امروز شنبه  ۲ مرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

همکاری‌ بین المللی رادیو نمایش و بخش فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در سارایوو

مشاهده ۱۱۶
۱۴۰۰/۰۳/۰۵- ۱۴:۰۵
فصل جدید همکاری‌ های بین المللی رادیو نمایش و بخش فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در سارایوو، با تولید و پخش نمایش رادیویی و راهنمای صوتی برای مجموعه فرهنگی تالار شهر سارایوو و موزه ویچنیتسا آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، محسن سوهانی، مدیرکل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش گفت: نام کشور بوسنی و هرزگوین برای مردم ایران نام خاطره انگیزی است، چون این کشور از سال 1992 تا 1995 دچار جنگ خونین و فاجعه آمیزی شد که با قتل عام مسلمانان بوسنی، توسط چتنیک ها(صرب های افراطی) جنبه نسل کشی پیدا کرد.

وی ادامه داد:  ایران از اولین کشورهایی بود که استقلال بوسنی را به رسمیت شناخت و در آن زمان کمک های انسان دوستانه ی نیروهای داوطلب ایرانی به مردم بی پناه و مظلوم و ستمدیده مسلمان بوسنی ، جلوه بسیار زیبایی از انسانیت ایرانی در تاریخ بشری را به یادگار گذاشت.

سوهانی تأکید کرد: به همین علت، این نوع همکاری‌ ها و تعاملات مشترک که از آن به عنوان دیپلماسی عمومی و رسانه ای تعبیر می‌ شود،  زمینه ای است که رسانه‌ های ما باید مدنظر داشته باشند.

مدیر رادیو نمایش خاطرنشان کرد: به دلیل فعالیت هایی که قبلا در حوزه بین الملل داشته ام، این موضوع برایم با اهمیت بود تا اینکه به پیشنهاد امیرحسین نوری، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین و همراهی بهروز ناصری، مدیر دفتر نمایندگی سازمان صدا و سیما در سارایوو قرار شد تا مجموعه همکاری‌ های مشترک بین سازمان صدا و سیما و دیگر نهادهای بوسنی و هرزگوین انجام شود.

وی افزود: در گام اول قرار شد در بخش راهنمای صوتی مجموعه فرهنگی تالار شهر سارایوو و موزه ویچنیتسا، بخش فارسی برای بازدید کنندگان اضافه شود که در نهایت، آن را با صدای بخشی از هنرمندان شاخص اداره کل هنرهای نمایشی رادیو از جمله فریبا متخصص، آشا محرابی، فریبا طاهری، ایوب آقاخانی و میرطاهر مظلومی ضبط کردیم. همچنین در کنار آن تصمیم گرفتیم که این موضوع را با قلم دو نفر از نویسندگان توانمندمان، امین رهبر و فرهاد امینی تبدیل به نمایش رادیویی کنیم  که با صدای فریدون محرابی و امیر منوچهری و شهین نجف زاده، روز جمعه هفتم خرداد ماه ساعت  14:3 از رادیو نمایش پخش می‌ شود.

سوهانی خاطرنشان کرد: البته قرار است در ادامه در خصوص این موضوع و همینطور موضوعات دیگر بین المللی در زمینه دیپلماسی عمومی و رسانه ای، با دکتر علی فهیم دانش، مدیرکل امور بین الملل و مشاور رئیس رسانه ملی همکاری داشته باشیم.

در ادامه امیرحسین نوری، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین، درباره همکاری با اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش گفت: اینجا دو مجموعه وجود دارد و نهادهای بوسنیایی از ما درخواست کردند که راهنمای صوتی این مجموعه‌ ها را به زبان فارسی ترجمه و صداگذاری کنیم که در اپلیکشن‌ های این مجموعه‌ ها برای بازدیدکنندگان اضافه شود.

وی ادامه داد: یکی از این مجموعه‌ها ساختمان تالار شهر سارایوو به نام ویچنیتسا است که صداپیشگی آن، بر اساس ترجمه ای که ما در اختیار رادیو نمایش قرار دادیم، ضبط و از رادیو نمایش پخش می‌ شود و قرار است در هفته‌ های آینده در اپلیکشن‌ های بوسنیایی نیز بارگذاری شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مجموعه دیگر هم «تونل نجات» یا «تونل امید» شهر سارایوو است که در زمان جنگ بوسنی، شاهراه حیاتی زندگی مردم سارایوو بوده است.

وی ادامه داد: آن زمان شهر سارایوو، بیش از سه سال تحت محاصره بود و همه لوازم و تجهیزات اعم از لوازم زندگی گرفته تا تجهیزات پزشکی و غیره، از این تونل به داخل شهر منتقل می‌ شد و همین موجب شد تا شهر در زمان محاصره سقوط نکند.

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین در پایان تأکید کرد: در حال حاضر این مجموعه به صورت موزه درآمده و راهنمای صوتی دارد که ترجمه راهنمای صوتی آن به زبان فارسی از سوی رایزنی فرهنگی پایان یافت و از هفته آینده صداگذاری آن توسط هنرمندان رادیو نمایش آغاز خواهد شد.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما