امروز دوشنبه  ۲۷ شهريور ۱۴۰۲

نشست ساترا با تهیه‌کنندگان سریال‌های شبکه نمایش خانگی/ حمایت قاعده‌مند از تولید محتوای بومی در فضای مجازی

مشاهده ۵۹۹
۱۴۰۰/۰۷/۲۸- ۱۵:۱۸

سازمان تنظیم مقررات صوت تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) امروز نشستی را با جمعی از تهیه‌کنندگان سریال‌های شبکه نمایش خانگی ترتیب داد تا تعامل این سازمان و تولیدکنندگان محتوا را تسهیل و تقویت کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، وحید فرهمند، قائم‌مقام رئیس ساترا با معرفی و تبیین کارکرد دبیرخانه محتوای حرفه‌ای ساترا تصریح کرد: تلاش کردیم کارگزاری را که هم فهم بازار و هم فهم محتوا داشته باشد، ایجاد کنیم تا مسیر برای رسیدن به نهادی تنظیم‌گر هموار باشد.

وی با ارائه گزارشی درباره عملکرد این دبیرخانه گفت: درصد مداخله ساترا در محتوای آثار رسیده به دبیرخانه تا شهریور امسال حدود 7.38 درصد بوده که امیدواریم به نقطه‌ای برسیم که این میزان صفر شود و همه تولیدکنندگان این بخش به خودتنظیم گری برسند.

فرهمند با بیان برخی از شاخص‌های ارزیابی در این دبیرخانه گفت: فراوانی آسیب‌هایی چون آسیب به ارزش‌های نهاد خانواده، آسیب به باورها و اعتقادات، آسیب به ارزش‌های انقلابی و ملی و گفتار نامناسب در میان این شاخص‌ها بیشتر بوده‌اند.

 

حمایت ساترا از حق مالکیت آثار

قائم‌مقام رئیس ساترا از تلاش‌های ساترا برای در نظر گرفتن موضوعات مرتبط با حق مالکیت آثار و حمایت از آن هم گفت و خطاب به این تهیه‌کنندگان تصریح کرد: زحمات متولیان امر از تهیه‌کنندگان تا بستر‌های انتشار این آثار باید به خلق ثروت بینجامد. ما با هر اتفاقی که موجب نقض حقوق شما شود برخورد می‌کنیم.

فرهمند همچنین با قول مساعد به رفع موانع احتمالی بر سر راه صدور مجوز ساخت آثار در شبکه نمایش خانگی، از تهیه‌کنندگان آثار نمایش خانگی دعوت کرد با پیشنهادهای خود شیوه‌های تقویت ارتباط مؤثر با تهیه‌کننده و سازندگان این آثار را تقویت کنند.

وی گفت: مخاطبان محتواهای بومی‌پلتفرم‌ها، در مقایسه با محتواهای خارجی نظیر سریال‌های شبکه‌های ماهواره‌ای یا پلتفرم‌های خارجی درصد بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند که بسیار بااهمیت و برای ساترا ارزشمند است؛ ازاین‌رو تقویت و حمایت از آن دغدغه ماست.

در این جلسه که تهیه‌کنندگان به‌نامی همچون محمدرضا تخت‌کشیان، محمد شایسته، محمدحسین قاسمی، اسماعیل عفیفه، علی اسد زاده، علی سرتیپی، مصطفی احمدی، مصطفی کیایی و مهدی فرجی حضور داشتند، دیدگاه‌های مختلفی درباره چگونگی تقویت روابط دو طرف و همچنین کمک به جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی به تولیدکنندگان آثار مطرح شد.

«آگاه نبودن تهیه‌کنندگان به ساختار نظارتی ساترا»، «داشتن نماینده‌ای از تهیه‌کنندگان در ساترا برای تعامل سازنده و بهتر»، «تسریع در صدور مجوز ساخت»، «رفع موانع تولید آثار با در نظر داشتن اشتغال‌زایی این حوزه» و «پرهیز از نگاه به تولیدات شبکه نمایش خانگی به‌عنوان رقیب» ازجمله محورهایی بود که این تهیه‌کنندگان در نشست با قائم‌مقام ساترا مطرح کردند.

گزارش تصویری از این نشست را در این لینک ببینید.

امتیاز شما