امروز يك شنبه  ۷ آذر ۱۴۰۰

شرح ماجرای نامگذاری گونه ای از ماهی به نام علی دایی در «چرخ»

۱۴۰۰/۰۹/۰۲- ۱۴:۴۱
برنامه «چرخ» امشب به بررسی ماهی نام‌گذاری‌شده با عنوان علی دایی و دیگر ماهی‌ های ایران می پردازد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در بخش‌ «تازه‌ ها» محمود حاج‌زمان، روزنامه‌نگار علمی، از تازه‌ های دنیای علم می‌گوید و علی خورشیدی، روزنامه‌ نگار فناوری، تازه‌ ترین خبرهای این حوزه که مربوط به جایزه‌ جیمز دایسون در سال ۲۰۲۱ است را مرور می‌کند.
در بخش دیگری از «چرخ»، محمدرضا مقدسیان با دکتر اصغر عبدلی، عضو هیئت علمی‌پژوهشکده‌ علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی درباره‌ ماهی‌ های ایرانی گفت‌وگو می‌کند.
هفته‌ گذشته یک تیم تحقیقاتی ایرانی و آلمانی، به سرپرستی عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، گونه‌ جدیدی از ماهی‌ها را کشف و ثبت جهانی کرد. این گروه با توجه به پراکنش این ماهیان در رودخانه‌های استان‌های غربی و جنوب‌غربی کشور، نام علمی یک گونه از این ماهیان را که در رودخانه‌ سیمره‌ کرمانشاه زندگی می‌کند، به پاس فعالیت های انسان‌ دوستانه و میهن‌پرستانه‌ فوتبالیست و مربی پرآوازه‌ ایران بعد از زلزله‌ کرمانشاه، به افتخار او علی دایی (Glyptothorax alidaeii) نام‌گذاری شد.
دکتر سید حامد موسوی ثابت، عضو هیئت علمی‌گروه شیلات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان و سرپرست این تحقیق مشترک گفته است: «نام‌گذاری گونه‌های جدید با هدف احترام به مفاخر و بزرگان امری مرسوم در علوم زیستی است، به طوری که در ایران برخی ماهیان بومی توسط کاشفان به نام فردوسی، حافظ، سعدی، شیخ بهایی، رئیسعلی دلواری، امیرکبیر، محیطبان شهید سعید پرهام و... نام‌گذاری شده‌ اند.»
در بخش دیگری از این قسمت «چرخ» گفت‌وگوی حافظ آهی با حجت‌الاسلام دکتر حمیدرضا قربانی مبین، رئیس دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی قم روی آنتن می رود.
فصل هشتم مجله‌ تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌ زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.

«چرخ» چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، به‌صورت زنده و به مدت 50 دقیقه از شبکه‌ چهار سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» محمدرضا مقدسیان است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند. این برنامه ساعت 19 امروز، سه‌شنبه دوم آذر، از شبکه‌ چهار پخش می‌شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما