امروز پنج شنبه  ۳۰ دی ۱۴۰۰
در گفتگو با مهر مطرح شد؛
در گفتگو با مهر مطرح شد؛

ناگفته‌های جنگ در سیما

مشاهده ۳۰۶
۱۴۰۰/۰۸/۱۶- ۱۲:۰۹
تعداد بازدید:306

مجری برنامه «مثبت نگاتیو» از طرح ناگفته‌های جنگ در این برنامه گفت و گو محور که از شبکه مستند سیما پخش می‌شود، سخن گفت.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، هدی بختیاری مجری و سردبیر برنامه «مثبت نگاتیو» که از شبکه مستند روی آنتن می‌رود درباره این برنامه به خبرنگار مهر بیان کرد: شبکه مستند برنامه‌ای به نام «نگاتیو» دارد که در هر قسمت، به فایل صوتی یا فیلمی منتشر نشده از دوران دفاع مقدس می‌پردازد.

وی اضافه کرد: برنامه «مثبت نگاتیو» یک برنامه گفت و گومحور درباره تاریخ جنگ است که از صفر تا صد مباحث جنگ یعنی از شروع تا پایان جنگ را در برمی‌گیرد، برخی از این مباحث مهم نیز حتی از زمان پیروی انقلاب شروع می‌شود.

بختیاری درباره روش پرداختن به این مباحث تصریح کرد: زمان برنامه حدود ۵۰ دقیقه است و موضوعات به صورت تاریخی جلو می‌رود شروع این وقایع را هم از پیروزی انقلاب گذاشتیم چون مساله کردستان از جمله اتفاقاتی است که در نظر خیلی‌ها به شروع جنگ منجر شد و باید به آن هم پرداخت.

وی در پاسخ به اینکه چرا گفت و گو درباره جنگ همچنان با فضای کلیشه پیش می‌رود، اظهار کرد: خود ما سعی داریم مباحث در این برنامه عمیق‌تر باشد و صرفاً پرداخت تاریخی نباشد. از طرف دیگر رویکرد ما در این گفتگوها صریح اما منصفانه است.

مجری «مثبت نگاتیو» در توضیح بیشتر از ناگفته‌های جنگ در این برنامه یادآور شد: ناگفته‌ها از جنگ معمولاً سلیقه‌ای است اما همانطور که گفتم ما به بسیاری از مباحث و اشخاص گفتگو می‌کنیم و سعی داریم نگاهی منصفانه هم داشته باشیم. اشخاصی مثل بنی صدر و دیگرانی که مباحث مختلفی درباره آنها وجود دارد. پرداخت ما هم بر اساس اسنادی است که جمع‌آوری کرده‌ایم، برخی مسائل در این سال‌ها اشتباه گفته شده و نیاز به اصلاح دارد و ما در برنامه به اینها هم می‌پردازیم.

وی درباره اینکه چقدر ممکن است فشار بیرونی نسبت به طرح چنین مسائلی وجود داشته باشد نیز بیان کرد: کار سختی است و ممکن است عده‌ای خوششان نیاید یا موضع بگیرند با این حال تاریخ با کسی تعارف ندارد اگر الان نگویید چند سال دیگر باید درنهایت مطرح شود. معمولاً می‌گویند باید صد سال از یک اتفاق تاریخی گذشته باشد تا بتوان به درستی روایتش کرد.

سردبیر «مثبت نگاتیو» در بخش دیگر در واکنش به پرداخت به این مباحث توسط رسانه‌های بیگانه هم یادآور شد: تا وقتی خود ما از داخل نظام به این موضوعات تاریخی و مسائل آنها با جزئیات نپردازیم فضا را برای کسانی که اینها را با نیت سوء مطرح می‌کنند باز می‌کنیم. به طور مثال بی‌بی‌سی فارسی در مقاطعی فایلی را پخش می‌کند و موج و فضاسازی راه می‌اندازد که برای اولین بار پخش می‌شود. در صورتیکه اگر آن فایل صوتی همین جا پخش و درباره آن گفت و گو می‌شد اینقدر از آن سواستفاده نمی‌شد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما