امروز سه شنبه  ۱ آذر ۱۴۰۱
با مستندسازان «دردانه‌ها» که از شبکه افق پخش می‌شود
با مستندسازان «دردانه‌ها» که از شبکه افق پخش می‌شود

فرزند شیرینی زندگی است

مشاهده ۵۷۱
۱۴۰۰/۱۰/۱۲- ۰۹:۲۲
تعداد بازدید:571

مستند «دردانه‌ها» روایتگر شیرینی و تلخی توأم با رنگِ عشق و امید به زندگیِ زوج‌های جوان و دردانه‌هایشان است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مستند «دردانه‌ها» به تهیه‌کنندگی سید هاشم موسوی و کارگردانی مهدی لارویی و با اجرای فاطمه گودرزی، هر هفته پنجشنبه‌ها ساعت 18:30 از شبکه افق برای خانواده‌های ایرانی به نمایش در می‌آید. مجموعه مستند «دردانه‌ها»  روایتگرِ شیرینی و تلخی‌ها، آسانی و سختی‌هایی است که توأم با هم، رنگِ عشق و امید به زندگیِ زوج‌های جوان و دردانه‌هایشان زده است.

این مجموعه ۲۵ قسمتی، تنها با دغدغه جمعیِ سازندگان جوان با موضوع«کاهش موالید و بی رغبتیِ زوج‌های جوان به مادری و پدری و دارا‌بودن فرزندانِ زیاد» تولید شده است.

دغدغه موضوع جمعیت و فرزندآوری را داشتیم

 مهدی لارویی، کارگردان «دردانه‌ها» می‌گوید: با تعدادی از دوستان مدتی بود دغدغه موضوع جمعیت و فرزندآوری را داشتیم، چون جمعیت کشور همان‌طور که می‌دانید به سمت پیر شدن رفته است و به فکر افتادیم که در این حوزه کاری تولید کنیم. از بین طرح‌های ارائه شده، به طرح دردانه‌ها رسیدیم و در آغاز کار، پژوهشی انجام دادیم.

وی ادامه داد: معیارهای انتخاب موضوعات را تعیین و سپس طبق معیارها، موضوعات را پیدا کردیم. بیش‌تر اشخاص مورد نظرمان خصلت‌های لازم را داشتند، مثلا اینکه در محدوده سنی خاصی ( بین دهه ۶۰ تا ۷۰ ) بودند و دو فرزند به بالا داشتند و اینکه همه از نظر اجتماعی نیز اشخاصی موفق بودند.

وی افزود: در ادامه به فکر ضبط برنامه افتادیم. مشخصاً دنبال این بودیم که با این شرایط می‌شود محیط زندگی آرامش‌بخشی داشت و قاعدتاً برای اثبات این قضیه بهترین راهکار این بود که برنامه در خانه آن افراد ضبط شود. برای همین از فضای استودیویی فاصله گرفتیم.

 مستند «دردانه‌ها» فضای خانوادگی و شاد دارد

 نعیمه شکوهی، پژوهشگر«دردانه‌ها» درباره این برنامه گفت: با خانواده‌های زیادی مصاحبه کردم و از میان آن‌ها 25 خانواده انتخاب شدند که شاخصه‌های لازم را داشتند. قبل از آغاز کار در مرحله پیش تولید با عوامل و همکاران، جلسات زیادی داشتیم، برای اینکه بدانیم نقشه راهمان چیست و می‌خواهیم چه مسیری را طی کنیم.

وی ادامه داد: در آغاز پژوهش با کارشناسان و مشاوران حوزه جمیعت صحبت کردم و بعد شروع به جست‌وجو میان افرادی کردم که شاخصه‌های لازم را برای کار ما داشتند.

وی خاطرنشان کرد: مسئله اصلی که برای ما مشکل ایجاد کرد شیوع ویروس کرونا بود. بسیاری از خانواده‌ها ترس داشتند که عوامل ما به منازلشان بروند. برخی از این خانواده بعد از ضبط برنامه‌های ما درگیر این بیماری می‌شدند و سخت‌ترین مشکل ما در این دوران این بود که بتوانیم با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی وارد منازل آن‌ها شویم و خانواده‌ها برای آمدن جلو دوربین با ما همراه شوند.

وی تأکید کرد: معمولا برای پژوهش‌هایم با مادر خانواده در ارتباط بودم. برخی از مادرها افرادی برون‌گرا بودند و راحت ارتباط می‌گرفتند و فضای من برای ارتباط گرفتن با این افراد به این شکل بود که سعی می‌کردم ارتباط صمیمانه‌ای با آنان برقرار کنم تا بتوانند راحت در این مرحله پژوهشی به ما کمک کنند.

شکوهی ادامه داد: در میان آن‌ها افرادی هم بودند که درون‌گرا بودند و سخت ارتباط می‌گرفتند و به راحتی نمی‌پذیرفتند که مقابل دوربین حاضر شوند و موضوعات خانوادگی‌شان را بیان کنند و به همین خاطر فرآیند تولید را برای ما طولانی‌تر کرد برخی خانواده‌ها، قید و بندهایی برای خودشان داشتند و معتقد بودند برنامه جنبه خودنمایی دارد، البته با توضیح ما که این برنامه جنبه فرهنگی دارد، آن‌ها حاضر به همکاری با ما می‌شدند.

پژوهشگر«دردانه‌ها» درباره بازخوردهای این برنامه گفت: چون برنامه در قسمت‌های اولیه پخش قرار دارد باید صبوری کنیم چندین قسمت پخش شود تا ببینیم واکنش مخاطبان چگونه است، ولی در این چند قسمت پخش شده با عزیزانی که برنامه را دیدند، گفت‌وگو کردیم، بازخورد خوبی گرفتیم! چون فضای کلی کار، فضایی خانوادگی و شاد است و حضور بچه‌های کوچک و فضای مستندگونه و طبیعی بودن رفتارشان موجب جذابیت در کار شده است.

روایتگرِ شیرینی و تلخی زندگی زوج‌های جوان است

 گودرزی، مجری «دردانه‌ها» درباره این برنامه گفت: «دردانه‌ها» به تهیه‌کنندگی سید هاشم موسوی و کارگردانی مهدی لارویی و با اجرای فاطمه گودرزی، هر هفته پنجشنبه‌ها ساعت 18:30 از شبکه افق در قاب تصویر خانواده‌های ایرانی به نمایش در می‌آید. مجموعه مستند «دردانه‌ها»  روایتگرِ شیرینی و تلخی‌ها، آسانی و سختی‌هایی است که توأم با هم، رنگِ عشق و امید به زندگیِ زوج‌های جوان و دردانه‌هایشان زده است.

وی افزود: این مجموعه ۲۵ قسمتی، حدود یک سال پیش از تصویب قانون «جوانیِ جمعیت» به سفارش شبکه مستند و تنها با دغدغه جمعیِ سازندگان جوان با موضوع «کاهش فرزندان و بی‌رغبتیِ زوج‌های جوان به مادری و پدری و دارا بودن فرزندانِ زیاد» تولید شده است.

وی خاطرنشان کرد : روح حاکم بر «دردانه‌ها» نگاه ساده و بی تکلف زوج‌های عموما تحصیل کرده و فرهیخته به زندگی با فرزندانِ زیاد، صفا و صمیمیت است که در سایه توکل به وعده‌های صادق خداوند، میان آنان و فرزندانشان در لحظه لحظه زندگی جاری است؛ والدینی که خود را نسبت به تعالی و آینده جامعه مسئول می‌دانند و این حس را با فرزندان خود نیز عاشقانه مشق می‌کنند.

 

امتیاز شما