امروز سه شنبه  ۱۱ مهر ۱۴۰۲

«روز واقعه» در «سینمای ایرانی» هیسپان تی‌وی

مشاهده ۲۶۶
۱۴۰۱/۰۵/۱۵- ۱۴:۱۸

«روز واقعه» عنوان فیلمی است که این هفته در برنامه «سینمای ایرانی» برای مخاطبان اسپانیایی زبان شبکه هیسپان تی‌وی مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه «سینمای ایرانی» با اجرای اسوالدو کانالز که هر هفته ضمن نمایش یک فیلم سینمایی ایرانی، با دعوت از عوامل و کارشناسان به بررسی آن می‌پردازد، در این قسمت به سراغ  یکی از فیلم های ماندگار تاریخ سینمای ایران، فیلم «روز واقعه» به کارگردانی شهرام اسدی رفته و با حضور  محسن مجتهد زاده کارشناس مذهبی و خدایار قاقانی چرایی واقعه عاشورا و زوایای فلسفی فیلم را به نقد و بررسی می‌گذارد.
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «عبدالله» جوان نصرانی تازه‌مسلمان شده ‌ای است که در روز عروسی خود با «راحله» ندایی می‌شنود که «کیست که مرا یاری کند؟» عبدالله پس از چند بار شنیدن آن صدا، منقلب می‌‌شود و مجلس عروسی را ترک می‌کند. او به جست‌‌وجوی صدا برمی‌آید؛ آن‌هم درحالی‌که برادران متعصب راحله ترک مجلس عروسی را توهینی به خود دانسته و در پی‌اش روان می روند.عبدالله در طول مسیرش با اتفاقاتی روبه‌رو می‌شود و به نشانه‌هایی برمی‌خورد که نشان‌دهنده ‌ی این است که امام حسین(ع) می‌دانست او در جست‌وجوی صدایی که به یاری ‌اش می‌طلبد، می‌رود. عبدالله بیابان‌ها را طی می‌کند و خود را به صحرای کربلا می‌رساند. وقتی به کربلا می‌رسد که عصر روز عاشورا است..
این فیلم، ما را با جنبه  دیگر از واقعه عاشورا آشنا می‌کند.
علیرضا شجاع‌نوری، عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی، لادن مستوفی، محمدعلی کشاورز، مهدی فتحی، سعید نیکپور، حسین محب اهری، حسین پناهی، عنایت بخشی، سیامک اطلسی، حمیده خیرآبادی، ژاله علو، عنایت الله شفیعی، کامران فیوضات و... در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند.
برنامه «سینمای ایرانی»  (Cine Iraní) به تهیه کنندگی و کارگردانی فهمیه اسماعیل پور، از جمله برنامه‌های پربیننده شبکه اسپانیایی زبان تلویزیون است که معرفی قابلیت های سینمای ایران و سینماگران ایرانی را در دستور کار دارد.
«سینمای ایرانی» امروز شنبه 15 مرداد ماه ساعت 19:00 به وقت تهران روی آنتن شبکه هیسپان تی وی می رود و تکرار آن روز یکشنبه در ساعت های 11:30،2:30و 23 و روز دوشنبه 9:30 پخش می‌شود. علاقه‌مندان می توانند با مراجعه به لینک   https://www.hispantv.com/showprogram/cine-irani/791 این برنامه را در وب‌سایت شبکه هیسپان تی وی مشاهده کنند.

امتیاز شما