امروز سه شنبه  ۲۸ دی ۱۴۰۰

«توشه عمر» به یاد مهدی مفتاح در رادیو فرهنگ

مشاهده ۷۱
۱۴۰۰/۰۹/۱۵- ۰۸:۲۸

برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» روز دوشنبه 15 آذر، به پخش و بررسی تصنیف «توشه عمر» اثر مهدی مفتاح با صدای استاد بنان اختصاص دارد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در «با کاروان شعر و‌ موسیقی» امروز، قطعه «توشه عمر» اثری با آهنگسازی مهدی مفتاح و شعری از معینی کرمانشاهی پخش و بررسی می‌ شود.

مهدی مفتاح، موسیقی‌دان، رهبر ارکستر، پژوهشگر، رئیس هنرستان عالی موسیقی ملی و نوازندهٔ کشورمان در سال ۱۳۱۹ با اخذ مدرک لیسانس از دانشسرا فارغ‌التحصیل شد و پس از آن به وزارت فرهنگ راه یافت. او از سال ۱۳۲۰ همکاری خود را به عنوان نوازنده با رادیو آغاز کرد و چند سال بعد به عنوان رهبر و سرپرست ارکستر شماره یک رادیو ایران منصوب شد. وی از سال ۱۳۲۸ به فراگیری ساز «قانون» روی آورد و برای اولین بار در ایران پیرامون ساز قانون به پژوهش پرداخت و آن را به نسل جدید معرفی کرد. مقاله‌های وی درباره ساز قانون در مجلهٔ «موزیک ایران» به چاپ رسیده‌است.
وی در سال ۱۳۳۸ به سرپرستی و ریاست هنرستان موسیقی ملی منصوب شد و در سال ۱۳۴۱ از ریاست هنرستان عالی موسیقی ملی کناره‌گیری کرد. او در سال ۱۳۷۰ کتاب «متد قانون و و آهنگ‌هایی برای این ساز» را منتشر کرد.
تصنیف «توشه عمر» را استاد غلامحسین بنان اجرا کرد. همچنین این تصنیف توسط محمد اصفهانی با نام «بانگ عمر» بازخوانی شده است.
برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» را یلدا احتشامی‌ با گویندگی مریم واعظ پور تهیه می‌کند که ساعت ۱۲:۲۰ از رادیو فرهنگ پخش می‌ شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما