امروز شنبه  ۵ اسفند ۱۴۰۲

تبلور فرهنگ کهن ترین شهر ایران در رادیو ایران

مشاهده ۱۷۲
۱۴۰۱/۰۹/۰۹- ۱۰:۰۸

برنامه «فرهنگ مردم» جمعه یازدهم آذر ماه، از آیین و مراسم ازدواج در دیار تاریخی جیرفت می‌گوید.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، شهر جیرفت دارای آداب و رسوم و فرهنگ مختلفی می‌باشد. یکی از این مراسم مربوط به ازدواج است.

زهرا فقیه میرزایی تهیه کننده برنامه «فرهنگ مردم» بیان کرد:  یکی از مراسم ازدواج در این شهر به نام سر‌تراشون و سر آب بردن داماد است.

وی در مورد رسم «سر تراش» گفت: بعد ازظهر و نزدیک غروب مراسم سرتراش آغاز می‌شود. بر خلاف بیشتر جاها که داماد به آرایشگاه می رود در جیرفت داماد همانجا و در خانه پدری مراسم سرتراش را برگزار می‌کنند. به این ترتیب که داماد روی یک صندلی نشسته و نزدیکان هم در اطراف ایشان حلقه زده در حالیکه سرتراش (آرایشگر) مشغول اصلاح سرو صورت داماد هست اطرافیان با اشعار و آواز های محلی و حرکات مزون همراه با موسیقی مخصوص سرتراش مراسم را اجرا می‌کنند.

 وی ادامه داد: از دیگربخش های برنامه شنیدن بخشی از مراسم عروسی در آرین‌شهر خراسان جنوبی از زبان محقق این دیار نعمت‌الله سال‌خورده است.

گفتنی است «فرهنگ مردم» به تهیه کنندگی زهرا فقیه میرزایی، با اجرای شمسی فضل اللهی و محمدمحسن رفیعی، صدا برداری سمانه محمودیان و به قلم زینب صالح پور و سهیلا خدادادی جمعه‌ها ساعت ۲۱:۳۰ از رادیو ایران پخش می‌شود.

امتیاز شما