امروز جمعه  ۱۱ فروردين ۱۴۰۲
کارشناسان «آفریقا امروز» پرس‌تی‌وی بررسی می‌کنند؛
کارشناسان «آفریقا امروز» پرس‌تی‌وی بررسی می‌کنند؛

اخراج فرانسه از بورکینافاسو تا بن‌بست دیپلماتیک الجزایر و مراکش

مشاهده ۲۷۰
۱۴۰۱/۱۱/۰۳- ۱۴:۴۸
تعداد بازدید:270

برنامه «آفریقا امروز» شبکه پرس تی‌وی نگاهی دارد به اعتراضات گسترده به حضور فرانسه در آفریقا و تشدید بن‌بست دیپلماتیک بین الجزایر و مراکش.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه این هفته «آفریقا امروز» ابتدا خصومت با فرانسه در بسیاری از مناطق آفریقا را زیر ذره‌بین می‌برد و در ادامه، به تشدید بن‌بست دیپلماتیک بین الجزایر و مراکش می‌پردازد. خصومت با فرانسه بسیاری از مناطق آفریقا را فراگرفته است زیرا توده‌های این قاره علیه این قدرت استعماری جدید شورش می‌کنند. تازه‌ترین اقدام در این زمینه اقدام دولت بورکینافاسو برای اخراج سفیر فرانسه از این کشور غرب آفریقا است. مردم بورکینافاسو معتقدند فرانسه منبع ناامنی در این کشور غرب آفریقا است. مصطفی ترائوره تحلیلگر دانشگاهی و کارشناس سیاسی مهمان بخش اول «آفریقا امروز» است و مبارک هنیا مجری برنامه از او می‌پرسد دلیل اخراج سفیر فرانسه در بورکینافاسو چه بوده است و آیا نشانه‌هایی داریم که دقیقاً این جاسوسان فرانسوی در این کشور چه می‌کردند؟ 

بخش دوم برنامه به تشدید بن‌بست دیپلماتیک بین الجزایر و مراکش می‌پردازد و این پرسش را مطرح می‌کند که دلیل خصومت فزاینده بین این دو کشور همسایه شمال آفریقا چیست؟ بن‌بست ریشه‌دار بین الجزایر و مراکش اخیراً با انصراف مراکش از مسابقات قهرمانی فوتبال کشورهای آفریقایی که به میزبانی الجزایر برگزار می‌شد، بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد. مراکش از شرکت در این تورنمنت آفریقایی امتناع کرد، زیرا دولت الجزایر ظاهراً درخواست خود را برای پرواز مستقیم این تیم با خطوط هوایی ملی مراکش رد کرد.اریک والبرگ، نویسنده و روزنامه‌نگار کارشناس این بخش برنامه است و درباره دلایل و ریشه‌های اختلافات میان الجزایر و مراکش سخن می‌گوید. مبارک هنیا از والبرگ می‌پرسد که به نظر شما دلیل حمایت الجزایر از جنگ جبهه پولیساریو برای استقلال صحرای غربی از مراکش چیست؟

برنامه «آفریقا امروز» به تهیه‌کنندگی عاطفه‌سادات دربندی دوشنبه ساعت 00:00 به وقت تهران به مدت 25 دقیقه از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه سه‌شنبه ساعت 07:00 و 16:00، چهارشنبه ساعت 21:00، پنج‌شنبه ساعت 12:00 و جمعه ساعت 08:00 روی آنتن خواهد رفت.

امتیاز شما