امروز چهارشنبه  ۹ آذر ۱۴۰۱

شهادت «شیرین»

مشاهده ۳۹۰
۱۴۰۱/۰۲/۲۴- ۱۲:۳۳

خبر کشته شدن خبرنگار فلسطینی «شیرین ابوعاقله» توسط رژیم اسرائیل نشان می دهد که نه تنها با رژیمی کودک کش که با رژیمی خبرنگار کش مواجهیم که هم از «مقاومت» مردم فلسطینی می هراسد و هم از «خبر» خبرنگاران مستقل.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، حسن گروسی، معاون حقوقی و امور مجلس صداوسیما و رئیس نخستین همایش ملی حقوق و رسانه به مناسبت شهادت «شیرین ابوعاقله» خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره یادداشتی منتشر کرد.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

شهادت تلخِ «شیرین»

در عصر گردش آزاد اطلاعات و دورانی که برای خبرنگاران امتیازات ویژه ای برای دسترسی و انتشار خبر به رسمیت شناخته شده است، خبر کشته شدن خبرنگار فلسطینی «شیرین ابوعاقله» توسط رژیم اسرائیل نشان می دهد که نه تنها با رژیمی‌کودک کش که با رژیمی خبرنگار کش مواجهیم که هم از «مقاومت» مردم فلسطینی می هراسد و هم از «خبر» خبرنگاران مستقل.

این جنایت نشان داد که ساکنان خانه عنکبوت با مجهزترین سلاح ها آنچنان در مقابل «سنگ» نوجوانان فلسطینی وحشت زده هستند که مانع انعکاس واقعیت‌ها حتی با کشتن خبرنگاران مستقل می‌شوند و موضوعاتی مانند دموکراسی و آزادی که از حنجره پلیدشان بیرون می آید، چیزی جز فریب و دروغ نیست.

البته شهادت شیرین ابوعاقله اولین مورد از قتل خبرنگاران توسط ارتش صهیونسیتی نبوده و نخواهد بود؛ بارها و بارها جهان رسانه شاهد جنایات این رژیم علیه روزنامه نگاران، خبرنگاران، تصویربرداران و کنشگران رسانه ای بوده است و حمله  و تخریب مراکز خبری شیوه همیشگی آنان بوده است. عبدالله مرتجی، خبرنگار جوان فلسطینی و 16 خبرنگار دیگر فقط در جنگ غزه به شهادت رسیدند و این نمونه کوچکی از جنایات رژیم صهیونسیتی در حوزه جنگ با انتشار حقایق توسط رسانه‌هاست.

اسناد حقوق بشری از جمله ماده 19 اعلامیه حقوق بشر بر آزادی تولید و گردش اطلاعات و نیز حق بر دریافت این اطلاعات تاکید دارد و مقرر می‌کند: «هرکس حق آزادی عقیده بیان دارد و حق مزبور شامل آن است که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن به تمام وسایل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد.»

با توجه به اینکه رژیم صهیونسیتی همچنان اشغالگر سرزمین فلسطین محسوب می‌شود، باید تابع قواعد حقوق بین‌الملل بشردوستانه از جمله کنوانسیون‌های ژنو نیز در نظر گرفته شود. در این کنوانسیون‌ها نیز حقوق ویژه‌ای برای خبرنگاران در نظر گرفته شده است. به‌ویژه بند الف ماده ۴ کنوانسیون سوم تاکید دارد خبرنگاران در شرایط این مخاصمات اگر در حال ماموریت حرفه ای و کارت خبرنگاری هستند، از مصونیت برخوردارند.

حال باید دید نهادهای مدعی حقوق بشری در مقابل نقض صریح قواعد و مقررات حقوق بشری چه می‌کنند و آیا میتوانند رژِیم سفاک صهیونیستی را وادار کنند تا اندکی حرمت برای کنشگران رسانه ای قائل شوند یا خیر؟ یا این خبر در میان هزاران خبر دیگر جنایات آن رژیم گم می‌شود.

امتیاز شما