امروز دوشنبه  ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

سالروز اعلام متجاوز بودن عراق در جنگ تحمیلی

مشاهده ۱۶۸
۱۴۰۱/۰۹/۱۶- ۱۲:۴۸

رادیو ایران، در سالروز شکست سیاسی رژیم بعث عراق در جریان جنگ ‌تحمیلی با معرفی این کشور به عنوان مسئول و آغازگر جنگ‌ تحمیلی از سوی سازمان ملل در سال ۱۳۷۰ ، ویژه برنامه «اعتراف بزرگ» را تقدیم می کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مریم هدیه لو تهیه کننده ویژه برنامه «اعتراف بزرگ» گفت: ۱۸ آذر سالروز متجاوز شناخته شدن عراق است.

وی ادامه داد: عراق با تحریک ابر قدرت‌های جهان روز ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۵۹ ماشین جنگی خود را علیه کشورمان به راه انداخت که منجر به وقوع طولانی‌ترین جنگ قرن شد.

جنگ با تمامی فراز و فرودهایی که داشت، از سوی ایران در ۲۷ تیرماه ۱۳۶۷ با پذیرش قطعنامه ۵۹۸ به پایان رسید. اما عراق به خواست سازمان ملل برای تعیین موعد نزدیکی برای استقرار آتش‌بس تن نداد.

هدیه لو افزود: اما سرانجام دبیرکل سازمان ملل متحد در روز ۹ دسامبر سال ۱۹۹۱ برابر با ۱۸ آذرماه سال ۱۳۷۰، طی گزارشی به شورای امنیت درباره اجرای قطعنامه ۵۹۸، شورا و افکار عمومی جهان را از مسئولیت عراق در دامن‌زدن به جنگ ازطریق تجاوز به تمامیت ارضی کشور عضو مطلع کرد.

وی تصریح کرد: به همین مناسبت در ویژه برنامه «اعتراف بزرگ» با دکتر علیرضا شیخ عطار کارشناس بین الملل و دکتر سید داوود آقایی کارشناس حقوق بین الملل گفت وگوخواهیم کرد.

گفتنی است این برنامه جمعه  ۱۸ آذر ساعت 19:35 با اجرای زهرا تقی ملا از رادیو ایران پخش می‌شود.

امتیاز شما