امروز سه شنبه  ۱۱ مهر ۱۴۰۲

روایتی از حمایت امام حسین (ع) از حیوانات در صبح پارسی

مشاهده ۳۳۶
۱۴۰۱/۰۵/۱۴- ۱۷:۴۱

ابعاد مختلف شخصیت امام حسین (علیه السلام) موضوع صبح پارسی امروز بود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، سید محمد هادی طباطبایی نیک، کارشناس مذهبی گفت: حضرت سید الشهدا (علیه السلام) ابعاد مختلف زندگی خود را به نمایش گذاشت که کرامت انسانی برجسته ترین موضوعات اشاره شده در کربلا است. ابعاد مختلفی در کربلا وجود دارد که امکان پرداختن به تمامی آنها وجود ندارد. یکی از جالب ترین موارد در عاشورا دقت حضرت امام حسین (علیه السلام) به تمامی جزئیات است؛ در کربلا تمامی افراد نقشی داشتند و هرنفر به تنهایی نقش مهمی را ایفا کرده است .

طباطبایی نیک ادامه داد: حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) در مدینه زمانی که از کوچه ای می‌گذشتند غلامی را دیدند که گوشه ای از کوچه نشسته و غذای خود را با یک سگ تقسیم می‌کند. وقتی که امام حسین (علیه السلام) از آن غلام علت کارش را می‌پرسند می‌گوید این سگ در محله غریبه است و نیاز به کمک دارد؛ حضرت امام حسین (علیه السلام) در آنجا غلام را از صاحبش می خرد و باغ او را نیز تهیه می‌کند سپس به غلام مورد نظر آزادی می دهد و باغ را در اختیارش می‌گذارد چرا که او به آن سگ کمک کرده بود. وی افزود: محمد حنفیه، برادر حضرت امام حسین (علیه السلام) زمانی که سیدالشهدا (علیه السلام) به سمت کربلا حرکت کردند از ایشان پرسیدند که چرا همچنان به سفر خود ادامه می دهند در حالی که دشمنان مسلم را به شهادت رسانده بودند. حضرت امام حسین (علیه السلام) فرمودند درست است که مردم به عهد خود وفا نکردند اما من باید این کار را انجام دهم و بر سر حرف خود بایستم. حضرت امام حسین (علیه السلام) به ما می آموزند انسانها باید تا آخرین لحظه به پای اعتقاد صحیح بمانند و از باورهای درست حفاظت کنند؛ حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) خود و خانواده شان را فدای پایداری دین اسلام کردند و پایداری را به ما آموختند. او اظهار داشت: از ابوذر غفاری می‌پرسند آیا یار امیرالمومنین بودن فضیلت بیشتری دارد یا فرزند ایشان بودن؛ وی می‌گوید در حالی که فرزند ایشان بودن ارزش و فضیلت بالایی دارد اما اگر پسر امیرالمومنین (علیه السلام) باشی ممکن است مانند پسر نوح بشوی اما اگر یار ایشان باشی تا ابد همراه حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) میمانی. ما باید در زندگی همیشه ائمه اطهار را الگوی زندگی خود قرار دهیم؛ برای مثال در مقابل مشکلات زندگی باید از خود پرسیم اگر حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) در این موقعیت بودند چه تصمیمی می‌گرفتند. این کارشناس مذهبی گفت: حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) به ما الگوی ادب دادند؛ مثال واضح زمانی است که حر بن ریاحی پس از بستن آب بر روی امام حسین (علیه السلام) پشیمان می‌شود و در روز عاشورا به ملاقات ایشان می رود تا ابراز پشیمانی کند. حضرت امام حسین (علیه السلام) در ابتدا برای امتحان حر بن ریاحی او را رد می‌کند اما حر از پشیمانی دست نمی‌کشد و پای تصمیم خود می ماند و با ادب و احترام رفتار می‌کند. حضرت امام حسین (علیه السلام) نیز در آنجا می‌گوید که به دلیل ادب حر او را می‌بخشد.

برنامه صبحگاهی صبح پارسی که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی حسین قطبی زاده از شبکه جام جم پخش می‌شود، امروز با موضوع ابعاد مختلف شخصیت حضرت امام حسین (علیه السلام) بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و کیمیا گیلانی باسید محمد هادی طباطبایی نیک، کارشناس مذهبی به گفت و گو نشستند.

امتیاز شما