امروز دوشنبه  ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

آغاز پانزدهمین همایش علمی «حکمت مطهر»
آغاز پانزدهمین همایش علمی «حکمت مطهر»

مطهری فیلسوف آینده است

مشاهده ۴۱۱
۱۴۰۰/۰۲/۲۷- ۱۸:۱۲
تعداد بازدید:411
پانزدهمین همایش علمی «حکمت مطهر» با موضوع «اسلام و ایران در قرن جدید» به میزبانی دانشگاه صداوسیما از امروز آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مراسم افتتاحیه همایش پانزدهمین همایش علمی «حکمت مطهر» با موضوع «اسلام و ایران در قرن جدید» صبح امروز (دوشنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه) با حضور آیت‌الله علی‌اکبر صادقی رشاد، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حجج اسلام حمید پارسانیا و رضوان طلب، از استادان حوزه و دانشگاه، شهاب اسفندیاری، رئیس دانشگاه صداوسیما و سید حسین شهرستانی، دبیر علمی این همایش برگزار شد.

حسین شهرستانی، دبیر علمی همایش «حکمت مطهر» با بیان اینکه پانزدهمین همایش حکمت مطهر، اولین همایش علمی و پژوهشی در این حوزه و مورد تائید وزارت علوم است، با اشاره به استقبال دانشجویان و پژوهشگران نوقلم و تعدد مقالات رسیده به آن، گفت: در نهایت ۲۱ مقاله واجد شرایط لازم برای ارائه در همایش تشخیص داده شد. (جزییات بیشتر را در این لینک بخوانید)

 

هدف «حکمت مطهر»

در ادامه این همایش، شهاب اسفندیاری، رئیس دانشگاه صداوسیما به تشریح ویژگی‌های شخصیتی و فکری شهید مطهری پرداخت و با اشاره به هدف این همایش که در عنوان آن یعنی «حکمت مطهر» نهفته است، گفت: هدف از این عنوان این است که ما متوجه آینده باشیم.

وی با اشاره به بیانات شهید مطهری در مورد نقش روحانیت در احیای اندیشه اسلامی افزود: یکی از مهم‌ترین دلایل به وقوع پیوستن انقلاب اسلامی این بود که امثال شهید مطهری به مردم انگیزه دادند.

اسفندیاری در پاسخ به این سؤال که چرا نمی‌توانیم برای آینده تصویرسازی داشته باشیم؟ ابراز داشت: همیشه این انتقاد متوجه ما بوده که چرا آینده‌نگری در آثار هنری تولیدی ایرانیان دیده نشده است، این در حالی است که در کارهای هنری غربی این مورد به‌وفور دیده‌ می‌شود.

رئیس دانشگاه صداوسیما تحولات کنونی در جبهه مقاومت را اتفاق مهمی دانست و گفت: شهید مطهری در کتاب «نهضت‌های اسلامی در صدساله اخیر» تصویری از آینده برای حرکت انسان ترسیم کرده و از راهی برای آینده سخن می‌گوید. ایشان در این کتاب درباره اینکه چگونه می‌توان مردم مسلمان را برای آینده بهتر امیدوار کرد، توضیح کاملی می‌دهد و همین تصویر از آینده برای حرکت انسان شوق و انگیزه مضاعفی ایجاد می‌کند.

وی در پایان گفت: نسل جوان ما به‌شدت نیازمند این تصویرها است. به همین خاطر، ما باید در دانشگاه و روحانیون در حوزه‌ها تولید اندیشه کنیم. (جزییات بیشتر را در این لینک بخوانید)

در بخش دیگری از این همایش، آیت‌الله صادقی رشاد، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی‌به تبیین جایگاه اندیشه‌ای شهید مطهری پرداخت؛ حجت‌الاسلام دوست‌پرور، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های هنر و صداوسیما وجهه علمی‌شهید مطهری را تشریح کرد و حجت‌الاسلام دکتر رضوان طلب، رئیس مرکز جذب هیئت‌علمی وزارت علوم هم به آموزه‌‌هایی از این استاد شهید پرداخت.

در پایان این همایش، حجت‌الاسلام دکتر محمدجواد رودگر، استادیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دکتر شفیعی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق (ع) و دکتر جهاندار امیری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه صداوسیما به عنوان صاحبان مقالات برتر، به ترتیب عنوان‌های اول تا سوم را از آن خود کردند.

همچنین در بخش دانشجویی، مقاله‌های رضا سربخش، دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی دانشگاه تهران‌ و رضا جلالی، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت رسانه دانشگاه صداوسیما رتبه‌های اول و دوم را کسب کردند و کوثر سنجریان و یحیی لک، دانشجویان دانشگاه صداوسیما به صورت مشترک رتبه سوم را به دست آوردند.

این همایش ۲۸ اردیبهشت‌ماه به کار خود پایان می‌دهد. برگزاری نشست‌های تخصصی در عصر روز 27 و روز 28 اردیبهشت بخش‌های دیگر این همایش خواهد بود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما