امروز پنج شنبه  ۳۰ دی ۱۴۰۰

انتشار کتاب «شیوۀ تذهیب» در سروش

مشاهده ۱۱۱
۱۴۰۰/۰۷/۲۶- ۱۱:۱۳

انتشارات سروش چاپ سیزدهم کتاب «شیوۀ تذهیب» تألیف اردشیر مجرد تاکستانی را منتشر و روانه بازار نشر کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی،  تذهیب هنر تزئین کتاب‌های خطی بوده است که البته جز در کتاب‌ها، در سایر آثار هنری نیز دیده می‌ شود. در ایران نقش‌ ها و طرح‌های گوناگون از دوره‌های قبل از تاریخ(هخامنشی و اشکانی و ساسانی) نیز برجامانده است، اما تذهیب همراه با اعتلای فرهنگ اسلامی‌-ایرانی در هنر کتاب‌سازی ارج فراوان یافت و بسیار پیشرفت کرد. تذهیب‌های هر دوره، نمایانگر حالات و روحیه رایج در آن دوره است. تذهیب‌کاری‌های قرن چهارم، ساده و بی‌پیرایه، قرون پنجم و ششم، متین و منسجم، قرن هشتم، پرشکوه و نیرومند، و قرون نهم و دهم، ظریف، تزئینی و تجمّلی است.

کتاب «شیوۀ تذهیب» اثری نسبتاً کم‌ حجم، ولی بسیار منسجم درباره این هنر است. تاریخ و سیر تکامل نقش‌های تزئینی، شیوة اجرای تذهیب، واژگان و تعابیر تذهیب، و مذهّبان نامدار، بخش های کتاب را تشکیل می دهند.

هر بخش با نمونه‌ای همراه است تا پژوهنده با هر بضاعتی که دارد، مطالب را درخور دانش خود درک کند. این اثر همچون درسنامه‌ای در کلاس‌های آموزش تذهیب کاربرد دارد.

انتشارات سروش چاپ سیزدهم این اثر را در 199 صفحۀ خشتی، شمارگان 500 نسخه و با قیمت 125.000 تومان منتشر کرد.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌ توانند از طریق فروشگاه با شمارۀ 88310610 و یا فروشگاه اینترنتی با شمارۀ 66415401 تماس بگیرند. همچنین از طریق پیام‌رسان واتس‌اپ انتشارات سروش به شماره 09921605119 و یا با مراجعه به سایت سروش www.soroushpub.com، برای تهیه کتاب اقدام کنند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
اخبار مرتبط

امتیاز شما