امروز شنبه  ۲۷ شهريور ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

تمهیدات ویژه امور بین الملل صداوسیما برای پوشش انتخابات در دفاتر نمایندگی

مشاهده ۲۸۳
۱۴۰۰/۰۳/۲۹- ۰۸:۵۱
دفاتر نمایندگی صداوسیما در خارج از کشور با تولید ویژه برنامه، گزارش های خبری و مصاحبه با شخصیت های مطرح، سفرای کشورمان و ایرانیان خارج از کشور و انعکاس دیدگاه های آنها درخصوص اهمیت شرکت در انتخابات و ... تنور انتخابات را بیش از پیش گرم کردند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، تدابیر ویژه رئیس رسانه ملی و اقدام هوشمندانه ستاد انتخابات رسانه ملی در زمان برگزاری مناظره‌ های انتخابات ریاست جمهوری، خنثی کننده القائاتی بود که به نقض حقوق بشر و آزادی بیان اشاره داشت. در بسیاری از کشورهای دنیا، آزادی بیان در محدوه‌ های حقوقی و عرفی قرار گرفته است، ولی در مناظره‌ های انتخاباتی اخیر در رسانه ملی، شاهد اوج آزادی بیان بودیم. موارد مطرح شده در برنامه‌ های صداوسیما و اقبال قابل توجه مردم به این برنامه‌ ها و انتقادات صریح از کاندیداها، نشان داده که انتخابات در ایران اسلامی از اهمیت ویژه ای برای مردم برخوردار است.

امور بین الملل صداوسیما و دفاتر نمایندگی در خارج از کشور، برای انجام رسالت خود در زمینه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با تولید ویژه برنامه، گزارش های خبری و مصاحبه با شخصیت های مطرح سیاسی، مذهبی، سفرای کشورمان و ایرانیان خارج از کشور و انعکاس دیدگاه‌های آنها درخصوص اهمیت شرکت در انتخابات و مناظره‌های انتخاباتی، تنور انتخابات را بیش از پیش گرم کردند.

پوشش خبری ویژه روز رای گیری و نمایش مشارکت گسترده و پرشور مردم در آن سوی مرزها پای صندوق های رای، نیز از دیگر اقدامات مهم نمایندگی‌ ها به شمار می رود.

در ذیل به اقدامات نمایندگی‌ های صداوسیما در خارج از کشور اشاره می‌ شود:

دفتر نیویورک

انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۲۴ ایالت آمریکا از جمله آریزونا، کالیفرنیا، فلوریدا، جورجیا، مریلند، ویرجینیا، میزوری، کارولینای شمالی، اوهایو، ویسکانسین و اکلاهما امکان‌پذیر بود. همچنین در بوفالو و اورگن نیز دو حوزه انتخاباتی قرار داده شد تا ایرانیان مقیم کانادا بتوانند در انتخابات شرکت‌ کنند. دفتر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل(نیویورک) برنامه جامعی ترتیب داد تا حضور ایرانیان مقیم آمریکا در حوزه‌ های رای گیری، با پوشش خبری، ضبط تصاویر و مصاحبه‌ های مردمی همراه باشد. همچنین با مسئولان اصلی برگزاری انتخابات در نیویورک و واشنگتن نیز گفت و گو شد. خبرنگارشهروندان در ایالت های مختلف، با وجود محدودیت های متعدد، تصاویر نابی از حضور ایرانیان و رای تاریخی آنها برای دفتر صداوسیمای نیویورک ارسال کردند.

علاوه بر این قرار است برخی کارشناسان مشهور آمریکایی نیز پس از انتخابات، در مصاحبه‌ هایی اختصاصی از بازتاب های این رای در امریکا بگویند.

دفتر سارایوو

پوشش خبری دعوت سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین از ایرانیان مقیم برای حضور در انتخابات ، مصاحبه اختصاصی با سفیر کشورمان در سارایوو در خصوص نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، ارتباط زنده رادیویی در مورد چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در بوسنی و هرزگوین با رادیو انتخابات و پوشش خبری روز رای گیری از اقدامات دفتر صداوسیما در سارایوو است.

