امروز دوشنبه  ۳ مهر ۱۴۰۲
مدیر رادیو نمایش در گفت‌وگو با ایسنا تشریح کرد:
مدیر رادیو نمایش در گفت‌وگو با ایسنا تشریح کرد:

پوشش جشنواره‌های فجر با چه رویکردی صورت می‌گیرد؟

مشاهده ۲۰۷
۱۴۰۱/۱۱/۰۳- ۱۰:۲۳
تعداد بازدید:207

مدیر رادیو نمایش با اعلام ویژه‌برنامه‌های رادیو نمایش در مدت برگزاری جشنواره فجر امسال، از هم‌افزایی با شبکه‌های تلویزیونی در پوشش این رویداد فرهنگی هنری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، محسن سوهانی در گفت‌وگویی با ایسنا در معرفی ویژه‌برنامه‌هایی که به پوشش جشنواره فجر امسال اختصاص دارند، توضیح داد: ما پوشش همه جشنواره‌ها را مدنظر داریم. دو برنامه رادیو و تلویزیونی داریم. در واقع با شبکه‌های تلویزیونی هم‌افزایی انجام داده‌ایم. «تئاتر ۴۱» یک برنامه رادیو ـ تلویزیونی با اجرای ایوب آقاخانی است که هر شب از شبکه چهار سیما و رادیو نمایش همزمان با هم به روی آنتن می‌روند. این برنامه به‌طور اختصاصی به پوشش و تحلیل آثار جشنواره تئاتر فجر می‌پردازد و پخش آن از شنبه‌، یکم بهمن ماه آغاز شده است.

وی اظهار کرد: قسمت اول برنامه به موضوع رادیو تئاتر پرداخته است. همچنین در جشنواره فیلم فجر هم علاوه بر اینکه برنامه «استودیو هشت» به محل برگزاری کافه جشنواره منتقل می‌شود، برنامه تلویزیونی «هفت» نیز با اجرای بهروز افخمی هم‌افزایی شده است و از ابتدای برگزاری جشنواره همزمان از شبکه نمایش ‌و رادیو نمایش به روی آنتن می‌رود. برای جشنواره موسیقی هم به وقت خودش ویژه برنامه‌هایی داریم و پوشش کامل خواهیم داد.

مدیران جشنواره فجر، بخش رادیوتئاتر را درک کردند

سوهانی سپس در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا علیرغم اینکه بخش نمایش‌های رادیویی ساختار مهمی‌برای رادیو محسوب می‌شود، همیشه باید منتظر جشنواره فجر باشد و چرا نباید جشنواره مستقلی از سوی سازمان صداوسیما برای این مدیوم برگزار شود؟ بیان کرد: البته ما این سیاست را دنبال می‌کنیم. سازمان صداوسیما هم بیشتر در مقام سیاستگذاری عمل می‌کند و به نوعی موضوع را مدیریت می‌کند؛ به عنوان مثال همین بخش رادیوتئاتر جشنواره فجر عملاً با سیاست‌گذاری و مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و تعامل وزارت فرهنگ و ارشاد انجام می‌شود ولی به هر حال هزینه‌ای که به عنوان مثال برای این بخش در ارشاد اختصاص داده شده، بسیار مغتنم است. خوشبختانه مدیران با درایت جشنواره فجر، بخش رادیو تئاتر را درک کردند و به نظرم این بخش زمینه‌ای است که باید بیشتر شناخته شود تا به جایی برسد.

وی ادامه داد: اینکه بخواهیم در حال حاضر جشنواره جداگانه‌ای برای رادیو تئاتر داشته باشیم، شخصا درست نمی‌بینم و فکر می‌کنم می‌توانیم جشنواره‌هایی که شناخته شده‌اند را تقویت کنیم و از کنارشان استفاده کنیم. به عنوان مثال جشنواره مقاومت هم که امسال در شهر شیراز برگزار شد، بخش ویژه رادیو تئاتر را در خود داشت و من خودم یکی از داوران همین بخش بودم، به نظرم اتفاق خیلی خوبی بود. به هر حال به نظرم همین که در کنار جشنواره‌های معتبر بخش رادیو تئاتر به شکل ویژه، حرفه‌ای برگزار و با استقبال مواجه می‌شود اتفاق بسیار خوبی است.

رادیو تئاتر ساده، مفید و ارزان است

او در عین حال تاکید کرد: بخش رادیو تئاتر یک زمینه آینده‌داری در هنرهای نمایشی دارد و به نوعی یک حوزه میان رشته‌ای است که خیلی ساده‌سازی شده و به نسبت تئاتر صحنه‌ای، بسیار مختصر، مفید و ساده است و با مختصات عصرجدید و دنیای حال حاضر بسیار سازگار است به همین دلیل هنرمندان هم ساده‌تر، ارزان‌تر و راحت‌تر می‌توانند ایده‌هایشان را به ظهور و بروز برسانند.

محسن سوهانی در پایان صحبت‌هایش به حضور فعال گروه‌های استانی در بخش رادیو تئاتر امسال جشنواره فجر اشاره کرد و این اتفاق را به فال نیک گرفت.

مدیر رادیو نمایش گفت: امسال آثار خیلی خوبی از شهرستان‌ها و مراکز استان‌ها در بخش رادیو تئاتر حضور پیدا کردند و اولین سالی بود که ما فقط یک اثر از تهران داشتیم و همین باعث شد پازل بسیار زیبایی از تنوع قومیتی ایران زمین را به همراه گویش‌ها و ابعاد فرهنگی مختلف بر روی صحنه رادیو تئاتر جشنواره فجر شاهد باشیم.

برای مشاهده آخرین و مهمترین خبرهای جشنواره‌های فجر در صفحه «جشنواره فجر» ایسنا اینجا را کلیک کنید.

 

امتیاز شما