امروز سه شنبه  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

بررسی آثار هاینریش بل در«هزارتوی داستان» رادیو نمایش

مشاهده ۱۰۶
۱۴۰۰/۰۶/۲۳- ۱۴:۰۷

این هفته در برنامه «هزار توی داستان» رادیو نمایش، آثار هاینریش بل، نویسنده مشهور آلمانی بررسی می شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، هاینریش بل نویسنده ای متعهد، که معتقد است قلب هنرمند باید همراه با نبض زمانه اش بزند. چهره طغیان گر و عدالت جوی ادبیات آلمان، و کسی که در اوج حکمرانی نازیسم حامی انسانیت بود.

بُل،پس از پایان جنگ جهانی دوم، به عنوان یکی از قدرتمندترین نمایندگان نسل جوان آن زمان، در آسمان ادبیات بعد از جنگ آلمان ظاهر شد و تا پایان عمر درخشید.

منتقدین دنیای ادبیات، همیشه بر مواضع اخلاقی محکم این نویسنده تأکید داشته اند، اخلاقیاتی که از فلسفه شخصیِ انسان دوستانه و حمایت او از ستم دیدگان جامعه ناشی می‌ شد. در آن روزگار که آلمان در موقعیت و آغازی دیگر قرار گرفته بود، این نویسنده بزرگ با خلق آثار پربار خود کوشید تا ضمن انتقاد از فاشیسم هیتلری و اوضاع اجتماعی نابسامان بعد از جنگ، مانع فرار انسان‌ها از واقعیت‌ های زندگی شود و آنان را برای تلاش در راه سازندگی، ترغیب و تشویق کند. نوشته‌های بسیار متعدد و متنوع بل شامل رمان، داستان‌های کوتاه، نمایشنامه‌های رادیویی، سخنرانی‌ها، طنز و نقدهای ادبی و سیاسی است.

در برنامه «هزارتوی داستان» پنجشنبه  25 شهریور ساعت 21، بهناز بستاندوست داستان «موقعیتی که در رمان‌های بد پیش می آید» نوشته  هاینریش بل را روایت کرده و در بخش کارشناسی، همراه با کیهان بهمنی به تحلیل و بررسی این اثر می‌پردازند.

گویندگی زندگینامه بل را رضا عمرانی روایت کرده و تهیه کنندگی آن بر عهده ژاله محمدعلی است.

 

امتیاز شما