دفتر پکن

گفت و گو با سفیر کشورمان درباره حوزه‌ های انتخابیه در شهرهای پکن، گوانجو، شانگهای و هنگ کنگ و نحوه برگزاری انتخابات ،گفت و گو با ایرانیان مقیم چین در خصوص حضور در انتخابات ‌ و ارسال سوالات آنها از نامزدها به شبکه جام جم، مصاحبه با هموطنان در شهرهای شانگهای و پکن در مورد مناظره‌ ها و انتظارات آنها از برنامه‌ ها و رویکرد نامزدها برای ایرانیان مقیم خارج و دانشجویان، برقراری ارتباط زنده به مدت ۸ دقیقه با رادیو انتخابات و توضیحات درخصوص حوزه‌ های انتخابیه و اعضاء ستاد برگزاری و تهیه یک بسته انتخاباتی برای رادیو انتخابات با موضوع بازتاب انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه‌ های چین، در دفتر سازمان در پکن انجام شده است.

دفتر بیروت

نمایندگی صدا و سیما در لبنان برای بالابردن مشارکت هموطنان در این کشور در سیزدهمین د‌وره انتخابات ریاست جمهوری ، تیزری برای اطلاع رسانی و تشویق هموطنان به مشارکت در انتخابات تولید و در فضای مجازی پخش کرد. مصاحبه‌ هایی با سفیر کشورمان در لبنان و با هموطنان مقیم در بیروت انجام شد و برای استفاده در شبکه‌های تلویزیونی و بخش های مختلف خبری ارسال شد.

حضور مدیر نمایندگی صدا و سیما در چهار جلسه مختلف برای پوشش رسانه ای روز انتخابات در شهرهای بیروت، نبطیه و بعلبک و برنامه ریزی برای ارتباط زنده با شبکه‌های تلویزیونی هم از دیگر اقدامات این نمایندگی است.

دفتر لندن

دفتر صدا و سیما در لندن با آخرین اخبار و اطلاعات چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن و پخش آنها از خبرگزاری صدا و سیما، شبکه جهانی جام جم و شبکه‌های مجازی در خدمت ایرانیان عزیز در انگلیس بود. نظرات ایرانیان مقیم انگلستان در مورد انتخابات و مناظره‌های تلویزیونی در مصاحبه با آنها و همچنین مصاحبه با کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران درلندن در خصوص نحوه برگزاری انتخابات در انگلیس و پخش آن از شبکه جهانی جام جم ، خبرگزاری صدا و سیما و فضای مجازی، یکی دیگر از اقدامات دفتر رسانه ملی در لندن، در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری بود. در روز انتخابات نیز با حضور در محل اخذ رای که در ۵ مکان برنامه ریزی شده بود، مصاحبه‌های مردمی و گزارشهای تصویری تهیه شد. همچنین این دفتر با مسئولان برگزاری انتخابات در ولز ، اسکاتلند و ایرلند جنوبی نیز گفت و گو کرد.

دفتر برلین

چند تن از هموطنان مقیم آلمان، سوالات خود را از نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مطرح کردند، سوالاتی از جمله اینکه شما در صورت کسب رای، چه طرحی برای ایرانیان مقیم خارج دارید و طرح تان برای افزایش تولید و رونق اقتصادی در کشور چیست؟ مناظره‌های انتخاباتی نیز واکنش هایی را بر انگیخت و یک هموطن گفت: هر چه از مناظره اول فاصله گرفتیم ، نامزدها به طور روشن تر به ارائه برنامه‌های خود پرداختند. در عین حال دوری از تنش در مناظره و متهم کردن یکدیگر بدون در برداشتن نکات مفید برای آینده ایران، از خواسته‌ های برخی هموطنان عزیز مقیم کشور آلمان از نامزدهای ریاست جمهوری بود.

دفتر دهلی نو

مصاحبه تلویزیونی سفیر کشورمان در هند با شبکه جام جم و اعلام برنامه‌های سفارت در مورد برگزاری انتخابات در دهلی نو برای ایرانیان خارج از کشور، ارتباط زنده خبرنگار دفتر دهلی با برنامه زنده رادیویی «پاستور1400» در رادیو انتخابات و مصاحبه زنده رادیویی سفیر کشورمان با این برنامه، شرکت در جلسات هماهنگی سفارت کشورمان برای برگزاری انتخابات، برنامه ریزی پوشش تصویری شعبه اخذ رای ایرانیان مقیم دهلی و ارسال گزارش خبری آمادگی در هند برای اخذ رای هموطنان مقیم، از اقدامات مهم دفتر دهلی نو به شمار می رود.

