امروز يك شنبه  ۹ بهمن ۱۴۰۱
در گفتگو با مهر مطرح شد؛
در گفتگو با مهر مطرح شد؛

گزارشگری رادیو کار جدی میدانی می‌خواهد/ بهره‌گیری از پیشکسوت‎ها

مشاهده ۱۲۶
۱۴۰۱/۱۱/۰۲- ۱۲:۱۱
تعداد بازدید:126

گزارشگر پیشکسوت رادیو درباره اهمیت گزارشگری در جریان مستندسازی رادیو سخن گفت.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، عباس سنجری گزارشگر پیشکسوت رادیو در خصوص اینکه چه سیاست‌هایی را برای ترویج مستندسازی در رادیو می‌توان پیش گرفت به خبرنگار مهر گفت: وقتی که کسی که سال‌های سال در زمینه مختلف رادیویی کار می‌کند می‌تواند موفق باشد. یک گزارشگر هم می‌تواند تهیه‌کننده باشد، هم نویسنده، هم برنامه را تدوین کند.

وی ادامه داد: اصلا کار گزارش می‌تواند یک ویژگی خاص را برای مستند داشته باشد و اگر به جوانان آموزش داده شود خیلی مهم است. گاهی دیده‌ام فردی که به‌عنوان استاد، گزارشگری تدریس می‌کند اصلا خودش کار گزارش انجام نداده، او فقط کتاب مطالعه کرده است و میدانی کاری که یک مستندساز عملا محقق کرده، انجام نداده است.

سنجری با اشاره به بهره‌گیری از پیشکسوت‌ها عنوان کرد: فکر می‌کنم، با بهره‌گیری از پیشکسوتان می‌شود ترویج مستندسازی در رادیو را می‌توان روز به روز بهتر کرد.

این گزاشگر تصریح کرد: وقتی شما می‌خواهید یک کار مستند تهیه کنید، باید به مکان‌های مختلف بروید، با افراد مختلف صحبت کنید، از شمال شهر به جنوب شهر بروید تا بتوانید یک گزارش خوب تهیه کنید. به طور مثال من زمانی گزارشی را تهیه کرده بودم که به بحث کتاب و کتابخوانی در یک آسایشگاه می‌پرداخت. خب من به چندین آسایشگاه رفتم و شاید ساعت‌ها و روزها و هفته‌ها وقت صرف کردم تا یک گزارش مستند از کتاب و کتابخوانی تهیه کنم.

وی اضافه کرد: اگر قرار باشد کسی در زمینه تولید مستند کار کند باید به او امکانات بیشتری داد، تشویقش کرد تا بتواند یک ساختار مستند بسیار خوب را تهیه کند. باید به وسط میدان برود و کاری که می‌تواند انجام بدهد با لحن خوبی ارائه دهد. متاسفانه خیلی از همکاران جوانمان در اتاق می‌نشینند و به خودشان اصلا زحمت نمی‌دهند که برای تهیه گزارش مستند به خیابان و مکان‌ها و نهادهای مختلف بروند.

این گزارشگر در پایان در خصوص تاثیر جشنواره‌ها بر هم‌افزایی و افزایش همگرایی میان مدیران، برنامه‌سازان و مخاطبان گفت: کسی که برنامه‌ای را در رادیو تهیه می‌کند، او می‌شود ویترین همان رادیو وقتی شما از ابعاد مختلف به گزارش می‌پردازید این خودش بسیار حائز اهمیت است. می‌تواند هم برای مدیران و هم برنامه‌سازان مهم باشد و مخاطبان برنامه خوبی را می‌شنوند و لذت می‌برند.

امتیاز شما