امروز چهارشنبه  ۱۶ آذر ۱۴۰۱
محمدرضا جعفری: «مین عنصر سوم هر جنگ است
محمدرضا جعفری: «مین عنصر سوم هر جنگ است

همیت تخریب مین در میادین جنگ از نگاه تخریبچی دفاع مقدس

مشاهده ۱۱۶
۱۴۰۱/۰۷/۰۶- ۱۶:۳۸
تعداد بازدید:116

نقش مین‌گذاری در جنگ از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، محمدرضا جعفری، تخریبچی دوران دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس موضوعی است که هرچقدر به آن پرداخته شود کافی نیست چرا که هزاران اتفاق به مدت ۸ سال در کشور رخ داده است و تمامی آن‌ها حماسه‌ آفرین و مهم هستند.
جعفری ادامه داد: تمامی حوادث و وقایع رخ داده در عملیات توسط شاهد عینی دچار توسعه ذهنی و فلسفه می‌شود و هر کس که در عملیات حضور داشته تفکرات بسیاری در این رابطه داشته و توسعه ذهنی داشته است. متاسفانه دوران دفاع مقدس در ابعاد کامل دچار توسعه ذهنی نشده و نیاز به پرداخته شدن بیشتری دارد.
وی افزود: در کشورهای خارجی زمانی که یک بمب در جایی از جنگ‌های قدیمی‌پیدا می‌شود بسیار به آن می‌پردازند و آن را بزرگ می‌شمارند، در حالی که ما میلیون‌ها مین پس از جنگ در کشور داشتیم که توجهی به آن‌ها نشد و باعث شهادت افراد نیز شد.
او اظهار داشت: سامانه‌هایی که در دفاع مقدس به وجود آمدند همه تاسیسی بوده‌اند که بر پایه خلاقیت و نو‌آوری توسعه پیدا کردند تا بتوانیم در مقابله با دشمن به درستی عمل کنیم. دشمن در ابتدا برای تمام ایران به کشور حمله کرد اما خوشبختانه با مقاومت مردم روبه‌رو شد.
تخریبچی دوران دفاع مقدس گفت: پس از توقف دشمن ما توانستیم حملات محدودی به آن‌ها داشته باشیم؛ دشمن زمانی که حملات ایران را دید تصمیم گرفت تا با مین گذاری جلوی آن‌ها را بگیرد. به دنبال این مسئله ما با چهل و هشت نوع مین متفاوت در جنگ مواجه بودیم. جعفری ادامه داد: مین دشمنی در کمین است که به عنوان عنصر سوم نبرد به حساب می‌آید. کشورهایی مانند انگلیس، مین عنصر سوم موفقیت در جنگ به حساب می‌آید. به دنبال مین‌گذاری گسترده در جنگ با عراق ما با دو دشمن مواجه بودیم که یکی از آن‌ها مین بود.
وی افزود: ما برای موفقیت در جنگ نیاز داشتیم تا دو دسته شویم که یکی از آن‌ها مین‌ها را خنثی کند و دیگری با دشمن بجنگد. تخریبچی‌ها همچنان در حال جنگ هستند چرا که باید تا جای ممکن به دنبال مین‌های باقی مانده بگردند و پیکر شهدا را پیدا کنند. همچنین پاکسازی میادین مین به کشور اجازه توسعه و پیشروی می‌دهد.
او گفت: بسیاری از افراد به جبهه می‌آمدند که در آنجا در دسته‌بندی‌های مختلف قرار می‌گرفتند و شایسته‌گزینی می‌شدند. افراد در جبهه می‌توانستند جای خود را بر اساس اخلاقیاتشان پیدا کنند؛ اگر کسی شجاعت بسیاری داشت به اطلاعات و عملیات می‌رفت، اگر می‌خواست همواره در خطر باشد به قسمت تخریب می‌رفت و در صورتی که می‌خواست در رفت و آمد باشد نیز در گردان پیاده قرار می‌گرفت.
وی افزود: جبهه از نظر زمان، روحیه، سن، تخصص و ترجیحات افراد را در بخش‌های مختلف قرار می‌داد. جنگ ایران همچنین نخبه‌های جنگی بسیاری را توسعه داد.
برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می‌شود، امروز با موضوع دفاع مقدس بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یاز با محمدرضا جعفری، تخریبچی دوران دفاع مقدس به گفت و گو نشستند.

امتیاز شما