امروز شنبه  ۲ مهر ۱۴۰۱

کتاب «حکمت اسلامی در خلق آثار هنری معماری و شهرسازی» منتشر شد

مشاهده ۱۷۰
۱۴۰۰/۰۹/۱۴- ۰۹:۴۰

انتشارات سروش چاپ نخست کتاب «حکمت اسلامی در خلق آثار هنری معماری و شهرسازی» تألیف عبدالحمید نقره‌‌کار را منتشر و روانه بازار نشر کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، کتاب «حکمت اسلامی در خلق آثار هنری معماری و شهرسازی» بر نظریه نسبت اسلام با فرایندهای انسانی، نظیر آثار هنری، معماری و شهرسازی مبتنی است و ساختارش ابتدا شامل ۲ مقدمه و سپس ۵ بخش اصلی (مطابق پنج مرحله فرایندهای انسانی از منظر اسلام) است.

مرحله اول این کتاب به زیبایی شناسی، مرحله دوم به فلسفه و حکمت هنر، مرحله سوم به اصول اجتهادی در سبک‌های هنری و معماری، مرحله چهارم به موضوعاتی درباره خلق آثار معماری و مرحله پنجم به موضوعاتی از جنس ارزیابی و نقد آثاری نظیر معابد شرقی و غربی، کلیساهای صلیبی، معماری جهان مدرن و پسامدرن و در پایان نقد رویکردهای انحرافی معاصر اختصاص دارد.

به عبارتی مرحله اول از جنس «حکمت نظری»، مرحله دوم «حکمت عملی» و مرحله سوم از جنس «راه‌حل‌های اجتهادی»، مرحله چهارم از جنس «فرایند خلق آثار معماری» و مرحله پنجم از جنس «ارزیابی و نقد آثار و تأثیرات آنها» است. به بیانی دیگر می‌توان گفت که معماران طی پنج مرحله باید مسیر رشد خود را طی کنند.

در مرحله اول اندیشه و معرف خود را توسعه و تعمیق بخشند. در مرحله دوم انگیزه و نیت خویش را اصلاح کنند. در مرحله سوم اصول ثابت و متغیر را اعمال و اجتهاد کنند. در مرحله چهارم استعداد و تجربه لازم در الهام از آثار شایسته و تداوم و تکامل آنها داشته باشند تا خود نیز آثاری شایسته خلق کنند. و بلاخره باید توان تحلیل و نقد اندیشه‌ها و آثار معماری را نیز داشته باشند. هم آثار خودشان و هم دیگران را خوب و عمیق و بر اساس معیارهای اسلامی ارزیابی کنند و از خوب و بد آنها عبرت بگیرند و در آثار خود بهره‌برداری کنند.

در بخشی از کتاب می خوانیم:

در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی، که بدون آن فرهنگ اسلامی در ایران تثبیت و پایدار نخواهد شد، نیاز مبرم به نقشه راه و ارائه مدل‌هایی است با ساختار و مراحل کامل، منسجم و منطقی که مبتنی بر فرهنگ اسلامی، شالوده نظری اسلام، منابع و مبانی آن، بتواند راهبردهای مفهومی، راهکارهای عملی و راه‌حل‌های اجرایی و اجتهادی را در موضوعات مختلف تبیین و تشریح کند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اصول کلی و عمومی این تمدن تاریخ‌ساز در قانون اساسی و در رهنمودهای حضرت امام خمینی(ره) و در بیانات و راهبردهای تأیید شده توسط مقام معظم رهبری بارها تکرار و توصیه شده است. آنچه توسط شورای تشخیص مصلحت نظام در برنامه‌های مقطعی و چشم‌اندازها ارائه شده است و در نهایت توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه معماری و شهرسازی با نام سند ملی معماری و شهرسازی اسلامی-ایرانی، ویرایش هفدهم در دی ماه ۱۳۹۵ به تصویب رسیده است تا حدودی سیاست‌ها، ضوابط و اقدامات اساسی و کلی را بیان می‌کند.

سند فوق فاقد ساختاری است که مراحل، موضوعات و مبانی هر مرحله را تفکیک و رابطه آنها را مشخص کرده تا بتوان از طریق مُدلی جامع و مانع، فرایندهای فردی و اجتماعی انسان‌ها را در ذیل مشیت حکیمانه، مدبرانه و ازلی و ابدی الهی مورد ارزیابی و نقد قرار دهد. آنچه را که در دانشگاه‌ها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ابتدا با ترجمه و تقلید برنامه‌های آموزشی از کشورهای غربی و سپس تحولات آن مبتنی بر رویکرد غیردینی (سکولاریسم و ضد دینی، لائیسم و آتئیسم) در حوزه سرفصل و محتوای دروس و آموزش­ها و پژوهش‌ها اتفاق افتاده است و هنوز با وجود تشکیل کارگروه‌های تحول و ارتقاء علوم انسانی در شورای عالی انقلاب فرهنگی، به­ خصوص در گروه هنر و معماری و شهرسازی استمرار دارد، حدیث تأسف‌باری است که جداگانه به آن باید پرداخت. رویکردی که در مراکز اجرایی نظیر وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی معماری و شهرسازی و شهرداری­‌ها به­‌خصوص در کلان شهرها ادامه یافته است، حدیث تأسف‌بارتری است که با داده‌های این رساله می‌توان به نقد و ارزیابی آنها پرداخت.

چاپ نخست این کتاب در 568 صفحۀ وزیری، شمارگان 200 نسخه و با قیمت 160.000 تومان توسط انتشارات سروش در اختیار علاقه مندان این حوزه قرار گرفته است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند از طریق فروشگاه با شمارۀ 88310610 و یا فروشگاه اینترنتی با شمارۀ 66415401 تماس بگیرند. همچنین از طریق پیام‌رسان واتس‌اپ انتشارات سروش به شماره 09921605119 و یا با مراجعه به سایت سروش www.soroushpub.com، برای تهیه کتاب اقدام کنند.

تصاویر

امتیاز شما