امروز پنج شنبه  ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

نقش آمریکا در ناآرامی‌ های داخلی اتیوپی زیر ذره بین شبکه پرس‌ تی‌ وی

مشاهده ۸۶
۱۴۰۰/۰۸/۳۰- ۱۲:۴۲

برنامه «آفریقا امروز» (Africa Today) شبکه پرس‌ تی‌ وی به بررسی نقش آمریکا در بحران اتیوپی و سهم کشورهای آفریقایی از کنفرانس اقلیمی سازمان ملل می‌ پردازد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، «آفریقا امروز» این هفته در بخش اول نگاهی دارد به بحران اتیوپی و مداخله ایالات متحده در این بحران که باعث تشدید آن شده است. این مداخله باعث اعتراض مردم اتیوپی شده و اخیرا تظاهراتی را در حمایت نخست وزیر قانونی این کشور برگزار و پشتیبانی آمریکا از شورشیان را محکوم کرده‌ اند.
دکتر محمد حسن، مورخ اتیوپیایی و دیپلمات سابق این کشور در این بخش ضمن ارائه تصویری کلی از مناسبات و اختلافات در اتیوپی، به این سوال پاسخ می‌دهد که چرا قدرت‌ های خارجی و بخصوص آمریکا در امور داخلی این کشور دخالت می‌کنند و چه منافعی را مدنظر دارند؟
قسمت دوم برنامه نیز به برگزاری کنفرانس اقلیمی سازمان ملل متحد در گلاسکوی اسکاتلند و سهم کشورهای آفریقایی از این کنفرانس اختصاص دارد. مردم آفریقا کمترین سهم را در تولید گازهای گلخانه‌ ای دارند و در عین حال، رنج زیادی از این گازها می‌ برند. مبارک هنیا مجری «آفریقا امروز» از نیمو باسی، نویسنده و فعال محیط زیست که میهمان بخش دوم برنامه است، می‌ پرسد که آیا برگزاری کنفرانس‌ های این چنینی سودی برای کشورهای آفریقایی دارد و با توجه به شیوع گازهای گلخانه‌ ای چه آینده‌ ای را برای اکوسیستم آفریقا پیش‌ بینی می‌ کند؟
برنامه «آفریقا امروز» به تهیه‌ کنندگی عاطفه‌سادات دربندی دوشنبه ساعت 00:00 به وقت تهران به مدت 25 دقیقه از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌ شود. تکرار این برنامه سه‌ شنبه ساعت 7 و 16، چهارشنبه ساعت 21، پنجشنبه ساعت 12 و جمعه ساعت 8 روی آنتن می رود.

امتیاز شما