امروز شنبه  ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

نقد و‌‌ بررسی فیلمنامه ی فیلم «پ مثل پلیکان» در رادیو فرهنگ

مشاهده ۲۸۷
۱۴۰۱/۰۷/۱۱- ۰۸:۳۸

فیلمنامه ی فیلم «پ مثل پلیکان» در برنامه «بوطیقا» رادیو فرهنگ دوشنبه ۱۱ مهرماه نقد و ‌بررسی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، «بوطیقا» عنوان برنامه‌ ای پژوهش محور از رادیو فرهنگ است که این هفته در نقد و بررسی فیلمنامه‌ها به تحلیل فیلمنامه فیلم «پ مثل پلیکان» اختصاص دارد.

«پ مثل پلیکان» به کارگردانی پرویز کیمیاوی و تهیه کنندگی مصطفی سهراب زهی در سال ۱۳۵۱ خورشیدی ساخته شد. این فیلم یکی از تاثیرگذارترین و شاعرانه‌ترین فیلم‌های مستند تاریخ سینمای ایران است. این فیلم با بازیگری آقا سید علی میرزا در ۲۵ دقیقه روایتی شاعرانه از انتظار و رسیدن ارائه می‌کند، انتظار و وصل مردی که از جوانی در خرابه‌های ارگ طبس زندگی می‌کرد و ۴۰ سال به شهر نیامد. در برنامه این هفته آناهیتا برزوئی نویسنده و منتقد سینما فیلم نامه «پ مثل پلیکان» » را نقد و بررسی می‌کند.داستان این‌فیلم درباره سید علی میرزا اهل طبس است که در ایام جوانی‌اش عاشق دختری به نام مریم می‌شود. اما خانواده سید علی میرزا با وصلت وی با مریم شدیدا مخالفت می‌کنند و زندگی را برای میرزا، پوچ و بی معنی می‌کنند. مریم نیز که از میرزا ناامید می‌شود بر حسب اجبار با مرد دیگری ازدواج می‌کند و زندگی میرزا را به یاس مطلق مبدل می‌کند. ادامه زندگی بدون مریم به حدی برای میرزا دردآور و غیر قابل تصور می‌شود که چاره ای جز جنون نمی‌یابد.

میرزا با دلی شکسته جلای شهر و خانواده می‌کند و چون جغد شومی‌به مدت ۴۰ سال به تنهایی در ارگ مخروبه شهر طبس ماوا می‌گزیند. مردم وی را دیوانه می‌پندارند و دست به آزار و اذیتش می‌برند. پس از زلزله شایع شد که مردم طبس پیکر او را از زیر آوار بیرون آورده اند و در محوطه امامزاده این شهر دفن کرده اند، اما پس از ۲۳ سال و در سال ۱۳۸۱ زمانی که کارشناسان میراث فرهنگی برای بازسازی و احیای ارگ طبس به آن جا رفتند پیکر او را سالم پیدا کردند.در برنامه «بوطیقا» این هفته شنوندگان رادیو فرهنگ بخشهایی از فیلم « پ‌مثل پلیکان »را نیز می‌شنوند.
برنامه «بوطیقا» ساعت۲۱:۰۰ به مدت ۳۰ دقیقه به تهیه‌کنندگی «مریم قاسمی» روی موج اف ام ردیف ۱۰۶مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

امتیاز شما