امروز چهارشنبه  ۶ مرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

کتاب «انیمیشن در تلویزیون» منتشر شد

۱۴۰۰/۰۳/۲۴- ۱۴:۲۹
چاپ نخست کتاب «انیمیشن در تلویزیون» تألیف جمعی از مولفان، با همکاری اداره کل پژوهش مرکز طرح، برنامه و ارزیابی سیما در انتشارات سروش منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در پیش‌گفتار کتاب «انیمیشن در تلویزیون» آمده است:

انیمیشن، زایش و نمایش ایده‌ های رؤیایی، تخیلی، افسانه‌ ای و تصورات فانتزی انسانی است، جان‌ بخشی و زنده‌ کردن ایده‌ هایی که با هنر و فناوری درهم ‌می‌ آمیزد، هنری بصری که با بهره‌ گیری از زبان ترسیم، حرکت، صدا و تصویر، تصورات ذهنی را بی‌ هیچ مرزی به تصویر می‌ کشد و به دنیای خیالی مخاطبان خود رنگ واقعیت می‌ بخشد.

اگرچه انیمیشن در ابتدا به قصد سرگرمی در دل سینما متولد می‌ شود و توسعه می‌ یابد، اما با ظهور تلویزیون، همپا با این رسانه رشد کرده و خصوصاً در حوزه مخاطبان کودک، به هنری اثرگذار و صنعتی پیشگام در دنیای کنونی تبدیل می‌ شود. انیمیشن فارغ از دسته‌ بندی‌ های مختلف، بخش گسترده‌ ای از مخاطبان را در برمی‌ گیرد و جذابیت‌ های بصری بالای آن، این هنر‌ـ‌‌‌صنعت را از انحصار کودکان خارج ساخته و کارکردهای دیگری نیز بر کارکرد سرگرمی آن می‌ افزاید. به‌ گونه‌ ای که امروزه انیمیشن در تبلیغات، تجارت، جلوه‌ های ویژه، آموزش، بازی­ های رایانه‌ ای و موارد بسیاری دیگر جایگاه بالایی دارد. بااین‌ حال، پس ‌از گذشت پنج ‌دهه از ورود ایران به عرصه انیمیشن، این هنر از سوی رسانه ملی، که بزرگ‌ ترین بازار سفارش انیمیشن برشمرده می‌ شود، در مسیر رشد و توجه قرار گرفته، و شکل‌ گیری «مرکز صبا» نقطه عطف این توجه و تلاش برای تعریف جایگاهی شایسته برای آن و همگانی‌ کردن انیمیشن در جامعه است. پویایی این صنعت، رهایی از نگاه حاشیه‌ ای و غیرحرفه‌ ای به آن، بهبود وضعیت مطالعات انیمیشن و در دسترس‌ بودن منابع مکتوب، ضرورتی بر تألیف و تنظیم مجموعه‌ ها و کتاب‌ های تخصصی نظیر کتاب حاضر است تا با فراهم‌ آوردن امکان بینشی، بهتر از معیارهای ارزیابی و شرح وظایف عوامل تولید انیمیشن‌ های تلویزیونی برای علاقه‌ مندان و عاملان این هنر، روند تولید انیمیشن‌ های تلویزیونی را هموار سازد و کیفیت و کمّیت این تولیدات را ارتقاء بخشد.

ساختار کتاب «انیمیشن در تلویزیون» به‌ گونه‌ ای است که با رویکردی کاربردی، به تولید و ارزیابی انیمیشن تلویزیونی می‌ پردازد و می‌ تواند کتابی مرجع برای تولید انیمیشن تلویزیونی به شمار آید. فصل اول کتاب به فرآیند تولید انیمیشن تلویزیونی با شیوه‌ های دو بعدی به کمک رایانه، دو بعدی رایانه‌‌ای، سه‌ بعدی رایانه‌ ای و شیوه عروسکی تک‌ فریم می‌ پردازد. در فصل دوم به شرح وظایف عوامل تولید انیمیشن تلویزیونی اشاره می‌ شود و دو فصل بعدی بر شاخص‌ های نظارت و معیارهای ارزیابی تولیدات انیمیشن تلویزیونی متمرکز است.

چاپ نخست این اثر در 241 صفحۀ وزیری، شمارگان 500 نسخه و با قیمت 70000 تومان در انتشارات سروش منتشر شده است.

علاقه‌ مندان برای تهیه این کتاب می‌ توانند از طریق فروشگاه با شمارۀ 88310610 و یا فروشگاه اینترنتی با شمارۀ 66415401 تماس بگیرند. همچنین از طریق پیام‌ رسان واتس‌اپ انتشارات سروش به شماره 09921605119 و یا با مراجعه به سایت سروش www.soroushpub.com، برای تهیه کتاب اقدام کنند.

تصاویر

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما