امروز سه شنبه  ۸ فروردين ۱۴۰۲
جواد انصافی بازیگر طنز رادیو صبا:
جواد انصافی بازیگر طنز رادیو صبا:

از «صبامک» یافتم که همه اقشار جامعه طنز را دوست دارند

مشاهده ۱۷۰
۱۴۰۱/۱۱/۰۳- ۱۳:۲۶
تعداد بازدید:170

جواد انصافی در گفتگو با رادیو صبا درباره موفقیت کار طنز در رسانه توضیح داد/ با تولید برنامه با محتوای طنز می توان مخاطب جذب کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، جواد انصافی بازیگر و کارگردان ایرانی است. وی را بیشتر با نام عَبدُلی می‌شناسند. عبدلی نام شخصیتی است که وی از اواخر دههٔ شصت، در نمایش‌های تلویزیونی بازی کرده‌ است غافل از اینکه این هنرمند با پژوهش چندین ساله و نویسندگی کتابهای بسیاری در حوزه نمایش های ایرانی و آداب و رسوم و آیین‌های ایرانی نقش بزرگی در زنده نگاه داشتن این آداب و رسوم داشته است.
این هنرمند پیشکسوت عرصه نمایش های ایرانی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان درجه یک هنری با ذکر نمایش های تخته حوضی دریافت کرد. انصافی نخستین هنرمندی است که این درجه هنری را با ذکر نمایش تخته حوضی دریافت می‌کند.
انصافی این روزها با همکاری دوستان قدیمی امیرپارسی و محمد اورزی برنامه «صبامک» را در رادیو صبا اجرا می‌کند و خانه آب نباتی را در شبکه پویا روی آنتن دارد.
انصافی در گفتگو با گزارشگر رادیو صبا در معرفی خود گفت: متولد آذر ۱۳۳۰ هستم واز دوران دبستان و دبیرستان کار هنری می‌کردم در دوران دبیرستان چندین بار موفق شدم جایزه دانش آموزی در این حوزه دریافت کنم. در سال ۱۳۵۰ به صورت حرفه‌ای کار نمایش را آغاز کردم به ویژه نمایش شادی آور ایرانی یعنی سیاه بازی و تمام این مدت تلاشم این بود که لحظات شاد در کنار مردم باشنم و تا سال ۱۳۵۳ به خودم اجازه نمی‌دادم لباس سیاه بازی بپوشم، چرا که یک حرمت خاصی برای این نمایش و لباس قائل بودم تا اینکه بعد از چند سال پژوهش درباره این نمایش سال ۵۴ برای اولین بار نمایش سیاه بازی را روی صحنه بردم و یک شخصیت سیاه زن هم در کنار مرد سیاه حضور داشت و این مسئله جنجالی در آن زمان به پا کرد، بسیاری از پیشکسوتان این عرصه با حضور زنان درسیاه بازی مخالف بودند ولی این نمایش در جامعه پذیرفته شده بود و استقبال بی نظیری نیز از طرف بانوان صورت گرفت.
وی افزود: سالها در این زمینه پژوهش کردم و نتیجه این پژوهش ها چاپ کتابی با عنوان «سیاه بازی از نگاه یک سیاه باز» بود، که اولین کتابی بود که رسما در ایران به صورت تخصصی به نمایش سیاه بازی می‌پرداخت در این کتاب تمام سیاه پوشان قدیم از دوره قاجار تا به امروز با عکس معرفی شدند و از مهمترین بخش های این کتاب به شگردهای سیاه بازی مثل «وارانه گویی» می‌توان اشاره کرد که در نمایش «اوسا و عبدلی» دیده و شنیده می‌شود.

سیاه سمبل توده مردم ستم دیده و زجرکشیده است

پژوهشگر فعال نمایشهای طنز ایرانی شخصیت سیاه را اینطور معرفی کرد و گفت: سیاه سمبل توده مردم ستم دیده و زجرکشیده است که سنبل آزادی و فریاد است، سیاه می‌گوید من پیرو خط سیاوش هستم و وشم( رویم) را سیاه می‌کنم تا به درجه سیاوش برسم، سیاه یک اسطوره پاک است که به ناموس کسی نگاه نمی‌کند، راستگو و صادق است و آدمی مردمی است که به خونخواهی سیاوش قرمز می‌پوشد.
انصافی در ادامه به تولید چند نمایش سیاه بازی با موضوع مسائل روز اشاره کرد و گفت: این نمایش ها در تئاتر شهر اجرا شدند و از تلویزیون هم پخش شده ولی با این احوال فکر می‌کنم سیابازی در تلویزیون ممنوع است که به نظر من شاید این ممنوعیت به اطلاعات ناکافی درباره این شخصیت برمی‌گردد.
انصافی در ادامه معرفی آثارش بیان کرد، کتابهای «نوید بهار و آیین‌های شب یلدا »کتاب هایی هستند که به بررسی ریشه علمی آیین‌های ایرانی و باستانی ما می‌پردازد و که همراه با نمایش کامل شده اند به نظر من هر ایرانی باید به چرایی آداب و رسوم و آیین‌های کشورمان فکر کند .

نمایش های شاد ایرانی باید به نسل جدید منتقل شود

بازیگر و نویسنده طنز ایرانی این روزها مشغول تکمیل کتابی برای معرفی طنازان کشور است که در آن همه کسانی که در کشور کار طنز می‌کنند و در حوزه‌های مختلف کمدی خوانی، سیاه بازی و نمایش های طنز فعالیت می‌کنند معرفی می‌شوند.
انصافی سال هاست که مشغول تدریس نمایش های اصیل ایرانی و شادی آورسیاه بازی است و درباره آن توضیح داد، بیشتر از ۲۰ سال است که مشغول تدریس نمایش سیاه بازی هستم هنرجویان بسیاری داشتم ومعتقدم این نمایش باید به جوانان نسل جدید آموزش داده شود و اگر در این حوزه تجربیات و یافته‌های خودمان را به آنها منتفل نکنیم نسل جدید نمی توانند در این عرصه موفق باشند و امروز پسران خودم امیرحسین و امیرمحمد از جوان ترین هنرجویان این کلاس ها هستند .

عبدلی با «صبامک» به رادیوصبا آمد

صدای جواد انصافی را به عنوان شخصیت عبدلی این روزها می توان از رادیو صبا در برنامه «صبامک» شنید که در این برنامه خالقان «اوستا و عبدلی» محمد اورزی و امیرپارسی دورهم آمده اند و با شعرو ترانه در فضایی شاد به پاسخگویی پیامک های مخاطبان رادیو صبا می‌پردازند.
انصافی درباره این برنامه گفت: «صبامک» برنامه صمیمی است که با توجه به اینکه در این برنامه به صورت تخصصی به طرح و پاسخگویی پیامک های شنوندگان می‌پردازیم با ارزیابی این پیامک ها متوجه می‌شویم که مخاطبان رادیو صبا از همه اقشار جامعه هستند، کاسب، راننده، تولید کننده، معلم ،دانش آموز و خانم های خانه دار و این نشان دهنده این موضوع است که مردم در هر سطحی که باشند کار طنز را می‌پسندند و از آن استقبال می‌کنند و این پیام مهمی‌برای رادیو و یا رسانه دارد.
انصافی یادآور شد: طنز در رادیو هنوز جای کار دارد، علاوه بر رادیو صبا سایر شبکه‌های رادیویی باید زمان بیشتری به شادی ونشاط مردم اختصاص دهند و من نمی دانم چرا در تولید برنامه نسبت به فضای طنز خیلی رقبت نشان داده نمی‌شود.
هنرمند طناز رادیو و تلویزیون بیان کرد: طنز هر جا که باشد موفق است، رادیو، تلویزیون و یا روی صحنه تاتیر و مردم از آن استقبال می‌کنند ولی رادیو با توجه به سابقه خود در این زمینه و تولید برنامه‌های پر مخاطبی مثل «صبح جمعه با شما» و دسترسی آسان در هر زمان و مکان به این رسانه مردم بیشتر با آن ارتباط برقرار می‌کنند ، به این نتیجه می رسیم که رادیو در ایجاد شادی و نشاط بین مردم می تواند موفق تر باشد.
وی افزود: از آنجایی که طنز ایرانی از دیرباز بیشتر به صورت کلامی‌بوده مثل لطیفه، داستان کوتاه طنز و مثل ها رادیو به عنوان رسان‌های صدا محور می تواند در این زمینه بسیار موفق باشد زیرا با اجرای خوب یک متن طنز تصویر و تجسم مناسب در ذهن مخاطب را ایجاد می‌شود و این باعث شادی و نشاط عمیق تر شود.
«صبامک» به تهیه کنندگی و اجرای محمد اوزی و بازیگری جواد انصافی و امیر پارسی از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۱ از رادیو صبا پخش می‌شود.

امتیاز شما