امروز يك شنبه  ۱۰ مهر ۱۴۰۱

معرفی زنده یاد عالم ربانی حجت السلام احمدی کهکدانی در «زادگاه» رادیو فرهنگ

مشاهده ۷۲
۱۴۰۱/۰۵/۱۵- ۱۰:۱۱

برنامه «زادگاه» امروز شنبه ۱۵ مرداد با موضوع معرفی زنده یاد عالم ربانی حجت الاسلام احمدی کهکدانی از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی؛ برنامه « زادگاه» به بهانه معرفی مفاخر فرهنگی کشورمان در سفری رادیویی شنوندگان را با شهرها و ‌روستاهای کشور آشنا می‌کند.

در برنامه امروز «زادگاه» شنوندگان  رادیو فرهنگ در سفر به استان همدان  با روستای کهکدان آشنا شده و گوشه ای از  زندگی زنده یاد عالم ربانی حجت الاسلام  احمدی کهکدانی رییس انتشارات سمت را‌می‌شنوند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی در سال ۱۳۱۲ در روستای کهکدان ملایر به دنیا آمد. او پس از فراگرفتن دروس مقدماتی به حوزه علمیه بروجرد رفت و به مدت ۵ سال دروس دینی را تا اواخر سطح ۲ فراگرفت. سپس به حوزه علمیه قم رفت و دروس تفسیر و فلسفه اسلامی را در سطوح عالی (اسفار و شفا) نزد علامه طباطبائی، درس فقه و اصول را نزد کسانی همچون امام خمینی (ره)، سیدحسین طباطبایی بروجردی، آیات عظام سلطانی، مشکینی، محقق داماد و نجفی مرعشی فرا گرفت و همزمان دکترای فلسفه غرب را از دانشگاه تهران اخذ کرد. احمدی از سال ۱۳۵۲ عضو هیأت علمی دانشگاه تهران بود و فلسفه اسلامی و فلسفه غرب و فلسفه تطبیقی را در مقطع دکتری تدریس کرده است.

وی از سال ۱۳۶۰ به عنوان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت داشت. او بنیان گذار سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) بود و حدود ۳۳ سال مدیریت این سازمان را بر عهده داشت. وی همچنین از مؤسسان دانشگاه تربیت مدرس و در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی، نماینده مردم تهران بود. از جمله آثار او، می توان به کتاب های «بن لایه‌های شناخت» (تألیف)، «مختارات من نصوص الفلسفه الاسلامیه» (تألیف)، «نقد تفکر فلسفی غرب» (ترجمه)، «تأملات در فلسفه اولی» (ترجمه) و «تأسیس مابعدالطبیعه اخلاق» (ترجمه) اشاره کرد.
استاد فرزانه دکتر احمد احمدی سرانجام پس از عمری تلاش و کوشش بی دریغ علمی و عملی و خدمات بی بدیل ماندگار در ١٩ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ٧ بامداد در بیمارستان امام خمینی تهران بر اثر عارضه قلبی درگذشت.     
مستند « زادگاه» را شنبه ، یکشنبه و دوشنبه و چهارشنبه به تهیه کنندگی فریده گودرزی ساعت ۲۰:۴۵ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

امتیاز شما