امروز دوشنبه  ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
رئیس رسانه ملی در نوزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان و خادمان حسینی:
رئیس رسانه ملی در نوزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان و خادمان حسینی:

مداحان و ذاکرین انتقال دهندگان پیام قیام عاشورا هستند

مشاهده ۱۰۴۴
۱۴۰۱/۰۶/۰۵- ۱۱:۵۳
تعداد بازدید:1044

نوزدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان و خادمان حسینی که با حضور ۳۰۰ میهمان داخلی و خارجی از اول تا سوم شهریورماه مصادف با 25 تا 27 ماه محرم در کرمانشاه برگزار شد، با قدردانی از پیرغلامان و خادمان حسینی به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، آیین اختتامیه نوزدهمین اجلاسیه تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی عصر پنجشنبه سوم شهریور در مسجد عمادالدوله کرمانشاه با حضور پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما، آیت الله علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه،ماموستا ملاقادر قادری امام جمعه اهل تسنن پاوه،بهمن امیری مقدم استاندار، مهدی رحمتی سرپرست امور استان‌ها، افشین امیری مدیر کل مرکز کرمانشاه و ...برگزار شد.
 پیمان جبلی رئیس رسانه ملی در ابتدای سخنانش، یاد شهیدان استان کرمانشاه را گرامی‌داشت.او از کیومرث عباسی قصری ، شاعر قصر شیرینی یاد کرد و با قدردانی از بزرگان اهل ادب و هنر این استان ، از کرمانشاه به عنوان دروازه کربلا یاد کرد.
جبلی با اشاره به نقش مهم پیرغلامان و ذاکران اهل بیت(علیهم السلام)در زنده ماندن قیام امام حسین(علیه السلام)، گفت: مداحان و ذاکران اهل بیت (علیهم السلام) افرادی هستند که در مکتب سیدالشهدا (علیه السلام) ملتی حسینی را به بار آورده‌اند.
وی تصریح کرد: پیرغلامان و خادمان حسینی مکتب حسینی را سینه به سینه به نسل های بعدی منتقل کرده و نقش مهمی در ماندگاری قیام عاشورا دارند.
رئیس رسانه ملی با اشاره به اینکه زندگی کردن با ذکر و یاد امام حسین (علیه السلام) جزو افتخارات بزرگی است، افزود: زنده نگه داشتن و انتقال نسل به نسل مکتب حسینی توسط مداحان و پیر غلامان انجام شده تا این ارزش در کشور به فراموشی سپرده نشود.
جبلی قیام حضرت سید الشهدا (علیه السلام) را یک حرکت که از صبح تا ظهر عاشورا رخ دهد ندانست و اظهار داشت: قیام عاشورا قیام کوتاه مدت نبود بلکه پیام این قیام از طریق نرم افزار اسلام از زمان پیامبر خاتم (صلوات الله علیه) از طریق آئین بزرگ محمدی فرستاده شد و تا بعد از واقعه عاشورا نیز ادامه داشت.
 
وی ادامه داد: همانطور که گفته شده قیام عاشورا نگه دارنده اسلام است که در این میان مداحان با انتقال پیام واقعه عاشورا واسطه‌ای برای زنده نگه داشتن اسلام هستند.

جبلی زبان هنر را بهترین وسیله برای حفظ قیام عاشورا عنوان کرد و افزود: باید در رسانه ملی با زبان هنر برای معرفی قیام امام حسین(علیه السلام) بیشتر تلاش کنیم.
وی با تأکید بر اینکه آنتن رسانه ملی همواره در اختیار ذاکرین و مداحان اهل بیت( علیهم السلام) قرار دارد، ادامه داد: شما مداحان به ما یاد دادید که چگونه بصیرت، امام شناسی، زمان شناسی، دشمن شناسی و رهبر شناسی داشته باشیم.
رئیس رسانه ملی با بیان اینکه سیره مداحان سیره ادامه دهنده مسیر سیدالشهداست گفت: حنجره گرانقدر شما باید زینت‌بخش آنتن رسانه ملی باشد و ما به عنوان رسانه ملی، باید این افتخار را داشته باشیم که این هنر شما را عرضه کرده، خادم شما خادمان سیدالشهدا باشیم .
 
جبلی در ادامه با اشاره به برگزاری بیستمین اجلاس تجلیل از پیرغلامان حسینی در استان گیلان در سال آینده، ابراز امیدواری کرد: هر سال شاهد باشکوه تر برگزار شدن این اجلاس باشیم.
وی در ادامه از مرز خسروی به‌عنوان مهمترین گذرگاه زوار عتبات عالیات از قرن‌های گذشته یاد کرد و افزود: این مرز خاطرات زیادی از تردد زوار عتبات عالیات در قرن‌های گذشته دارد و نزدیک‌ترین گذرگاه به کربلای معلی است.
 
رئیس رسانه ملی در پایان با اشاره به بازگشایی مرز خسروی در آستانه اربعین حسینی، گفت: رسانه ملی معرفی و تبلیغ این گذرگاه برای تردد زوار پیاده روی اربعین را در برنامه‌ خود دارد.

کرمانشاه وقف سید الشهدا(علیه السلام) و زائران است
 
آیت الله مصطفی علما در مراسم اختتامیه پیر غلامان حسینی اظهار کرد: استان کرمانشاه امروز با حضور خادمان و پیرغلامان حسینی نورانی شده و ما به عنوان انصار حضرت سیدالشهدا (ع) افتخار میزبانی از آنها را برای سه روز بر عهده داشتیم.
وی با اشاره به اینکه استان کرمانشاه وقف حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) است، افزود: کرمانشاه از زمان‌های قدیم موقوف این خاندان بوده به گونه‌ای که چهار قسمت سراسر این استان وقف  سیدالشهدا (علیه السلام) و تنها ۲ قسمت آن آزاد بوده که این نشان از اعتقادات قدیمی مردم کرمانشاه است.
 
نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمانشاه تصریح کرد: بهترین عمر از آن ذاکرین و مداحان اهل بیت (علیهم السلام) است که در مسیر خدا، رسول خدا و قرآن قرار گرفته و حرکت می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه امام خمینی (رضوان الله) از سیدالشهدا (علیه السلام) الگو گرفته، بیان کرد: امام با الگو گرفتن از این خاندان، انقلاب اسلامی ایران را آغاز و با دست خالی این انقلاب را به نتیجه رساندند.
آیت الله علما تأکید کرد: امام خمینی (ره) در قسمتی از صحبت‌های خود در اطلاعیه‌ها فرمودند هرجایی که پای اسلام در میان باشد برای دفاع، حفظ و نگهداری آن به میدان خواهیم آمد چرا که زندگی از سید الشهدا (علیه السلام) الگو گرفته شده است.
 
وی با اشاره به هفته دولت و شهادت شهیدان رجایی و باهنر، گفت: باید سعی کنیم با الگو قرار دادن این شهیدان زندگی شهادت گونه‌ای داشته باشیم.
 
نماینده ولی فقیه به منویات مقام معظم رهبری در خصوص جهاد تبیین اشاره و مطرح کرد: یکی از مسائل مهمی‌که مقام معظم رهبری با تأکید بر نقش مؤثر حضرت زینب (سلام الله علیها) در واقعه عاشورا به عنوان روشن کننده هدف واقعه از همگی ما طلب دارند جهاد تبیین و حرکت در این مسیر است.
 
امام جمعه استان کرمانشاه ادامه داد: بیانیه گام دوم از جمله بیانات مهم مقام معظم رهبری بوده که برای نسل جوان و آیندگان در راستای تحقق جهاد تبیین نگاشته و تأکید بسیار بر آن برای اجرایی سازی صورت گرفته است.
 
وی در پایان اشاره کرد:  هفته دولت،  جهاد تبیین و  بیانیه گام دوم را نباید فراموش کرد. باید بدانیم که  خود را در خدمت اسلام بدانیم.

مرز خسروی، میزبان زائران حسینی
 
بهمن امیری مقدم، استاندار کرمانشاه نیز در این مراسم از کرمانشاه به عنوان قدمگاه زوار عتبات عالیات از گذشته‌های دور یاد کرد و افزود: قدمت مردم نوازی از زوار عتبات عالیات در استان کرمانشاه به قرن‌ها پیش برمی‌گردد و مردم این استان همواره در مهمان نوازی از زوار عتبات عالیات سنگ تمام گذاشته اند.
وی تأکید کرد: در بیان عشق و ارادت مردم استان کرمانشاه به سید و سالار شهیدان اینکه چهار دانگ از کرمانشاه وقفی بوده که بخش اعظم موقوفات آن نیز با نیت خدمت‌رسانی به زوار عتبات عالیات وقف شده اند.
استاندار کرمانشاه اشاره ای هم به تنوع اقوام و مذاهب در کرمانشاه داشت و گفت: مردمان این استان شامل اهل تشیع و اهل تسنن و اهل حق در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی داشته و نقطه مشترک تمام این اقوام ارادت آنها به سید و سالار شهیدان (علیه السلام) است.
 
امیری مقدم ادامه داد: مردم استان کرمانشاه کارنامه درخشانی در دوران دفاع مقدس از خود به جا گذاشته اند، کما اینکه کتاب جنگ در این استان باز و بسته شده است.
 
وی با بیان اینکه استان کرمانشاه ۹۸۰۰ شهید در سال‌های جنگ تحمیلی تقدیم کرده، گفت: استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس با تقدیم ۱۱۰۰ شهید زن بیشترین شهدای زن کشور را دارد.
 
استاندار کرمانشاه اضافه کرد: این استان سرزمین ایستادگی رزمندگان اسلام در عملیات مرصاد و نیز قدمگاه آزادگان سرافراز است.
 
امیری با اشاره به بازگشایی مرز خسروی به صورت رسمی در آستانه اربعین حسینی، از زوار اربعین خواست مرز خسروی به عنوان کوتاهترین مرز را برای سفر به عتبات عالیات انتخاب کنند.
 
وی گفت: این مرز در عین حال که مرز آرامی است از زیرساخت های خوبی برخوردار بوده و از گذشته‌ها قدمگاه ورود بزرگان دین به عتبات عالیات بوده است.

ماموستا ملا قادر قادری نیز در این مراسم اظهار کرد: استان کرمانشاه با جمعیت ۲ میلیون نفری متشکل از اهل تشیع، اهل سنت و اهل حق و سایر مذاهب  است که هم قبل از انقلاب اسلامی و هم بعد از انقلاب اسلامی در کمال وحدت در کنار هم زندگی کرده‌اند.
 
وی با اشاره به اینکه اهل سنت یک هزار و ۵۰۰ شهید به انقلاب اسلامی تقدیم کرده است، افزود: اتحاد و همبستگی در طول دفاع مقدس با توجه به مرزنشین بودن استان کرمانشاه همیشه به چشم خورده و تقدیم کردن این میزان از شهدا از اهل سنت در راه اسلام سندی بر برادری همه مردم این استان است.
 
امام جمعه اهل سنت شهرستان پاوه با اشاره به اینکه احترام به اهل بیت (علیهم السلام) تکلیف واجبی بوده، بیان کرد: طبق احادیث به جا مانده احترام به اهل بیت (علیهم السلام) بر ما تلکیفی واجب است چرا که این خاندان مانند سفینه‌ای نجات دهنده برای بشریت بوده و بر اساس باور خود در این مسیر حرکت خواهیم کرد و حمایت از یاران اهل بیت (علیهم السلام) را لازم می‌دانیم.

 در پایان اختتامیه نوزدهم، ضمن قدردانی از پیر غلامان کشور های مسلمان و پیر غلامان  استان‌ها از تمبر یادبود نوزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی با عنوان کرمانشاه «دروازه کربلا» و همچنین کتاب «آیین‌ها و آداب سرزمین ایران» به کوشش مرکز تحقیقات صدا و سیما رونمایی شد. اهدای پرچم متبرک حرم حضرت امام حسین(علیه السلام) توسط مسئولان اجلاس به استان گیلان به عنوان میزبان بیستمین دوره این اجلاس وقدردانی از ۱۵ نفر از بانوان شهیده و جانباز، فعالین جهادگر و تأثیرگذار در استان کرمانشاه از بخش‌های دیگر این مراسم بود.

امتیاز شما