امروز پنج شنبه  ۳۰ فروردين ۱۴۰۳
گزارش جبلی به فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی؛
گزارش جبلی به فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی؛

از برپایی قرارگاه محتوایی قرآن و معارف تا حضور در ابتدای خط تولید/ تأیید و فعال شدن کارگروه‌های محتوایی رسانه ملی

مشاهده ۷۸۹
۱۴۰۱/۱۰/۱۳- ۲۰:۰۷
تعداد بازدید:789

رئیس سازمان صدا و سیما با حضور در فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی‌ به تشریح عملکرد رسانه ملی در حوزه قرآن و معارف پرداخت.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، جبلی که در جلسه روز سه شنبه ۱۳ دی این فراکسیون حضور یافته بود، با اشاره به حمایت و همراهی مجلس شورای اسلامی‌با رسانه ملی و تشریح دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب درباره جایگاه صداوسیما،‌ گفت: تصویری که همیشه از رسانه ملی تصور می‌شد دانشگاه بود، رهبر معظم انقلاب سه توصیف دیگر نیز بر این تصویر اضافه کردند؛ یک اینکه صداوسیما آسایشگاه چشم و روح برای بهره‌مندی از زیبایی‌های هنر است و دوم، رسانه ملی به‌عنوان قرارگاه پراکندن امید و نشاط در جامعه.رئیس رسانه ملی سومین جایگاه را آوردگاه عنوان و اظهار کرد: مقام معظم رهبری با تأکید بر جایگاه آوردگاهی رسانه ملی، آن را فضایی برای مبارزه با امواج تحریف و فتنه‌گری دانسته‌اند.

وی تصریح کرد: رسانه ملی این سه جایگاه را در سند تحول بازنمایی و تمام عناصر و ارکان آن را به شکل‌های مختلف و قابل تصور در برش‌های استانی و منطقه‌ای و بین‌المللی تعیین کرده‌ است تا این نگاه در همه ارکان برنامه‌سازی دیده شود. 

برپایی قرارگاه محتوایی قرآن و معارف

جبلی با اشاره به برپایی قرارگاه محتوایی افزود: برای اولین بار در قالب قرارگاه محتوایی سازمان، سیاست‌های برنامه‌سازی به شکل منسجم بر اساس این سه جایگاه تعریف شده‌ است تا مجموعه تولیدات رسانه ملی در این مسیر هدایت شود.

رئیس رسانه ملی بخش دیگری از تحول در رسانه ملی را در صف اول تولید و ایده بودن دانست و گفت: اکنون با آینده‌ نگری و براساس نقشه راه، اولویت‌ها و نیاز مخاطب سنجیده شده و براساس سند تحول در ابتدای خط تولید قرار گرفته‌ایم. وی با اشاره به نقش قرارگاهی رسانه ملی عنوان کرد: در بخش قرارگاهی، 12 کارگروه محتوایی شکل گرفته‌ است که در سند تحول، در مرکز تحول محتوایی قرار گرفته است.

جبلی سبک زندگی ایرانی اسلامی را یکی از این 12 محور موضوعی محتوایی دانست و بیان کرد: ذیل این محور برنامه‌هایی در قالب‌های مختلف نمایشی، مستند، نماهنگ و برنامه‌های گفت‌وگو محور در فضای رادیو و تلویزیون تعریف شده‌ است که هم‌اکنون در دست اجراست.

رئیس رسانه ملی با اشاره به اهمیت برنامه‌های قرآنی و معارف اسلامی در این کارگروه عنوان کرد: با سپردن قرارگاه قرآن و معارف اسلامی‌به شبکه قرآن و معارف سیما شاهد اتفاقات روبه‌رشد و مؤثری در این حوزه هستیم و برنامه‌‌های قرآنی در رسانه ملی از رشد قابل توجهی برخوردار شده‌ است. 

وی تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون شبکه‌های سراسری رادیویی و تلویزیونی به میزان 36 هزار و 137 ساعت برنامه قرآنی و معارفی تولید کرده‌اند که از این میزان سهم شبکه‌های تلویزیونی 7 هزار و 153 ساعت، شبکه‌های رادیویی 20 هزار و 984 ساعت، شبکه‌های استانی رادیویی یک هزار و 173 ساعت و تلویزیونی 6 هزار و 566 ساعت برنامه قرآنی و معارفی است . در این میان سهم شبکه‌های برون مرزی نیز 195 ساعت و بخش‌های خبری رادیو 17 و تلویزیون 46 ساعت بوده‌ است.

                                    

توجه به سریال‌های فاخر قرانی و معارفی

 جبلی با اشاره به اهتمام رسانه ملی برای اثربخشی سند تحول از ابتدای مسیر تولید تا انتهای آن گفت: اکنون که اولویت‌ها برای ما مشخص شده‌ است سعی می‌کنیم در نقش تعیین کننده هر آنچه در پازل موضوعی و محتوایی می‌بایست به آن پرداخته شود و نیاز جامعه را برآورده می‌کند، به ثمر برسانیم.

