امروز سه شنبه  ۲۷ مهر ۱۴۰۰

حضور ایلیا مگنیر و اریک والبرگ در «آفریقا امروز» پرس تی وی

۱۴۰۰/۰۶/۲۱- ۱۴:۵۳
برنامه «آفریقا امروز»(Africa Today) شبکه پرس تی‌وی به مناقشه میان مراکش و الجزیره و سیطره فرانسه بر معادن اورانیوم کشور نیجر می پردازد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، بخش اول برنامه این هفته «آفریقای امروز» به بررسی اختلافات میان مراکش و الجزایر که منجر به قطع روابط دیپلماتیک میان دو کشور شده است، می‌پردازد.
ایلیا مگنیر، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی به عنوان میهمان این بخش درباره این مناقشه و تاثیر اسرائیل در پیدایش و تشدید آن سخن می‌گوید.
مبارک هنیا مجری «آفریقا امروز» از مگنیر می‌پرسد که منبع خصومت و تنش میان الجزایر و مراکش چیست و عادی‌سازی روابط مراکش با رژیم صهیونیستی چه تاثیری در تشدید این تنش داشته است؟
بخش دوم برنامه نیز به بررسی فعالیت‌های مشکوک دولت فرانسه در معادن اورانیوم نیجر و تاثیرات مخربش بر سلامت مردم و محیط زیست این کشور اختصاص دارد.
نیجر به عنوان کشوری محصور در خشکی در غرب آفریقا دارای برخی از بزرگ ترین ذخایر اورانیوم جهان است و همین موضوع، حضور گسترده شرکت‌های فرانسوی در این کشور را به دنبال داشته و تولید زباله‌های رادیواکتیو این معادن که سلامت مردم و محیط زیست نیجریه را تهدید می‌کند.
اریک والبرگ، روزنامه‌نگار و تحلیلگر تحلیلگر مسائل سیاسی به عنوان کارشناس بخش دوم «آفریقا امروز» به این پرسش مبارک هنیا پاسخ می‌دهد که آیا این امید وجود دارد که شرکت‌های معادن فرانسوی تجارت و تخریب نیجر را متوقف کرده و مردم این کشور از ذخایر اورانیوم بهره‌مند شوند؟
برنامه «آفریقا امروز» به تهیه‌کنندگی عاطفه‌سادات دربندی دوشنبه ساعت 00:00 به وقت تهران به مدت 25 دقیقه از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه سه‌شنبه ساعت 07:00 و 16:00، چهارشنبه ساعت 21:00، پنج‌شنبه ساعت 12:00 و جمعه ساعت 08:00 روی آنتن می رود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما