امروز دوشنبه  ۷ آذر ۱۴۰۱

رسانه ملی و جنگ روایت ها

مشاهده ۱۳۲۴
۱۴۰۰/۱۱/۲۴- ۱۴:۲۰

علی فهیم دانش مدیر کل امور بین الملل رسانه ملی در یادداشتی به اهمیت روایت درست تاریخ انقلاب و نقش رسانه ملی در این زمینه پرداخت.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در این یادداشت آمده است:

در سال‌های گذشته تولید محتوای رسانه‌های غربی در حمایت از رژیم منحوس پهلوی چندین برابر شده است. بسیاری از کشورهای دنیا که دارای رسانه‌هایی به زبان‌های دیگر هستند، بویژه رسانه‌های انگلیسی، برای حفظ منافع ملی خودشان اهدافی دارند و سعی می‌کنند با تولیدات رسانه‌ای به زبان‌های مختلف و با صرف هزینه‌های هنگفت به اهداف شوم خود برسند.

یکی از مؤلفه‌های این موضوع آن است که به تخریب گفتمانی بپردازند که امام خمینی (ره) در اوج جنگ سرد در دنیا بر مبنای "نه شرقی، نه غربی" بنیان گذاشت و پس از ایشان توسط سکاندار شایسته ایشان، مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، استمرار پیدا کرد.

انگلیسی‌ها با مجوز دولت بریتانیا و پیشتیبانی معاندین و سرویس‌های خارجی به دنبال تطهیر خاندان پهلوی هستند و هدف اصلی این است که گفتمان متعالی جمهوری اسلامی را در اذهان مردم تخریب کنند.

در حال حاضر، در دیوان دعاوی ایران و آمریکا پرونده‌ای در خصوص اموال خاندان پهلوی مطرح است. اموالی از خاندان پهلوی در حدود 11 میلیارد در ایالات متحده آمریکا وجود دارد که متعلق به مردم ایران است.  سرمایه‌گذاری‎ها و کمک‌های بلاعوضی که خاندان پهلوی در فرانسه، بلغارستان، انگلستان، هلند و ...  به عناوین مختلف با پول ملت ایران انجام داده است سبب شده است که این کشورها برای حفظ منافع اقتصادی خود به تطهیرسازی عملکرد این خاندان بپردازند.

بی تردید تاریخی که این رسانه‌ها بازگو می‌کنند تحریف شده است. اگر به احوال رجال عصر پهلوی، خاندان حاکم پهلوی و اطرافیان وی دقت کنیم درمی‌یابیم که همواره تمایل این افراد یا به سمت انگلیس، یا روسیه، یا امریکا بوده است. تاریخی که از آن در رسانه‎ها در زمینه عملکردها، رشد سیاسی، اقتصادی و محورهای یازده‌گانه توسعه انسانی یاد می‌شود کاملا تحریف شده است و تناقض آن با واقعیات بسیار واضح و گویاست. قبل از انقلاب به ازای هر صد نفر چند نفر پزشک وجود داشت؟ یا چند درصد از زنان باردار هنگام زایمان فوت می‌کردند؟ دسترسی به پزشک، پیراپزشک، پرستار، تلویزیون و موارد بی‌شمار دیگر چقدر بوده است‌؟ همه اینها حقایقی تحریف شده است که بیشتر به دلیل منافعی که خاندان پهلوی به تحریف‌کنندگان رسانده است رسانه‌ای می‌شود. وضعیت اسفبار صنعت، اقتصاد، فروپاشی اجتماعی، هجوم گسترده حاشیه‌نشینان، فقدان هرگونه برنامه‌ای برای مقابله با فقر و بیکاری همه در زمان رژیم پهلوی رخ داده است.

 یکی از دلایل رواج این تحریفات آن است که شاید ما هم در بازگویی اقدامات فاجعه‌آمیز رژیم پهلوی آنطور که شایسته بود عمل نکردیم تا حق انقلاب اسلامی را ادا کنیم. همه اسناد و مدارک در اختیار ماست و ما جعل تاریخ نمی‌کنیم. واقعیات را بدان‌گونه که بر پایه حقیقت است بازگو می‌کنیم. یکی از وظایف مهم رسانه ملی اهتمام ویژه‌ در زمینه شفاف‌سازی، بازگویی واقعیات، و نشان دادن چهره واقعی خاندان پهلوی است.

در حال حاضر، ما در جنگ گفتمان‌ها در همه زمینه‌ها قرار داریم. رسانه ملی تمام قد وارد عمل شده است و واقعیت‌ها را نشان می‌دهد تا بفهمیم شاه دزد چه کسی است. کشور ما که زمانی آلت دست بوده، هم اکنون مایه عزت خویش و دنیای اسلام شده است و در زمینه منافع خویش بازیگر اصلی و مهم در منطقه‌ است. نمی‌توان ایران را در معادلات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نادید گرفت که این عزت، حاصل خون شهدا، ایستادگی، استقامت، صبر، پایداری و نه گفتن به مطالبات نامشروع است.

زمانی که رسانه‌های غربی تمام 365 روز سال را به وارونه سازی حقایق اختصاص می دهند وظیفه مهم رسانه ملی این است که تمام واقعیات را برای نسل جوان کشور بازگو کند و نباید این کار فقط محدود به ایام دهه مبارک فجر باشد.

امتیاز شما