امروز سه شنبه  ۲۷ مهر ۱۴۰۰

«بازتاب» امکان عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در اجلاس دوشنبه

۱۴۰۰/۰۶/۲۴- ۱۰:۴۱
مراحل عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در اجلاس دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، موضوعی است که در برنامه امروز «بازتاب» بررسی می شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای یک بازی برد – برد است، اضافه شدن ایران به آن سازمان هم برای تهران و هم برای کشورهای عضو، یک مزیت بزرگ استراتژیک ایجاد می‌ کند.

از این رو ‌‌در برنامه «بازتاب» امروز، عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در اجلاس دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، مراحل و بازتاب خبرهای آن بررسی می‌ شود.

دکتر یزدان پناه، هیات علمی دانشگاه ایران و‌ دکتر شفیعی، کارشناسانی هستند که با حضور در این برنامه درباره تاریخچه، اهداف و سازوکار سازمان شانگهای برای پذیرش عضویت دائم و مزیت های این عضویت، مطالبی را بیان می‌ کنند.

برخی رسانه‌ها در روزهای اخیر خبر از قطعیت تغییر وضعیت ایران در سامان همکاری‌های شانگهای داده‌ اند. به نظر می‌ رسد به‌زودی وضعیت ایران در این سازمان مؤثر منطقه‌ای، از عضو ناظر به دائم تغییر خواهد کرد. هرچند قرار است در اجلاس پیش روی سران کشورهای عضو این سازمان، در خصوص آغاز پذیرش ایران در سازمان همکاری شانگهای تصمیم‌ گیری شود، اما با عنایت به اینکه روند پذیرش در این سازمان یک مرحله‌ای نیست و رویه خاصی در اسناد آن پیش‌بینی‌ شده، ایران آمادگی کامل خود را برای آغاز روند مذاکره برای توافق بر سر اسنادی، که بر اساس آن‌ها ایران به چارچوب قانونی و قراردادی سازمان همکاری شانگهای ملحق می‌ شود، اعلام کند.
رئیس‌ جمهور کشورمان در جریان این سفر می‌ تواند با تصویرسازی از یک دیپلماسی متوازن و یکپارچه جامع، اعتمادسازی لازم را برای تکمیل عضویت دائم ایران در سال‌ های پیش روی سیاست خارجی دولت سیزدهم فراهم کند.
نشست سالیانه شورای سران دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های قرار است روز‌های ۱۶ و ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۱ برابر با ۲۵ و ۲۶ شهریورماه سال جاری در پایتخت تاجیکستان برگزار شود.

برنامه «بازتاب» به گویندگی ناصر صالحی ساعت ۱۶ به مدت ۳۰ دقیقه از رادیو فرهنگ روی موج ۱۰۶مگاهرتز و ۵۸۵کیلوهرتز شنیده می‌شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما