امروز شنبه  ۱۸ آذر ۱۴۰۲

جستجوی واژه «ایران» در اشعار محتشم کاشانی

مشاهده ۱۸۱
۱۴۰۱/۰۵/۱۹- ۰۹:۵۷

برنامه «پارسی گویان» این هفته پنجشنبه بیستم مرداد، با حضور دکتر محمد جعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی به بررسی واژه «ایران» در اشعار عاشورایی محتشم کاشانی می‌پردازد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه «پارسی گویان» پنج شنبه‌ها ساعت ۱۶:۰۰ با محوریت پاسداشت زبان فارسی از رادیوایران پخش می‌شود.
زهرا صالحی تهیه کننده برنامه «پارسی گویان» بیان کرد: این هفته پنجشنبه با حضور دکتر محمدجعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی به بررسی واژه «ایران» در اشعار عاشورایی محتشم کاشانی خواهیم پرداخت.
وی ادامه داد: کمال‌الدین علی محتشم کاشانی شاعر ایرانی قرن دهم در سال 905 هجری قمری در کاشان زاده شد.
محتشم از مهمترین شاعران مرثیه‌سرای شیعه است. محتشم با سرودن دوازده بند در مرثیه شهدای کربلا که بند اول ترکیب بند وی با بیت «باز این چه شورش است که در خلق عالم است؟/ باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است؟» آغاز می‌شود، مقام والایی در مرثیه سرایی کسب کرد. دیوان محتشم شامل ترکیب‌ بندها، غزلیات، قصاید، قطعات، مثنویات و رباعیات می‌باشد. مجموعه‌ای از غزلیات عاشقانه با نام «رساله جلالیه» نیز از وی باقی مانده است.
صالحی اظهار داشت: گفتگویی  نیز با دکتر احسان‌الله شکراللهی رئیس مرکز تحقیقات فارسی هندوستان خواهیم داشت.
این‌ تهیه ‌کننده در پایان تصریح کرد: در قسمتی از برنامه فرزانه شکراللهی به روال هر هفته کارشناس ادبیات بخش هایی از شاهنامه را می خواند.
«پارسی گویان» به تهیه کنندگی سیده زهرا صالحی و با اجرای حسن همایی و با حضور محمدجعفر محمدزاده پنجشنبه‌ها ساعت ۱۶:۰۰ و بازپخش آن سه شنبه‌ها ساعت ۲۳:۰۰ از رادیو ایران پخش می‌شود.

امتیاز شما