر جنبه دراماتیک، مسیر زندگی او را پر پیچ و خم می‌کند.

تک روستا ماجرای جالبی را از شباهت سوژه مستند خود با یکی از شهدای مشهور تعریف می‌کند: چند سال قبل گروهی برای ساخت فیلم یکی از شهدای مشهور اقدام می‌کنند و برحسب اتفاق، نقش آن شهید به دلیل شباهت ظاهری بسیار زیاد به سیدغفار می‌رسد. این شباهت به حدی است زمانی که مادرش عکس سید غفار را می‌بیند تا ساعت‌ها نمی‌تواند باور کند که این گریم نشده است و اشک می‌ریزد.

او درباره ایده ساخت این مستند گفت: ساخت چنین مستندی تحت تأثیر جمله‌ای از رهبر انقلاب رخ داد. ایشان در دیدار با کارگران در دهم اردیبهشت ماه سال 1396 فرمودند: «ما جز با کار جهادی و کار انقلابی نخواهیم توانست این کشور را به سامان برسانیم.» این جمله‌ رهبر انقلاب اسلامی‌به‌وضوح اهمیت و جایگاه جهت‌گیری و کار جهادی را در منظومه‌ ارزشی انقلاب اسلامی مشخص می‌کند. براساس همین نگرش، انتظار رهبر انقلاب در این زمینه «همگانی شدن گفتمانِ جهادی» و «گسترشِ حضور عموم مردم به‌خصوص جوانان در جریان فعالیت‌های جهادی» است.

کارگردان مستند «برادرم نادعلی» درباره روند تولید فیلم مستند «استراحت بماند» گفت: برای ساخت این مستند به زادگاه سیدغفار و مناطقی رفتیم که او همراه دوستانش در آنجا کار جهادی انجام دادند. همچنین آرشیو عکس و فیلم 10 سال گذشته سید غفار و بچه‌های کافه شهدا را جمع‌آوری کردیم که می‌تواند مانند نخ تسبیح، فیلم را از 10 سال قبل با شکل‌گیری کافه شهدا به وضعیت فعلی برساند. این مستند مراحل آخر تولید و تدوین را پشت سر می‌گذراند و برای پخش از شبکه مستند سیما آماده می‌شود.

علی تک روستا تهیه کننده و کارگردان،تدوین علی مومن اعلایی،مدیر تولید علیرضا شعاعی از عوامل تولید فیلم مستند «استراحت بماند)  و مجری طرح مرکز فرهنگی میثاق  است که در شبکه مستند سیما تولید شده است.

تصاویر

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما