امروز دوشنبه  ۱۰ مهر ۱۴۰۲
راویان سیگنال های زیارت از سرزمین عتبات...
راویان سیگنال های زیارت از سرزمین عتبات...

انعکاس جهانی حماسه اربعین با تدبیر و همدلی معاونت توسعه و فناوری رسانه ملی

مشاهده ۶۰۰
۱۴۰۱/۰۶/۲۸- ۱۴:۳۷
تعداد بازدید:600

پیشگامی در میادین مختلف رسانه ملی از وظایف ذاتی عوامل فنی است؛ همدلی و تدبیری که مقارن با ایام محرم و صفر با رنگ عاشقی و شور حسینی همراه می‌شود. انعکاس مراسم جهانی اربعین با یک پوشش سراسری بی عیب و نقص، نتیجه عملیات جهادی و هماهنگ ادارات کل معاونت توسعه و فناوری رسانه ملی به شمار می رود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، گزارشی که می خوانید بخش های ویژه ای از اقدامات فنی همکاران این معاونت در به تصویر کشیدن مراسم جهانی اربعین و همچنین راهپیمایی جاماندگان اربعین است.

اداره کل فرستنده‌های تلویزیونی و رادیویی اف ام و راه اندازی رادیو اربعین در عراق
از مهم ترین اقدامات اداره کل فرستنده‌های تلویزیونی و رادیویی اف ام، راه اندازی رادیو اربعین در مسیر پیاده روی زوار اربعین حسینی در کربلای معلی بود که در نیمه پایانی شهریور ماه 1401 و مقارن با ایام اربعین حسینی، گروه فنی اعزامی از این اداره کل برای پوشش برنامه‌های رادیو اربعین در مسیر راهپیمایی زوار، به کربلای معلی اعزام شد.
تامین و تهیه سیستم سرمایشی مناسب و اتصال و راه اندازی کامل فرستنده، رفع برگشتی فرستنده تنظیمات ورودی، قدرت و فرکانس فرستنده لاین آپ رادیو اربعین از روی ماهواره بدر توسط کارشناسان مربوطه انجام شد.
این ماموریت با هدف بروزرسانی و راه اندازی مجدد فرستنده اف ام 2kW هواخنک نصب شده در ایستگاه کربلا، همچنین اندازه گیری و صحت سنجی سیگنال ارسالی از فرستنده اف ام برون مرزی واقع در ایستگاه پرقدرت نخجیر استان ایلام بود که محقق شد.

بهره گیری از لینک های مایکرویو پرتابل توسط اداره کل ارتباطات زمینی
مطابق هر سال با آغاز ماه صفر، اداره کل ارتباطات زمینی برای انجام هرچه بهتر وظایف محوله در راهپیمایی اربعین حسینی آماده شده و با تلاش شبانه روزی همکاران ارتباطات زنده زمینی، شور و حماسه راهپیمایی اربعین حسینی در سرتاسر مسیر راهپیمایی و حضور زوار در نقاط مختلف در مسیر کربلا توسط لینک های مایکرویو پرتابل به تصویر کشیده می‌شود.
در پوشش های انجام شده، ارتباطات زنده از حرم امام حسین (ع)، حرم حضرت عباس (ع)، بین الحرمین، حسینیه تهرانی‌ها و استودیوی امیرالمومنین(ع) صورت گرفت. همچنین علاوه بر ارتباطات در کربلا، ویژه برنامه‌های جاماندگان اربعین در تهران، میدان شهرری، میدان امام حسین (ع)، میدان آزادی، باغ کتاب توسط همکاران این مجموعه پوشش داده شد.

اداره کل فرستنده‌های رادیویی و پخش شبانه روزی ویژه برنامه‌های اربعین از رادیو زیارت
با فرا رسیدن ایام اربعین سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین(ع) و حضور خیل عظیم مشتاقان در مسیر پیاده روی اربعین، رادیو زیارت اقدام به پخش ویژه برنامه‌هایی در این زمینه کرد؛ به منظور پوشش با کیفیت برنامه‌ها در مسیر پیاده روی زوار و موکب های اربعین، جمعی از کارشناسان متخصص در این حوزه پیش از آغاز پوشش برنامه‌های اربعین، در مکان‌های مورد نظر مستقر شدند.
گفتنی است با توجه به پوشش جاده ای بسیار با کیفیت باند موج متوسط، توسط فرستنده‌های ایستگاه مرکز ایلام، پخش رادیو زیارت با فرکانس 1044 کیلوهرتز بصورت شبانه روزی انجام شد؛ پوشش برنامه‌های اربعین سال جاری با بهره مندی از تجهیزات دریافت سیگنال صدا(راک صوتی) با قابلیت پخش موج متوسط نسبت به سال گذشته با کیفیت بسیار بالاتری صورت گرفت.

اداره کل فنی پخش از مبادی مرزها تا استودیوهای سیار
در ایام منتهی به اربعین حسینی، به همت عوامل اداره کل فنی پخش، ارتباطات روزانه و متناوب و پخش مستقیم از مبادی مرزی مهران، شلمچه، چزابه، خسروی، باشماق و تمرچین برقرار و در اختیار شبکه‌های داخلی، برونمرزی و بخش های خبری قرار گرفت.
تصاویر دریافتی از خطوط ماهواره ای ارسالی نیز در اختیار شبکه‌های رادیویی، معاونت فضای مجازی و شبکه‌های 2 و 5 قرار داده شد. این تصاویر از موکب ها و محل های مشخص شده در طول مسیر راهپیمایی نجف تا کربلا توسط این اداره کل و بنا به درخواست شبکه‌ها و مراکز مختلف صدا و سیما در اختیار ایشان قرار گرفت. همچنین ارتباط برنامه‌های اختصاصی شبکه‌ها مانند برنامه در آستان خورشید از شبکه 3 و پوشش ارتباطی برنامه‌های شبکه یک و دو نیز بصورت پخش مستقیم و ضبطی انجام شد.
در روز اربعین پوشش مراسم جاماندگان در تهران از میدان امام حسین (ع) بسمت حرم عبدالعظیم حسنی(ع) از طریق دریافت و تحویل سیگنال ارسالی از پنج واحد سیار مستقر در مسیر پیاده روی و همچنین سیگنال های ارسالی سیستم های سیار برای پخش شبکه 5 سیما و سایر شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی انجام شد.
ارتباط مستقیم با کربلای معلی به منظور پوشش کامل مراسم برای تمامی‌شبکه‌های داخلی، برون مرزی و خبری و ضبط مراسم برای استفاده در بخش های تولیدی و خبری در دستور کار اداره کل فنی پخش قرار گرفت.
پوشش مراسم اربعین حسینی استان‌ها نیز از طریق دریافت سیگنال ارسالی مراکز و تحویل آن به شبکه‌های مختلف صورت گرفت. علاوه بر این، تصاویر 9 و 33 قاب دریافتی از تهران و مراکز در نودال آماده سازی و در اختیار شبکه‌ها قرار داده شد.
اداره کل فنی پخش برای ارتباطات شبکه‌های رادیویی از منابع مختلفی همچون ‏واحد های ‏SNG‏ مستقر در کربلا، سه خط از کربلا از طریق لینک های نودال تلویزیونی، دو خط حبیب 1 و حبیب 2 و یک خط تصویری از راهپیمایی ‏اربعین،‏‏ دو واحد سیار ‏FM‏ از حرم حضرت عبدالعظیم و خیابان 17 شهریور، 4 خط اینترنتی از کربلا از طریق نودال ساختمان شهدا تامین شد.
تصاویر کربلا برای رادیوهای ایران، ورزش، قرآن، فرهنگ، جوان، تهران و رادیو اربعین ‏ارسال و صدای ‏SNG‏ استودیو و همچنین خطوط صدای دریافتی از طریق اینترنت، برای رادیوهای ‏سلامت قرآن ، تهران ، فرهنگ، ورزش، ایران و گفتگو و رادیو اربعین استفاده شد.‏
برنامه‌های رادیو تهران بر روی رادیو اربعین و رادیو زیارت بر روی رادیو گفتگو برای استفاده در اختیار نودال ساختمان شیشه ای قرار گرفت. همچنین ‏واحد سیار خیابان 17 شهریور نیز در اختیار رادیو قرآن، واحد سیار حرم عبدالعظیم در اختیار رادیو تهران، امکان ارتباط تلفنی از طریق خط دو صفر با کربلا در اختیار رادیو جوان، فرهنگ و اقتصاد و بیانات رهبر معظم انقلاب نیز در اختیار رادیو ایران قرار گرفت.

همکاران اداره کل فنی صدا وتصویر دوشادوش دیگر عوامل فنی در پوشش اربعین حسینی
با توجه به رسالت رسانه ملی و در راستای پوشش جلوه‌های عظیم راهپیمایی اربعین حسینی(ع) به رسم هر ساله گروهی متشکل از 12 نفر از همکاران اداره کل فنی صدا و تصویر به همراه چندین ست تصویربرداری پرتابل متشکل از دوربین‌های پرتابل، میکسر تصویر، میکسر صدا و تجهیزات لازم برای نورپردازی به ماموریت اعزام شدند.
طبق هماهنگی‌های از پیش تعیین شده یک تیم از همکاران در استودیوی تلویزیونی در مسیر راهپیمایی و در محل عمود 285 و گروه اصلی نیز در استودیوی مجاور صحن حضرت زینب(س) مستقر شده و هر دو گروه بصورت شبانه روزی به ارائه خدمات به تمامی‌شبکه‌های سراسری و استانی و برون مرزی مشغول بودند تا بتوانند تصویرگر کوچکی باشند برای نمایش این حرکت عظیم.

اداره کل فناوری فضایی و ماهواره ای و استقرار 30 دستگاه SNG در مسیر نجف تا کربلا و مرزهای ایران
طبق سنوات گذشته اداره کل فناوری فضایی و ماهواره ای با توجه به ماموریت ذاتی خود در پوشش اخبار و اتفاقات روزانه، امسال نیز بر خود ملزم دانست این رویداد عظیم را بر قاب تصویر میلیون‌ها عاشق اهل بیت علیهم السلام نقش بندد تا گوشه ای از این پیاده روی عظیم را به دیدگان جاماندگان جسمی نمایش دهد.
از این رو واحد صیانت از ترانسپوندر امور امنیت فنی اداره کل فناوری فضایی و ماهواره ای که مسئولیت تامین پهنای باند و تضمین کیفیت سیگنال رسانی را برعهده دارد در ایام اربعین با برآورد پهنای باند مورد نیاز شبکه‌های داخلی و منطقه ای و بررسی پوشش ماهواره ای کربلا، تهران و مسیرهای پیاده روی زائران حسینی، میزان پهنای باند بر روی ماهواره‌های مورد نیاز این ایام با هماهنگی امور کالا اخذ و علاوه بر شبکه‌های داخلی به شبکه‌های عرب زبان منطقه نیز خدمات ماهواره ای ارائه شد.
با توجه به حضور 15 تن از همکاران این اداره کل در شهرهای عراق به منظور ارسال تصاویر، پوشش ماهواره ای مراسم اربعین در ۹۰ موقعیت مکانی در این کشور عراق صورت گرفت. واحد صیانت از ترانسپوندرها برای هر ارسال روی ماهواره با هماهنگی اپراتورهای ماهواره ای، از واحدهای ارتباط زنده ایرانی و یا عرب زبان تست کراسپل و تنظیم توان انجام داده تا اطمینان حاصل از صحت سیگنال رسانی بدست آید.
واحد ارسال و دریافت که وظیفه سیگنال رسانی به داخل و خارج از کشور را دارد با استقرار 30 دستگاه SNG در کشور ایران و عراق در مسیر نجف تا کربلا و مرزهای ایران با کشورهای عراق، آذربایجان و پاکستان، در حدود 60 شبکه فارسی و عربی زبان و... را در حدود 900 ساعت پوشش داد.
در روز اربعین نیز تعداد 20 دستگاه SNG دیگر در شهرستان‌ها و در تهران مستقر شدند که به پوشش خبری مراسم جاماندگان اربعین در حدود 100 ساعت برنامه پرداختند.

ثبت تصاویر هوایی از راهپیمایی جاماندگان اربعین
به همت واحد پشتیبانی و خدمات هوایی، راهپیمایی زوار جامانده اربعین در تهران به تصویر کشیده شد. تصاویر پیاده روی اربعین در تهران به صورت زنده در اختیار واحدهای سیار معاونت سیما قرار گرفت. تصویربرداری هوایی در دو نقطه از مسیر راهپیمایی(زیر پل بعثت و میدان شهر ری) بوسیله ریزپرنده و جمعا با 40 مرحله پرواز، پنج ساعت تصویر زنده ارسال شد.

امتیاز شما