دفتر کابل

دفتر نمایندگی رسانه ملی در کابل مصاحبه با سفیر کشورمان در کابل درباره تمهیدات اندیشیده شده برای اخذ رای ایرانیان مقیم افغانستان، ارتباط زنده و ارسال بسته رادیویی برای رادیو انتخابات، ارسال اخبار مکتوب درباره آخرین اخبار از صندوق های اخذ رأی، شرکت در جلسه انتخاباتی برای تعیین هیات اجرایی و دیگر نمایندگان صندوق ها در محل سفارت و پوشش روز انتخابات از محل سفارت در کابل را انجام داد.

دفتر آنکارا

تهیه مصاحبه در خصوص برگزاری مناظره‌های انتخاباتی از ایرانیان مقیم ترکیه و انعکاس سوالات آنها از هر یک از نامزدها، ارسال گزارش انتخاباتی به رادیو انتخابات در مورد نحوه برگزاری انتخابات در نمایندگی‌های کشورمان در ترکیه ، مصاحبه با سفیر کشورمان در آنکارا در خصوص روند برگزاری انتخابات و پوشش حضور ایرانیان مقیم ترکیه پای صندوق‌های رای توسط دفتر نمایندگی سازمان در ترکیه انجام گرفته است.

دفتر مسکو

در راستای اطلاع‌رسانی درباره آمادگی ایرانیان مقیم روسیه برای شرکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ، چندین برنامه‌ رادیویی و تلویزیونی در دفتر مسکو تولید شد. برنامه «ایرانیان روسیه و انتخابات» ، ویژه رادیو انتخابات به مدت ۵ دقیقه تهیه شد. همچنین این دفتر برنامه «ایرانیان مقیم روسیه ، خواسته‌ها و انتظارات از رئیس جمهور آینده» را ویژه اداره کل اخبار خارجی صداوسیما تولید کرد. در این برنامه تجار ، بازرگانان، دانشجویان و ایرانیان مقیم روسیه، سوالات و دیدگاه‌های خود درباره مسائل و مشکلات خود را مطرح و از نامزدهای ریاست جمهوری خواستند راهکارهای خود را برای رفع موانع و مشکلات موجود، در صورت پیروزی در انتخابات بیان کنند. موانع موجود بر سر راه توسعه تجارت و بازرگانی، مشکلات دانشجویی و مسائل مرتبط با زندگی ایرانیان مقیم روسیه، از موضوعات مطرح شده در این برنامه تلویزیونی ۱۲ دقیقه‌ای بود. تولید برنامه‌ ای به سفارش امور بین الملل و گفت و گو با ۱۰ نفر از ایرانیان مقیم روسیه و بیان نظرات، دیدگاه‌ها و مسائل و مشکلات پیش‌روی ایرانیان خارج از کشور به ویژه ایرانیان مقیم روسیه، تهیه گزارش ویژه خبری با موضوع «روسیه مهیای انتخابات» در خصوص آمادگی حوزه‌های چهارگانه اخذ رای در مسکو، آستراخان، کازان و سن‌پترزبورگ و تهیه «بلوک اطلاعاتی» تحلیلی-مکتوب درباره دیدگاه کارشناسان و تحلیلگران روسی درباره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و نیز بازتاب مناظره‌ های تلویزیونی در رسانه‌های روسیه، از اقدامات دیگر نمایندگی سازمان در مسکو بود. تهیه گزارش‌های خبری و رادیویی از حضور ایرانیان در پای صندوق‌های اخذ رای در مسکو ، آستراخان، کازان و سن پترزبورگ و برقراری ارتباط زنده با شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی از آغاز رای‌گیری تا شمارش نهایی آراء انتخابات، از دیگر فعالیت های دفتر مسکو در روز رای گیری به شمار می رود.

دفتر اسلام آباد

دفتر نمایندگی سازمان صدا و سیما در پاکستان در آستانه برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، علی رغم تعداد کم ایرانیان مقیم پاکستان، دو مصاحبه با شهروندان ایرانی مقیم این کشور با موضوع سوالات شهروندان ایرانی از کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰، را به سرویس بین الملل و خبرگزاری ارسال کرده است. دفتر اسلام آباد همچنین یک تحلیل خبری از بهزاد تیمور، روزنامه نگار برجسته پاکستانی با عنوان «چرایی اهمیت انتخابات ایران برای منطقه» که در روزنامه انگلیسی زبان داون منتشر شده و طی آن نویسنده اهمیت انتخابات ریاست جمهوری ایران را در سایه نقش و نفوذ غیر قابل انکار ایران در معاملات منطقه ای و بین المللی، پیشبرد اهداف صلح آمیز و توسعه اقتصادی منطقه ای تبیین کرده، به صورت مکتوب به خبرگزاری ارسال کرده است. نمایندگی صدا و سیما با سفیر کشورمان در اسلام آباد با موضوع نحوه برگزاری انتخابات، اهمیت منطقه ای و بین المللی نتایج انتخابات ایران نیز مصاحبه کرد. همچنین حضور ایرانیان مقیم در پای صندوق های رای در محل های پیش بینی شده در پاکستان پوشش خبری داده شد.

دفتر پاریس

هماهنگی‌ ها برای پوشش کامل انتخابات با سفارت کشورمان در پاریس به سرعت انجام گرفت. مصاحبه با سفیر کشورمان در فرانسه، گزارش از مقابل سفارت در خصوص نحوه شرکت هموطنان در روز رای گیری، مصاحبه با چند کارشناس در خصوص اهمیت این دوره از انتخابات ریاست جمهوری ایران ، ارتباط زنده با شبکه‌های مختلف رادیویی از جمله رادیو انتخابات و پوشش کامل روز رای گیری در محل کنسول، از اقدامات مهم نمایندگی سازمان در فرانسه است.

دفتر بغداد

همچنین شرکت در جلسه هیات اجرایی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق به ریاست سفیر کشورمان در بغداد، مصاحبه با سفیر کشورمان درخصوص نحوه برگزاری و شرکت ایرانیان مقیم در روز رای گیری، برقراری ارتباط زنده و پوشش خبری روز انتخابات و مصاحبه با تعدادی از ایرانیان مقیم توسط دفتر نمایندگی سازمان در عراق انجام شده است.

دفتر باکو

دفتر نمایندگی رسانه ملی در جمهوری آذربایجان، مجموعا 12 گزارش رادیویی و تلویزیونی با موضوع سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ارسال و پخش کرد. مصاحبه با سفیر کشورمان در باکو، سرکنسول کشورمان در جمهوری نخجوان و چند شهروند مقیم باکو از جمله مصاحبه‌های انتخاباتی در این نمایندگی است.

دفتر دمشق

گفت و گو و هماهنگی با سفارت کشورمان در سوریه در خصوص روند برگزاری انتخابات و پوشش حضور ایرانیان مقیم پای صندوق‌های رای توسط دفتر نمایندگی سازمان در دمشق، از جمله تمهیدات دفتر دمشق به شما می رود.

دفتر کوالالامپور

دفتر سازمان صدا و سیما در مالزی مصاحبه‌هایی را با ایرانیان مقیم مالزی در حین تماشای مناظره‌های نامزدهای ریاست جمهوری انجام داده و سوالات آنها را درباره مسائل مختلف در حوزه‌های سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، علمی ، برجام و برنامه نامزدها منعکس کرده است. همچنین برقراری ارتباط مستقیم با رادیو انتخابات «ویژه برنامه پاستور ۱۴۰۰ » درباره روند برگزاری انتخابات در مالزی، پیگیری برنامه نامزدهای ریاست جمهوری توسط ایرانیان مقیم از طریق شبکه‌های اجتماعی و توصیف فضای انتخاباتی حاکم در خانواده‌های ایرانی مقیم مالزی نیز از اقدامات دیگر این دفتر به شمار می رود. با سفیر کشورمان نیز درباره تمهیدات برگزاری انتخابات در مالزی، گفت و گویی اختصاصی صورت گرفت.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما