امروز يك شنبه  ۲۸ شهريور ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

گرامیداشت یاد اولین شهید ایرانی در بوسنی و هرزگوین

مشاهده ۷۲
۱۴۰۰/۰۳/۲۳- ۰۸:۵۷
دفتر نمایندگی صداوسیما در سارایوو، مراسم بزرگداشت شهید رسول حیدری از ایران و همرزم وی محمد آودیچ از زاویدویچی بوسنی، که به دست نیرو‌های افراطی کروات به شهادت رسیدند، را پوشش داد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، منیرا سوباشیچ، رئیس انجمن مادران سربرنیتسا در مصاحبه اختصاصی با دفتر نمایندگی صداوسیما در سارایوو گفت: امروز در این محل جمع شده ایم، جایی که خون شهید ایرانی و بوسنیایی در این محل ریخته شده است. خون این شهید ایرانی ثابت می‌ کند، چگونه برادران ایرانی در زمان جنگ به کمک بوسنی در دوران تجاوز شتافتند.

وی با اشاره به نقش شهداء در جلوگیری از جنایات بیشتر در بوسنی گفت: در زمان تجاوز به بوسنی و هرزگوین، برادران ایرانی کمک‌ های ارزنده‌ ای کردند. ما باید این موضوع را به جوانان بگوییم، به نسل جوان بگوییم که نسل کشی در سربرنیتسا، چگونه اتفاق افتاد. ولی ما ایستادیم و 5500 فرزند باقیمانده از سربرنیتسا را تربیت کردیم. این‌ها بچه‌ هایی هستند که شاهد کشتن پدرانشان و نسل کشی سربرنیتسا بودند.

افندی سناد کوبیلیتسا، امام جمعه و جماعت شهر کاکانی نیز در مصاحبه اختصاصی با دفتر نمایندگی صداوسیما در سارایوو گفت: شهداء شاهدینی در مقابل الله و شاهد و الگویی برای مبارزه ما در راه خداوند هستند. خداوند شهداء را انتخاب می‌ کند تا چراغ راه ما باشند و آن‌ ها پیش خداوند برای ما شهادت می‌ دهند.

رضا قلیچ خان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین نیز در این مراسم، با اشاره به تداوم برگزاری مستمر مراسم سالگرد برای شهید حیدری با حضور دوستان بوسنیایی او طی 28 سال گذشته خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای استقلال بوسنی و هرزگوین در کنار مردم این کشور بوده و همواره از تمامیت ارضی این کشور حمایت کرده و در این مسیر چشم داشتی نیز نداشته است. قدرشناسی مردم بوسنی از حمایت همه جانبه ایران، تاکیدی است بر آنکه راه و یاد شهدا هرگز فراموش نخواهدشد.

حجت الاسلام دکتر ا‌کبر عیدی، موسس بنیاد ملاصدرا نیز در بخشی از این مراسم با یادآوری جایگاه رفیع شهدا از نگاه قرآن و احادیث، سخنانی در خصوص اهمیت بزرگداشت یاد و خاطره شهداء بیان کرد.

در پایان مراسم مقامات ایرانی و بوسنیایی حاضر در مراسم با نثار گل و قرائت فاتحه به مقام شامخ این شهیدان ادای احترام کردند. قرائت بخش‌ هایی از کتاب زندگینامه رسول حیدری و محمد آودیچ، قرائت پیام مهدی حیدری، فرزند شهید رسول به زبان بوسنیایی و اجرای سرود درباره شهداء از دیگر برنامه‌ های این مراسم بود.

گفتنی است شهید رسول حیدری، مسئول مرکز کمک‌ های بشردوستانه در بخش مرکزی بوسنی، در خرداد ماه ۱۳۷۲، به همراه شهید محمد آودیچ از شهروندان بوسنیایی در مسیر سارایوو در نزدیکی شهر کاکانی به فیض شهادت نائل آمد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما