امروز چهارشنبه  ۹ آذر ۱۴۰۱
سازندگان«باهم بازی» از دغدغه‌های کودکان امروز می‌گویند
سازندگان«باهم بازی» از دغدغه‌های کودکان امروز می‌گویند

ترویج بازی‌های خانوادگی

مشاهده ۴۲۲
۱۴۰۰/۱۰/۱۱- ۱۰:۵۹
تعداد بازدید:422

فصل سوم برنامه «باهم بازی» شبکه پویا برای نوروز 1401 تولید می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه «با هم بازی»  نوروز سال ۱۳۹۷برای اولین بار  روی آنتن شبکه پویا رفت. فصل دوم در نوروز سال ۱۳۹۸ و در بحبوحه کرونا تولید شد و روی آنتن رفت و فصل سوم این برنامه هم برای نوروز سال ۱۴۰۱ پخش می‌شود. با توجه به نیاز این گونه تولیدات در ایجاد نشاط خانوادگی در شرایط موجود جامعه با تمرکز بر اولویت‌های تربیتی کودکان انتطار می‌رود ضمن حمایت از تولید، پخش و توزیع مناسب و پربازدید در تمام شبکه‌ها، در باکس فیلر، مدام و مستمر نمایش داده شود و حس بازی‌های خانوادگی را ترویج دهد. همان‌گونه که متاسفانه دنیای رسانه‌ای غرب به خوبی این نیاز را حس کرده و برای آن محتوا و برنامه دارد، اما در ایران با وجود تاکید بر حوزه جمعیت، خانواده و فرزندآوری، محتوای مناسب و کافی تولید نمی‌شود.

 ایجاد صمیمت میان اعضای خانواده و دور کردن خانواده‌ها از فضای مجازی

 خانم مهدیه‌السادات محور،  تهیه کننده« با هم بازی» شبکه پویا، گفت: بزرگ‌ترین و اصلی ترین دلیل من برای خلق ایده برنامه‌ای با سبک و سیاق« با هم بازی» مادر بودن خودم است.  به عنوان یک مادر متوجه شدم که بازی برای کودکان، یک نیاز حیاتی است که به رشد مغزی و اجتماعی آنان کمک می‌کند.

وی ادامه داد: از همین جا بود که خلا این دست برنامه‌ها در میان برنامه‌های ساخته شده برای کودکان و خانواده را احساس کردم و تصمیم گرفتم که برنامه‌ای با این رویکرد تهیه کنم.

تهیه‌کننده «با هم بازی» با بیان اینکه شعار برنامه ما برای بچه‌ها« بازی یعنی زندگی» است و این شعار، سمت و سوی برنامه ما را مشخص می‌کند، گفت: البته از همان ابتدای طراحی برنامه، مخاطب این برنامه را تنها برای کودکان ندیدیم و آن را به عنوان یک ضرورت برای پخش در همه شبکه‌های تلویزیون مناسب می‌دانیم، با این رویکرد که همگان با دیدن این نشاط دسته جمعی در خانواده، به فکر اجرای آن در خانواده خودشان بیفتند و فرهنگ بازی در خانواده را به جای سرگرم بودن در فضای مجازی ترویج می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: این فرهنگ مختص بچه‌ها و حتی خانواده‌های بچه‌دار نیست، یک فرهنگ دسته جمعی برای تمام سنین است. برنامه«با هم بازی» از طریق نمایش بازی پر شور و نشاط یک خانواده در کنار آموزش بازی، اهداف دیگری را  هم دنبال می‌کند.

محور ادامه داد: اهدافی نظیر نمایش سبک زندگی ساده و شاد، نشان دادن خانواده‌ها در شرایط بانشاط، تقویت روحیه همکاری و همدلی  میان اعضای خانواده، توجه به نیازهای عاطفی و ارتباطی کودکان، اهمیت صله رحم، دید و بازدید و ارتباطات اجتماعی در رشد و نمو کودکان، اهمیت حضور همبازی برای کودکان، توجه به فرآیند بازی به عنوان یک روند نشاط‌آور به جای توجه به نتیجه بازی، تشویق والدین به بازی با کودکان در موقعیت‌های مختلف و مدیریت اوضاع بحرانی با سرگرم کردن بچه‌ها به بازی‌های خلاقانه  از اهداف این برنامه است.

وی افزود: فصل اول و دوم این برنامه هر روز به طور شناور به دفعات از شبکه پویا پخش می‌شود و خوشبختانه مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است .امیدواریم فصل جدید نیز به‌زودی برای پخش آماده و مخاطبان را راضی کند.

 خانواده‌ها با علاقه به برنامه «با هم بازی» می‌آمدند

 طیبه مینایی،  مسئول تولید و برنامه‌ریزی« با هم بازی» نیز گفت: در قسمت‌های قبلی«با هم بازی» زمانی که خانواده‌ها متوجه می‌شدند که برای برنامه‌« با هم بازی» دعوت می‌شوند خیلی استقبال می‌کردند و با ذوق و علاقه می‌آمدند.  وی افزود: ما برای فصل جدید مجموعه از خانواده‌های ثابت که سابقه بازیگری دارند استفاده و همراه بچه‌های خودشان، بچه‌های دیگر را هم دعوت کردیم. در صحنه ضبط به قدری به بچه‌ها خوش می‌گذشت که بعد از ساعت‌ها ضبط، حاضر به ترک استودیو نبودند.

در برنامه «با هم بازی» به بازی‌های سنتی با وسایل جدید و مدرن توجه ویژه‌ای شده است

 فائزه قافله‌باشی، نویسنده برنامه «با هم بازی» گفت: سری جدید برنامه «با هم بازی»، سومین فصل از این مجموعه است که با رویکردی جدید و پژوهش محور نگارش شده است. اولین قسمت تولید شده این مجموعه را تیم پژوهشی، مرکب از استادان روان‌شناسی کودک، مربیان و طراحان بازی‌ها همراهی کردند.

وی افزود: در اتاق فکر فصل جدید« با هم بازی»، طراحی بازی‌های حرکتی به تقویت مهارت‌های حرکتی و شناختی کودک کمک می‌کند.  جذابیت، مهیج بودن، تقویت خلاقیت، قابل اجرا بودن با کم‌ترین امکانات در خانه از اصول اولیه طراحی و انتخاب بازی‌هاست.

قافله باشی ادامه داد: وسایلی که  برای اجرای بازی‌ها به کار می روند از ساده‌ترین وسایل، لوازم خانه و اسباب بازی‌هایی است که در همه خانه‌ها یافت می‌شود و قابلیت تغییر و جایگزینی دارند. با توجه به زندگی آپارتمان‌نشینی در  شهرها در انتخاب بازی‌ها به تلفیقی از بازی‌های سنتی با وسایل جدید و مدرن توجه شده است.

وی خاطرنشان کرد: باز‌ی‌ها قابلیت اجرا در فضاهای گوناگون را دارند، ولی در طراحی آن‌ها به ملاحظاتی نظیر فرهنگ آپارتمان‌نشینی، تقویت روحیه همکاری و همیاری میان اعضای خانواده، توجه به نیازهای خاص کودک، والدین و... اهمیت داده شده است.

قافله‌باشی ادامه داد: در صورت حضور نداشتن والدین،  بازی‌هایی در نظر گرفته شده است که خود کودکان بتوانند اجرایش کنند.  اگرچه بازی‌های این مجموعه برای کودکان سه تا هشت ساله در نظر گرفته شده، ارجحیت جنسی و سنی ندارند و برای همه اعضای خانواده جذاب و پر نشاط است.

وی خاطرنشان کرد: برنامه«با هم بازی» 1 و ۲ بارها بار در شبکه پویا بازپخش داشته است و جزو یکی از بخش‌های ثابت این شبکه به حساب می‌آید. همچنین صفحه مجازی این برنامه دنبال کنندگان فعال ایرانی و خارجی بسیاری دارد که این نشان از سودمندی این برنامه برای خانواده‌ها و ضرورت و نیاز فراوان آنان به این نوع برنامه‌ها دارد.

امتیاز شما