امروز شنبه  ۵ اسفند ۱۴۰۲
رئیس رسانه ملی به مناسبت هفته پژوهش پیامی منتشر کرد
رئیس رسانه ملی به مناسبت هفته پژوهش پیامی منتشر کرد

پژوهش پشتوانه علمی دوره تحولی رسانه ملی است

مشاهده ۱۴۵۵
۱۴۰۰/۰۹/۲۴- ۱۹:۱۹
تعداد بازدید:1455

پیمان جبلی در پیامی‌ به مناسبت هفته پژوهش، این روز را به اساتید، دانشجویان و پژوهشگران فرهیخته و فرزانه رسانه ملی تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما در پیامی‌که به مناسبت روز پژوهش منتشر شده آورده است:

باسمه تعالی

«لا ینفَعُ اجتهاد بغیر تحقیقٍ»
«هر تلاشی که در آن تحقیق نیست، بهره ای ندارد» امام علی (ع)

«فرهنگ پژوهش» زیربنای تحول در سازمان‌های پیشرو رسانه ای محسوب می‌شود. رسانه ملی در دوره جدید فعالیت تحول محور خود برای تحقق اهدافش در راستای «هویت محوری و عدالت گستری» به مقوله «تحول پژوهشی»  به عنوان یک اولویت و ضرورت  نگاه می‌کند. مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بارها تاکید فرموده اند:«عنصر تحقیق و پژوهش در همه جا، به صورت یک اصل در مجموعه کارها، باید مورد توجه قرار گیرد». معظم له اولین سرفصل از توصیه‌های اساسی و هفت‌گانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، را «علم و پژوهش»  قرار داده اند و آن را اولین راهکار و توصیه اساسی برای دفاع از نظریه‌ نظام انقلابی و ایجاد تمدّن نوین اسلامی خوانده اند.
در واقع مهمترین رهنمود بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی از منظر پژوهشی، این است که برای جبران کاستی‌ها و رسیدن به نقطه مطلوب، در همه بخش ها در کشور نیاز به یک «جهاد پژوهشی» وجود دارد. از این رو نیز ایشان تاکید کرده اند: «راه طی‌شده (در حوزه پژوهش)، با همه‌ی اهمّیّتش فقط یک آغاز بوده است و نه بیشتر. مطالبه‌ی عمومی من آن است که این راه را با احساس مسئولیّت بیشتر و همچون یک جهاد در پیش گیرید و سنگ بنای یک انقلاب علمی در کشور گذاشته شود».
 در راستای  رسالت رسانه ملی به عنوان دانشگاه عمومی ، تحقق شعار«هویت محوری و عدالت‌گستری» که برگرفته از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی هست، با  رویکرد «تحول آفرینی در پژوهش» محقق می‌شود. رسانه ملی برای تحقق اهداف ، باید در عرصه عمل، به «رسانه پژوهش مَدار» که «رسانه تراز گام دوم انقلاب اسلامی» است، تبدیل شود. از این منظر اهمیت دارد با پیوند آنتن و تحقیق، یافته‌های پژوهشی و دانشگاهی در همه برنامه‌های رسانه ملی نمود داشته باشد و در عین حال «فرهنگ پژوهش» در جامعه نیز ترویج گردد.
در دوره تحولی جدید ، ضرورت دارد «پژوهش در رسانه ملی» و «گفتمان رسانه ای» در راستای «نگاه آسیب شناسانه برای تغییر وضع موجود و بازنگری نقادانه»، «مخاطب پژوهی و هویت شناسی مخاطبان»، «مطالبه تحقق  آرمان‌های عدالت‌طلبانه و عدالت‌خواهانه جامعه» و «پیمایش های اجتماعی و فرهنگی، افکار سنجی و انتقال مستمر آنها به مدیریت پیام» قرار گیرد؛ و «نقشه راه  برنامه سازی در رسانه ملی بر اساس نیاز واقعی جامعه و  با محوریت «هویت محوری و عدالت‌گستری» را ارایه گردد.
در این راستا دانشگاه صداوسیما و مراکز پژوهشی سازمان، باید با رویکرد آینده نگرانه، راهکارهای کاربردی و رسانه ای برای مقابله با «امواج خصمانه تحریف و تفتین»، «ارتقاء معرفت عمومی و هدایت فرهنگی»، «بهینه سازی رابطه رسانه و مخاطب» ،«پراکندن امید و نشاط در جامعه»، «تقویت همبستگی مبتنی بر هویت ملی و انقلابی»، «ترویج سبک زندگی اسلامی و ایرانی» و «همچنین بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی، دستاوردها و آرمان‌های آن و تقویت قدرت نرم کشور در سطوح ملی و بین المللی» را پیشنهاد دهند.
ضمن گرامیداشت ۲۵ آذر «روز پژوهش»، این روز و هفته «پژوهش و فناوری»  را به همه همکاران فرهیخته و پژوهشگران پرتلاش سازمان تبریک می‌گویم.

پیمان جبلی

رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران

امتیاز شما