امروز شنبه  ۲۴ مهر ۱۴۰۰

پرونده واکسن ایرانی-استرالیایی کرونا روی میز «چرخ»

مشاهده ۱۳۴
۱۴۰۰/۰۶/۰۷- ۱۲:۳۰
اولین قسمت فصل جدید «چرخ» ساعت 19 امروز، یکشنبه ۷ شهریور ۱۴۰۰، با بررسی تازه‌ترین خبرهای دنیای علم‌ و فناوری و واکسن ایرانی-استرالیایی اسپایکوژن روی آنتن شبکه‌ چهار می‌رود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در اولین بخش از این قسمت «چرخ»، پویا پاک‌نژاد مجری-کارشناس برنامه در بخش «تازه‌ها» با محمدحسین جهان‌پناه، روزنامه‌نگار علم و فناوری درباره‌ی سه خبر تازه‌ی این دنیا گفت‌وگو خواهد کرد؛ تلسکوپ فضایی جیمزوب در آستانه‌ی پرتاب، کرونا و تلاش برای مقابله با اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی، بل و نسل بعدی هواگردهای چندمنظوره.

در بخش دیگری از «چرخ»، دکتر سیدداریوش طاهرزاده، دکترای شیمی و مدرس دانشگاه تهران میزبان دکتر خشایار روشن‌ضمیر، معاون تحقیق و توسعه‌ی شرکت تحقیقاتی-تولیدی سیناژن درباره‌ی واکسن ایرانی- استرالیایی اسپایکوژن گفت‌وگو خواهد کرد. اسپایکوژن، حاصل همکاری مشترک شرکت سیناژن و شرکت Vaxine استرالیا است که این روزها فاز سوم کارآزمایی خود را می‌گذراند. واکسن اسپایکوژن در استرالیا، مطالعات حیوانی و فاز یک انسانی را با موفقیت پشت سر گذاشته است. این واکسن در مطالعات حیوانی بر موش‌ها، میمون‌ها و راسوها، باعث ایجاد ایمنی قابل‌ قبول در برابر ویروس و جلوگیری از بروز بیماری شده است. مطالعه‌ی بالینی فاز یک اسپایکوژن با هدف بررسی ایمنی و تحمل‌پذیری این واکسن در ۴۰ داوطلب سالم بزرگسال (با سن بین ۱۸ تا ۶۵ سال) در تیر ۱۳۹۹ در شهر آدلاید استرالیا انجام شد. فاز سوم مطالعات و کارآزمایی روی این واکسن این روزها در ایران هم در حال انجام است و تا اواخر شهریور به پایان می‌رسد.

فصل هشتم مجله‌ تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، استادان دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.

«چرخ» کاری از گروه دانش شبکه چهار است که چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، با اجرای  محمدرضا مقدسیان، سردبیری محمد جباری و تهیه‌کنندگی الهه بهبودی از ساعت 19 به‌صورت زنده و به مدت 45 دقیقه از شبکه‌ی چهار سیما پخش می‌شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما