امروز شنبه  ۱۹ آذر ۱۴۰۱
در برنامه «ایران» پرس‌تی‌وی؛
در برنامه «ایران» پرس‌تی‌وی؛

طنین نوای موسیقی بوشهری در دارابگرد فارس

مشاهده ۱۲۶
۱۴۰۱/۰۶/۲۸- ۱۲:۱۰
تعداد بازدید:126

برنامه «ایران» (Iran) شبکه پرس تی‌وی نگاهی دارد به موسیقی سنتی بوشهر و جاذبه‌های شهر دارابگرد در استان فارس.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، گزارشگران برنامه «ایران» این هفته سفرهایی به استان فارس و بوشهر داشته‌اند تا زیبایی‌های موسیقی سنتی بوشهر و جاذبه‌های شهر دارابگرد را به نمایش بگذارند.
در بخش اول برنامه، تاریخچه و جاذبه‌های گوش‌نواز موسیقی بوشهری به مخاطبان معرفی می‌شود. موسیقی بوشهری جهات مختلفی دارد؛ از موسیقی بندری که نه تنها در بوشهر بلکه در هرمزگان و خوزستان نیز ریشه دارد تا موسیقی‌های مذهبی، نوحه‌سرایی و آیین خیام‌خوانی و شاهنامه و مناجات و رباعی و مثنوی خوانی‌ها، همگی نشان از چندلایه بودن و عمیق بودن موسیقی در این استان و دیگر استان‌های جنوبی کشور دارد. حتی آثاری از موسیقی آفریقایی نیز در موسیقی جنوبی و موسیقی بوشهری و تاثیر آن در موسیقی مردمان جنوب کشور مشاهده می‌شود.
بخش دوم برنامه با گزارشگری گلنار فرنودی به معرفی دارابگرد و جاذبه‌ها و زیبایی‌های تاریخی و طبیعی این شهر اختصاص دارد.
دارابگرد از جاهای دیدنی استان فارس محسوب می‌شود؛ شهری باستانی که بر مبنای داستان‌های اساطیری ایران توسط داراب نوه اسفندیار رو به آبادانی رفت و مورخان آن را از آبادانی‌های داریوش کبیر دانستند.
برنامه «ایران» دوشنبه ساعت 17 به وقت تهران از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه نیز سه شنبه ساعت 14:00، چهارشنبه ساعت 19:00، پنج شنبه ساعت 10:00 و جمعه ساعت 07:00 روی آنتن می‌رود.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به لینک https://www.presstv.ir/Section/15015 برنامه را در وب سایت شبکه پرس تی‌وی مشاهده کنند.

امتیاز شما