امروز پنج شنبه  ۱۰ آذر ۱۴۰۱

پخش تصنیف «فتنه» نخستین ساخته «جواد لشگری» در کاروان شعر ‌و موسیقی

مشاهده ۶۳
۱۴۰۱/۰۴/۱۲- ۰۸:۱۱

تصنیف «فتنه» اثری از آهنگسازی جواد لشگری در برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» یکشنبه ۱۲ تیر ماه از رادیو فرهنگ پخش و بررسی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در برنامه شماره برنامه شماره ٤٦٦ «با کاروان شعر و‌ موسیقی» که به بررسی شناسنامه آثار فاخر موسیقی اختصاص دارد، قطعه« نازنین»یا «فتنه» نخستین ساخته رسمی استاد جواد لشکری آهنگساز و نوازنده ویولون پخش و بررسی می‌شود.

تصنیف «فتنه» که با نام « نازنین» هم شناخته شده است در مایه اصفهان نخستین ساخته رسمی زنده یاد جواد لشگری بر روی شعری از « رهی معیری» است که توسط خود وی نیز خوانده شده که این اجرا در این برنامه پخش می‌شود.
پخش بازخوانی اثر با صدای علیرضا افتخاری ، سالار عقیلی نیز از دیگر بخش های این برنامه است.
اگر از سه غول موسیقی ملی که ابرکمپوزرهای ما هستند و ستارگان خلاقیت‌های موسیقایی که انقلاب موسیقی ملی را پیاده و به پیش بردند یعنی علینقی وزیری، روح‌الله خالقی و جواد معروفی بگذریم، نسل دوم بعد از مشروطه ظهور کردند که لشگری یکی از آنها بود.
جواد لشگری سال ۱۳۰۲ در تهران متولد شد و در جوانی برای فراگیری و نواختن ویولن به ترتیب نزد ابوالحسن صبا و مهدی خالدی و پس از این دو، به کلاس احمد فروتن‌راد رفت و ردیف‌های موسیقی ایرانی و چند کتاب خارجی را نزد او فرا گرفت. لشگری ابتدا همکاری خود را با رادیو در سال ۱۳۲۶ با نواختن قطعه «فتنه» که شعر آن از رهی معیری بود، آغاز کرد و از سال ۱۳۲۸ به‌طور رسمی در ارکسترهای مهدی خالدی، مرتضی محجوبی، ابراهیم منصوری و حسین یاحقی شرکت کرد.
از همکاران لشگری، کریم فکور جایگاه چشمگیری را اشغال می‌کنند.لشگری درباره «فتنه» با شعر رهی معیری گفته بود که هنگامی‌که روابط خالدی و خواننده شکراب و همکاری آن‌دو متوقف شده بود، وی از من که هم‌شاگرد خالدی بودم و هم در ارکستر او ویلن می‌زدم، خواست برایش آهنگ بسازم و «فتنه» با شعر رهی معیری ساخته و شُهره شد.
در روز ١٧ فروردین ١٣٩٥ قلب حساس ویلنیست شهر موسیقی ملی و یکی از سه بازمانده عصر طلایی آهنگ‌سازی و نغمه‌پردازی و تکنولوژی از تپش فروماند و جواد لشگری در ٩٣سالگی جهان راوداع گفت
برنامه « با کاروان شعر و موسیقی» را ساعت ۱۲:۳۰ به تهیه کنندگی «یلدا احتشامی» و اجرای « مریم واعظ پور» روی موج اف ام ردیف۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

امتیاز شما