رئیس رسانه ملی با تأکید بر امکانات تولید برای ارائه کارهای مرتبط با معارف دینی و قرآنی و داستان بزرگان دین و انبیای الهی در قالب سریال‌های الف ویژه و فاخر بیان کرد: در سالیان پیش فعالیت صداوسیما، شاهد تولید آثاری همچون سریال امام علی (ع)، مختارنامه، حضرت یوسف (ع) و... بودیم که همگی داستان‌های قرآنی و معارفی جذابی را روایت کردند و در همان زمان در جامعه جریان ساز فرهنگی شدند.

جبلی با بیان اینکه رسانه ملی در کنار تولیدات نمایشی مختلف، بهترین کارهای مرتبط با معارف دین و قرآن و داستان بزرگان دین و ادیان الهی را در قالب مجموعه‌های نمایشی الف ویژه فاخر می‌بیند گفت: رسانه ملی همزمان افتخار دارد دو سریال بسیار فاخر تاریخی سلمان فارسی و حضرت موسی (ع) را به سرانجام برساند. این دو اثر کارهایی است که سال‌ها در انتظار بودیم تا به تولید و پخش برسند.

 حضور برنامه‌های معارفی در همه شبکه‌ها

 جبلی در ادامه در خصوص برنامه معارفی تصریح کرد: برای اینکه تخصصی شدن شبکه‌ها نیاز آن‌ها را به تولید تخصصی کم نکند و این نگاه از تولید برنامه‌های معارفی در شبکه‌های دیگر نکاهد، تصمیم گرفتیم محورهای مشخصی را برای همه شبکه‌ها در نظر بگیریم تا آنان نیز خود را در قرارگاه‌های تخصصی سهیم بدانند.

رئیس رسانه ملی تعامل با دستگاه‌های فرهنگی را امر مهمی دانست و رسانه ملی را در این فضا پیشگام توصیف کرد و افزود: وقتی صحبت از جریان فرهنگی می‌شود، باید موفقیت آن را در هم‌افزایی دستگاه‌‌های مختلف جست‌وجو کنیم. اگر کودک و نوجوان ما از دیدن برنامه‌های تلویزیون و یا شنیدن رادیو تأثیر می‌گیرد این اتفاق فرهنگی باید همسو با فضای فرهنگی و آموزشی مدارس و دانشگاه‌ها باشد و نباید انچه یک نوجوان از رسانه ملی می‌بیند در تعارض با آنچه در مدرسه می‌شنود، باشد و بالعکس.

 مطالبه‌گری مأموریت مهم صداوسیما

 وی مطالبه گری را بخش مهمی از مأموریت های خود رسانه ملی دانست و گفت: ما به عنوان سازمان صداوسیما تلاش می‌کنیم با شجاعت واعتماد به نفس مطالبه گری در موضوعات مختلف جامعه بپردازیم.

افزایش سهم قرآن در همه شبکه‌‌های صداوسیما

در ادامه حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر، رئیس فراکسیون قرآن، عترت و نماز مجلس شورای اسلامی طی سخنانی گفت: با توجه به شرایط کشور و با تأکید مقام معظم رهبری راهی جز تمسک به قرآن برای برون رفت از مشکلات و بحران نداریم و هر چه می‌توانیم باید زمینه ارتقای ارتباط مردم با قرآن در نظام را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه برای اولین بار در عمر مجلس مباحث قرآنی به شکل جدی و در رأس نظام مطرح می‌شود بیان کرد: تاکنون مباحث قرآنی در 6 برنامه توسعه جایگاهی نداشتند و قرار است در برنامه هفتم توسعه کشور طی بسته‌های پیشنهادی به این مباحث توجه شود.

نماینده مردم مشهد با بیان اینکه حاکمیت و دستگاه‌‌های فرهنگی در زمینه قرآن دچار کم‌کاری شده‌اند و آنگونه که باید و شاید به این موضوع نپرداخته‌اند، افزود: به عنوان مثال در حوزه آموزش و پرورش وظیفه داریم، فضا را برای دانش‌آموزان جهت آشنایی با قرآن کریم مهیا کنیم و البته سهم صداوسیما نیز در این موضوع کاملا مشخص و شفاف است.

پژمانفر با تأکید بر اینکه شبکه‌های رادیو و تلویزیونی باید به شکل جدی‌تری به موضوعات قرآنی بپردازند، گفت: برخی از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی به شکل تخصصی به موضوعات قرآنی و معارفی می‌پردازند اما باید این فضا در همه شبکه‌ها از جمله شبکه‌های پربیننده و پرمخاطب هم به شکل خردمندانه‌ای دیده شود.

رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سهم قران در این شبکه‌ها علاوه بر دربرگیری وجه روخوانی، روانخوانی و تلاوت باید در وجه معرفتی و تدبر این حوزه هم دیده شود.

شایان ذکر است در پایان برخی از اعضاء این فراکسیون نظرات خود را بیان کردند.

امتیاز شما