امروز يك شنبه  ۷ آذر ۱۴۰۰
رهبر ارکستر سمفونیک صدا و سیما:
رهبر ارکستر سمفونیک صدا و سیما:

ضبط سمفونی «هفت‌اقلیم» از آذرماه آغاز می‌شود

مشاهده ۱۰۹
۱۴۰۰/۰۸/۲۲- ۱۳:۲۷
تعداد بازدید:109
رهبر ارکستر سمفونیک سازمان صداوسیما، گفت: ارکستر سمفونیک سازمان صدا و سیما ضبط سمفونی «هفت‌اقلیم» اثر استاد فرهاد فخرالدینی را از آذرماه امسال آغاز می‌کند.

 به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، آرش امینی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا درباره آخرین وضعیت ضبط سمفونی هفت‌اقلیم ساخته استاد فرهاد فخرالدینی، اظهار داشت: ارکستر سمفونیک سازمان صدا و سیما تا چند روز گذشته با پروژه سمفونی اروند همکاری می‌کرد که این پروژه ۱۲ آبان ماه رونمایی شد. بعد از گذراندن چند جلسه تمرین، ظرف ۲ هفته آینده ضبط سمفونی هفت اقلیم هم آغاز می‌شود.

به گفته امینی، گروه کر این اثر را رازمیک اوحانیان رهبری خواهد کرد و ضبط این اثر آخر آذرماه به اتمام می رسد.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی برای تولید این پروژه به اتمام رسیده است، گفت: در این مسیر، استاد فخرالدینی مرحله به مرحله نُت ها را به صورت دستی و مرتب می نوشت تا در اختیار همکاران برای دیجیتال کردن نُت ها قرار بگیرد.

امینی با بیان اینکه هم اکنون بخش پایانی نُت نویسی این سمفونی باقی مانده است، ادامه داد: ۲ نوع ضبط پیش بینی شده است؛ یک ضبط برای سازهای زهی و بادی همچنین گروه کر و خواننده انجام می‌شود. یک ضبط دیگر هم با اجرای زنده انجام می‌گیرد چرا که روح آثار استاد فخرالدینی برای همه نوازندگان جذابیت و لطف دیگری دارد.

رهبر ارکستر سمفونیک سازمان صدا و سیما درباره زمان اجرای زنده این اثر برای مخاطبان و علاقه مندان، اعلام کرد که اجرای زنده این کنسرت به دلیل افزایش روند واکسیناسیون همچینن فروکش کردن پیک های کرونا، زمستان امسال پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه سمفونی «هفت اقلیم» به سفارش کمیسیون ملی یونسکو ساخته می‌شود، خاطرنشان کرد: امسال، عطار نیشابوری بین شخصیت های جهانی که هر سال یونسکو اعلام می‌کند، در فهرست مشاهیر جهانی سال ۲۰۲۱ قرار گرفت و این ایده به ذهن‌مان رسید اساس نام این سمفونی برگرفته از منطق الطیر عطار نیشابوری باشد.

به گزارش ایرنا، به‌ مناسبت قرار گرفتن نام عطار نیشابوری در فهرست مشاهیر جهانی در سال ۲۰۲۱،  اثر «هفت اقلیم» بر اساس داستان اصلی منظومه منطق‌ الطیر عطار ساخته شده است.

فرهاد فخرالدینی ۲۱ اسفند ۱۳۱۶ خورشیدی در تهران زاده شد و تحصیلات موسیقی خود را در هنرستان‌های موسیقی و در موسسه موسیقی شناسی برای یک دوره چهار ساله گذراند. وی در مجموع به مدت ۱۱ سال رهبر ارکستر ملی ایران بود و هم‌اکنون یکی از اعضای شورای عالی خانه موسیقی ایران است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما