امروز پنج شنبه  ۳۰ فروردين ۱۴۰۳

سیمای 44 سالگی انقلاب در قاب تلویزیون

مشاهده ۳۹۵
۱۴۰۱/۱۱/۰۸- ۱۲:۵۵

در چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، برنامه‌های مختلفی از شبکه‌های سیما پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه‌های ترکیبی، گفتگو محور، مستند، فیلم سینمایی و ... از جمله برنامه‌هایی است که در ایام الله دهه فجر روی آنتن شبکه‌های سیما می رود. مرور رخدادهای ایام پیروزی انقلاب، بازخوانی مبارزات انقلابیون با رژیم منحوس پهلوی و تبیین آرمان‌های انقلاب در چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب رویکرد شبکه‌هاى سیما در این ایام خواهد بود.

 *** شبکه یک سیما:

* برنامه «شتاب» با موضوعات مختلف پیشرفت ها و دستاوردهای دانشمندان و متخصصان ایران اسلامی را در این ایام به تصویر می‌کشد. این برنامه در 10 قسمت که فیلرهای کوتاه در قالب ویدئو کامنت است، روی آنتن می رود.

* مستند «روزهای انقلاب» به مصاحبه و گفت و گو با عکاسان و فیلمبرداران دوران انقلاب اسلامی در شهرهای مختلف کشورمان اختصاص دارد که در 10 قسمت چهل دقیقه ای از 12 تا 22 بهمن پخش می‌شود. این برنامه در گروه فرهنگ تاریخ هنر به تهیه کنندگی و کارگردانی حامد کاظم زاده تهیه شده است.

* «ایران امروز» برنامه ای گفت و گو محور که به بررسی و تحلیل وقایع روز ایران (گفتمان انقلاب اسلامی، استقلال فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ... بر اساس داشته‌های هویتی و دینی) می‌پردازد.

* «جشن‌های انقلاب» در 10 قسمت 30 دقیقه ای به بازنمایی جشن‌های پیروزی انقلاب در مکان‌های نمادین پیشرفت کشور در استان‌های مختلف اختصاص دارد.

* انیمیشن «خاطرات پیشرفت» داستان‌های کوتاه از پیشرفت ایران اسلامی را به تصویر درآورده است. این برنامه در 10 قسمت تهیه و روانه آنتن می‌شود.

* برنامه «سرودهای انقلابی» مستندی درباره سرودها و موسیقی‌های انقلابی است.

* مستند گزارشی «رویانا (مثبت رویان» پیرامون رویدادهای علمی و فناوری و پیشرفت های کشور در 10 قسمت پخش خواهد شد.

* برنامه گفت و گو محور «ایران فکر» درباره گفت و گوی اندیشه ورزانه پیرامون گفتمان انقلاب اسلامی است که 10 قسمت پیش بینی شده است.

* برنامه‌های تامینی «بانگ آزادی» و «انقلاب و مسجد» نیز در این ایام روی آنتن می روند.

 *** شبکه دو سیما

* «صبحانه ایرانی» که برنامه صبحگاهی شبکه دو سیماست به مدت 8 روز در خصوص ایام الله دهه فجر ویژه برنامه خواهد داشت.

* «پاورقی» متناسب با سال 1355 و مباحث آن طراحی شده است که به تعداد 4 قسمت روی آنتن می رود.

* برنامه ترکیبی «سند باد» برنامه گفت و گو محور که با  اتباع خارجی درباره ایران صحبت کرده است.

* همچنین برنامه «برسد به دست امام» نیز در این ایام روی آنتن می رود.

 *** شبکه سه سیما

* در برنامه «صبح و نشاط» برگزاری ورزش صبحگاهی همراه با جشن هر روز صبح از یکی از استان‌ها پخش می‌شود.

* 10 قسمت برنامه «جان‌وطن» که به روایت قصه‌های جذاب مردمی از وقایع و تصاویر انقلاب اختصاص دارد، نیز در این ایام روی آنتن می رود.

* «بدون توقف» برنامه ترکیبی که با حضور جواد لاریجانی به مباحث دفاع از انقلاب می‌پردازد.

* 3 مستند هر کدام به مدت 40 دقیقه به نقد پهلوی، روایت جنایت ها و خیانت های پهلوی می‌پردازد.

* برنامه‌های «سیاست خارجی» در 2 قسمت و «گفت و گو با اندیشمندان» در 10 قسمت از آنتن شبکه سه در این ایام پخش می‌شود.

* «رویانیوم» با موضوع دستاوردها و پویش پرچم و سرود افتخار با اجرای گروه‌های سرود از میادین اصلی از دیگر برنامه‌های شبکه برای ایام دهه فجر است.

 *** شبکه چهار سیما

* برنامه ترکیبی «اینجا فرداست» در 10 قسمت به مرور قرن گذشته در تقاطع با انقلاب اسلامی، بررسی عملکرد حاکمیت پهلوی، اسناد و مدارک کمتر دیده شده، تحلیل مفاهیم و موضوعات مرتبط با گام دوم مثل جمعیت، سبک زندگی و ..... اختصاص دارد. این برنامه در دهه فجر هر شب ساعت 19:00 پخش می‌شود.

* ویژه برنامه جشنواره تئاتر و فیلم فجر هم هر شب گزارشی از این جشنواره‌ها و اخبار و حواشی آن برای علاقه مندان ارائه می دهد. این برنامه هر شب ساعت 21:30 پخش می‌شود.

* «زاویه» به بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی از نگاه علوم انسانی می‌پردازد. این برنامه هر شب ساعت 23:00 روی آنتن می رود.

* «نیم فاصله» به ابعاد انقلاب 1357 در گفتگو با اندیشمندان و اساتید دانشگاه‌های جهان اختصاص دارد. این برنامه هر شب ساعت 21:00 پخش می‌شود.

* «شیوه» دستاوردهای سیاسی و مدنی انقلاب اسلامی را در ساعت 22:30 بررسی می‌کند.

* برنامه زنده «چشم انداز» هر روز ساعت 16 به دستاورد های اقتصادی انقلاب اسلامی می‌پردازد.

* مستند های تک و چند قسمتی ویژه شخصیت ها و رخدادهای مرتبط با انقلاب اسلامی‌با عناوین: «در برابر طوفان2»، «دست های خالی»، «صدای انقلاب»، «رنگ صبح»، «بسته 57»، «انقلاب در قاب مستند» و ... در این دهه روی آنتن می رود.

 *** شبکه پنج سیما

*نخستین قسمت از مجموعه تلویزیونی «شهباز» به کارگردانی حمیدرضا لوافی و تهیه کنندگی امیرحسین آشتیانی پور و مهدی علی نقی پور از شنبه 8 بهمن ماه ساعت 23 از شبکه پنج سیما روی آنتن رفته است.

این سریال به نویسندگی مینا خدیوی در ژانر پلیسی معمایی با موضوع فضای مجازی و پلیس سایبری در 30 قسمت 42 دقیقه ای تهیه و تولید شده است.

* ویژه برنامه «پرچم بالاست» در 7 قسمت 45 دقیقه ای به تهیه کنندگی و اجرای هومن ستوده در ایام پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می‌شود.

قرار است این ویژه برنامه دستاوردها و پیشرفت های کشور بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و به خصوص موفقیت های مثال زدنی در عرصه‌های علمی، فناوری و ... را در سال های اخیر به تصویر بکشد.

همچنین برنامه «پرچم بالاست» در هر قسمت به معرفی یکی از شهدا و چهره‌های ماندگار صنعت موشکی، پهپادی، پدافندی، پزشکی، علم و فناوری و... می‌پردازد.

* شبکه پنج سیما، در طول برگزاری چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر هر روز ساعت 12 مهمترین اخبار این جشنواره را رصد و تقدیم نگاه مخاطبان می‌کند.

* مستند سیاسی «خیریه اشرف» با محوریت واکاوی فساد مالی سازمان مجاهدین خلق به تهیه کنندگی و کارگردانی مجید تفرشی از ابتدای بهمن ماه ساعت 22 از قاب شبکه پنج سیما روی آنتن رفته است. 

این مستند در 12 قسمت 25 دقیقه ای به واکاوی زوایای پنهان ابعاد مالی و پولی سازمان مجاهدین خلق و موسسات آشکار و پنهان پوششی، اقماری و تابعه آن می‌پردازد.

«خیریه اشرف» یک پروژه به ظاهر خیریه در کشورهای اروپایی است که سازمان منافقین آن را دنبال می‌کرد. هدف اهالی این پروژه کمک به مردم ایران اعلام می‌شد اما این هدف ظاهری، پوششی برای سر کیسه کردن شهروندان بی اطلاع اروپایی از سوی سازمان بدنام مجاهدین بود.

* واحد تامین برنامه شبکه پنج سیما، در ایام دهه مبارک فجر با جشنواره شبانه فیلم های سینمایی هر شب ساعت 24 مهمان نگاه گرم مخاطبان می‌شود. این جشنواره از ابتدای بهمن ماه شروع و تا پایان 22 بهمن ادامه خواهد داشت. جشنواره شبانه فیلم های سینمایی هر شب ساعت 24 با پخش یکی از آثار برتر سینمای هند، تقدیم مخاطبان می‌شود.

* مستند تامینی «پاسخ به تاریخ» به واکاوی و راستی آزمایی روایت هایی از دوران سلطنت پهلوی که در فضای عمومی و مجازی مطرح شده است، می‌پردازد. همچنین مستند «پرتره» نیز در ایام انقلاب از شبکه پنج تقدیم نگاه مخاطبان می‌شود.

* مجله خبری و صبحگاهی «سلام تهران» که هر روز از ساعت 8 تا 10 صبح تماشایی می‌شود، از ابتدای دهه مبارک فجر ویژه جشن انقلاب مهمان خانه مخاطبان می‌شود. این ویژه برنامه در روزهای انقلاب میزبان مسئولان، هنرمندان و چهره‌های انقلابی خواهد بود تا درباره دستاوردهای 44ساله انقلاب گفت و گو کند. همچنین این برنامه صبحگاهی به مهمترین رویدادهای فرهنگی چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر می‌پردازد.

* برنامه «در شهر»، «در استان» نیز ضمن تهیه گزارش از پیشرفت های شهری پس از انقلاب اسلامی ایران، گزارش های ویژه ای از برنامه‌های دهه فجر در سطح استان خواهند داشت.

* گروه خانواده و کودک شبکه پنج سیما، برنامه‌های «رنگین کمان» و «به خانه بر می‌گردیم» را در ایام جشن انقلاب روی آنتن می‌برد. برنامه «به خانه بر می‌گردیم» که هر روز ساعت 16:20 از شبکه پنج سیما روی آنتن می رود، در دهه فجر با حضور مهمانان و کارشناسان مرتبط به تشریح دستاوردهای جدید پزشکی و دانش بینان بعد از انقلاب می‌پردازد.  

* برنامه ظهرگاهی «تا نیایش» نیز در این ایام معطوف به این مناسبت خواهد بود. همچنین پخش شبکه پنج سیما وله، میان برنامه، موسیقی تصویر و ... را تدارک دیده است که در فاصله بین برنامه‌ها روی آنتن خواهد برد.

 *** شبکه آموزش سیما

* «پویش ایران 1430» پویشی است که با پخش ویدئوهای ارسالی مردم با موضوع امیدبخشی در این ایام الله به  روی آنتن می رود.

* برنامه «واکنش سریع» شامل آیتم هایی مرتبط با تاریخچه انقلاب اسلامی، چهره‌های موثر و همچنین دستاوردهای انقلاب اسلامی تولید و پخش خواهد شد. همچنین در آیتم مربوط به «دوران شاه»، مسائل مربوط به دوران پهلوی، مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا نسل جوان و نوجوان، بیشتر با اتفاقات دوران پهلوی آشنا شوند.

* برنامه گفت و گو محور «دکتر سلام» در گفت و گو با مسئولان وزارت بهداشت به ارائه گزارشی از پیشرفت های حوزه بهداشت و درمان می‌پردازد. همچنین خاطره گویی پزشکانی که در جریان انقلاب حضور داشتند، در این برنامه بازگو خواهد شد.

* در برنامه «رویش» به مسائل مربوط به کشاورزی قبل و بعد از انقلاب پرداخته خواهد شد. در این برنامه همچنین به قانون اصلاحات ارضی و خطراتی که برای کشاورزی کشور به وجود آورد، اشاراتی خواهد شد.

* «رادیکال» در 7 قسمت دستاوردهای علمی‌کشور در حوزه فضا، پزشکی، فناوری و ... معرفی می‌کند و با چهره‌های موثر در این حوزه، گفت و گو خواهد کرد.

* برنامه «پرستاره» به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه تعلیم و تربیت جوانان موفق در عرصه‌های مختلف علمی فرهنگی و اختراعات و نوآوری‌های آن‌ها پرداخته می‌شود.

* برنامه «آوا نوا» به موضوع حماسه در ادبیات به ویژه انقلاب اسلامی‌به همراه موسیقی‌های حماسی پرداخته می‌شود.

* برنامه «صبحی دیگر»  با دعوت از میهمانان حوزه انقلاب اسلامی روایتی تاریخی انقلاب و دستاوردهای آن را بازگو می‌کند. همچنین این برنامه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می‌گیرد.

* «مدرسه تلویزیونی ایران» با افق عدالت آموزشی در پهنه ایران اسلامی و با فعالیت های مرتبط مناسبتی در سه ماهه دوم سال تحصیلی ۱۴۰۱ـ۱۴۰۲ پربار و پرتوان به کار خود ادامه می دهد. در این ایام دکور برنامه متناسب با حال و هوای جشن پیروزی انقلاب طراحی شده است. بازی‌های تعبیه شده در هر درس و به نسبت هر موضوع و مجموع نمایش ها با در نظر گرفتن محتوای درسی مرتبط با ایام طراحی و اجرا می‌شود.

* شبکه آموزش همچنین تولیدات کوتاهی درباره دهه فجر خواهد داشت.

  *** شبکه قرآن سیما

* ویژه برنامه «منم بچه مسلمان» با موضوع دهه فجر انقلاب اسلامی در روزهای 12 و 22 بهمن ماه در ساعات 10:45 و 16 برای کوکان و نوجوانان به اجرای برنامه در سالن آمفی تاتر کوثر می‌پردازد.

همچنین عوامل این برنامه در روز 22 بهمن ماه مصادف با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی‌با حضور در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن به صورت زنده برنامه خود را اجرا می‌کنند.

گفتنی است ویژه برنامه «منم بچه مسلمان» از ۱8 تا ۲1 بهمن برنامه به صورت زنده از سالن آمفی تاتر کوثر از ساعت ۲۱:۱۵ تا ۲۲ پخش می‌شود.

* در ایام الله دهه مبارکه فجر ویژه برنامه «قرارگاه» از ۱۲ تا ۲۲ بهمن هر شب ساعت ۲۰ تا ۲۱ پخش خواهد شد.

در این ویژه برنامه با حضور استاد قاسم تبریزی به بررسی موضوع اسلام ستیزی در زمان پهلوی اول و دوم خواهیم پرداخت. در هر برنامه از خاطرات ائمه محترم جمعه در زمان انقلاب بهره خواهیم برد.

این برنامه که در گروه علوم قرآنی شبکه قرآن و معارف سیما و به تهیه کنندگی میثم آقابیکی تهیه و تولید شده است با اجرای مهدی صفری پخش می‌شود.

* «تسبیح» و «تقرب» از دیگر برنامه‌های شبکه در این ایام است.

* برنامه «عصر نادر» در ایام الله دهه فجر به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه بین الملل  با حضور مبلغان کشورهای مختلف جهان می‌پردازد. این برنامه کاری از گروه اطلاع رسانی و به تهیه کنندگی فرزاد صابر است.

 *** شبکه سلامت سیما

* برنامه‌های «دستاورد» و «پیرانه سر» ویژه این ایام روی آنتن شبکه سلامت می روند.

* همچنین برنامه‌های «پنجره باز»، «مادر و کودک»، «مثبت سلامت»، «کشیک سلامت»، «ضربان» و «دوربین سلامت» منعطف با این ایام روی آنتن می روند.

  *** شبکه افق سیما

* برنامه «پازل» درباره دستاورد‌های علمی است که فعالیت هایی که به مرحله‌ای از تولید و کار اقتصادی رسیده اند، معرفی می‌کند، در این ایام روی آنتن می رود.

* «ایران‌نامه» با مقایسه کردن امکانات و پیشرفت های شهرهای مختلف کشور در چهل سال گذشته، پخش می‌شود.

* «خاطرات محله ما» خرده‌قصه‌هایی از نوجوان‌هایی است که از دوران صدر انقلاب خاطراتی را بیان می‌کنند، در این ایام روی آنتن می رود.

* «فرامتن» هر روز ساعت 19:30 به بررسی اخبار روز اختصاص دارد.

* «جهان‌آرا» هم به بررسی چالش‌ّ‌های سیاسی داخلی می‌پردازد که شنبه ‌و دوشنبه در ایام دهه فجر ساعت ۲۲ از شبکه افق پخش می‌شود.

* «خونه خودتونه» که به خانواده و سبک زندگی اختصاص دارد، هر روز ساعت 18 پخش می‌شود.

* «عیار» نیز مربوط به تحلیل‌های اقتصادی روز است که در این دهه سه شنبه ساعت ۲۲ پخش می‌شود.

* همچنین دو برنامه «مدرسه همت» که مروری دارد به فعالیت های پرورشی مدارس و برنامه «مردمانه» هم خاطرات فعالیت های مردمی را بازگو می‌کند، در این دهه روی آنتن می روند.

  *** شبکه مستند سیما

* مستند «اقتصاد پهلوی» در این دهه روی آنتن شبکه مستند می رود. این مستند به مسائل مالی و حوزه‌هایی همچون کلیات بودجه، تورم، بی عدالتی و نابرابری اقتصادی در دوران پهلوی اختصاص دارد.

* دو مستند «تجهیزات نظامی» و «جاسوسان صنعتی» نیز در این ایام روی آنتن می رود.

مستند «جاسوسان صنعتی» به کارگردانی مجتبی میناوند درباره جاسوسانی است که وارد حوزه صنایع کشور می‌شوند که با نفوذشان خرابکاری‌هایی را در آن صنعت اعمال می‌کنند. این مستند با پژوهش‌های گسترده، بسیاری از این جاسوسی‌ها را مورد بررسی قرار داده‌ است که بیش تر آنها مربوط به بعد از جنگ‌ جهانی دوم است. میناوند در این مستند نیز همانند مستند موفق قبلی خود «جنگ، ظهور غول‌های صنعتی نظامی» دست روی موضوع حساسی گذاشته که کمتر کسی تا به حال سراغ آن رفته ‌است. این مستند آماده پخش از شبکه مستند سیماست.

 *** شبکه جام جم سیما

* برنامه «ایران سربلند» در 12 قسمت به مقایسه تطبیقی بین پیشرفت های کشور در دوازده حوزه موضوعی قبل و بعد انقلاب می‌پردازد و ترسیم چشم انداز آینده در آن موضوع، طبق آمار و اطلاعات رسمی سازمان‌های جهانی را روایت می‌کند.

* مستند «تاریخ سازان» در 10 قسمت به بازسازی وقایع مهم تاریخ انقلاب با استفاده از صدای شاهد و اصلی و قرار دادن صدا روی تصاویر بازسازی شده از همان موقعیت و اشخاص و بازگویی واقعیت رخدادهای تاریخ انقلاب می‌پردازد.

* مستند «مه زاد» با محوریت  معرفی زنان موفق در عرصه علمی و به تصویر کشیدن جایگاه زنان در جمهوری اسلامی و اهتمام نظام به فراهم کردن زمینه رشد و پیشرفت اجتماعی و علمی‌بانوان ایرانی روی آنتن شبکه جام جم می رود.

* مسابقه «محله ایرانی» درباره برپایی مسابقه در مدارس ایرانی خارج از کشور در حوزه خلیج فارس و نشان دادن شور و اشتیاق نسل جدید ایرانیان ساکن خارج در کشور در ایام دهه فجر است.

* «شکوفه باران» جشنی با حضور عروسک ها و بازیگران حوزه کودک در ایام دهه فجر و برپایی استیج در روز راهپیمایی 22 بهمن در مسیر خیابان انقلاب و اجرای برنامه برای کودکان حاضر در مراسم سالگرد انقلاب  خواهد بود.

* «نیمکت» به مفاهیم گام دوم انقلاب برای گروه سنی نوجوان و ساده سازی آن بر مبنای داستانی در موقعیت های مختلف اختصاص دارد.

* «یادداشت های گمشده» هم به خاطرات اسدالله علم درباره فساد در دربار می‌پردازد.

* برنامه «برگی از یک کتاب» در 40 قسمت، پنج دقیقه ای از آنتن شبکه جام جم در ایام دهه فجر پخش می‌شود.

* همچنین این شبکه فیلم های مرتبط با انقلاب و جشنواره دهه فجر را برای علاقه مندان به هنر هفتم پخش می‌کند.

* مستند کوتاه «بدون شرح» کاری از گروه سیاسی در مورد عملکرد رژیم پهلوی در حوزه‌های سیاسی اقتصادی فرهنگی و اجتماعی از زبان مقامات رژیم پهلوی به صورت میان برنامه پخش می‌شود.

* «کنکاش» در مورد دستاوردها و پیشرفت های جمهوری اسلامی‌بعد از انقلاب اسلامی ایران و بررسی تبعات وابستگی رژیم پهلوی به آمریکا در سه برنامه در این ایام به صورت زنده پخش می‌شود.

* ویژه برنامه «رواق» با محوریت ابعاد فرهنگی اجتماعی انقلاب اسلامی و دستاوردها فرهنگی دینی برای مخاطبان در نظر گرفته شده است.

* ده برنامه مستند و فیلم سینمایی نیز از برنامه‌هایی است که شبکه جهانی جام جم در این ایام پخش خواهد کرد.

 *** شبکه نسیم سیما

* «خانه جلال» که به تحلیل جریان‌های فرهنگی پیش و پس از انقلاب اختصاص دارد، در این دهه روی آنتن می رود.

* «دیدی نو»، «خاطرات انقلاب شیرین»، «طنزستان»، «نسیم آوا»، «نسیما»، «صعود» و «هفت ترانه» از دیگر برنامه‌های این شبکه در ایام دهه فجر است.

«خاطرات انقلاب شیرین» گزارشی از خاطرات انقلاب است و منتخب برگزاری جشن‌ها در استان‌ها را نمایش می دهد.

«طنزستان»  به طنزهای ارسالی از استان‌ها می‌پردازد.

«نسیم آوا» که مربوط به آهنگ ها و موسیقی‌های انقلابی است.

«نسیما» هم برنامه دوربین مخفی با موضوعات انقلاب اسلامی است.

«صعود» به دستاوردهای قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازد.

«هفت ترانه» راجع به ترانه‌های انقلابی با رویکرد استانی است.

*** شبکه نمایش

برنامه «هفت» در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر از شبکه نمایش پخش می‌شود.

این برنامه از هنرمندان، منتقدان و مسئولان فرهنگی و هنرى در حوزه سینما، برای گفت‌وگو، نقد، تحلیل و بررسی فیلم و سینما دعوت می‌کند.

برنامه سینمایی «هفت» به تهیه کنندگی محمد تنکابنی از دو بخش اصلی تشکیل شده؛ در نیمه اول برنامه شاهد میزهای موضوعی مبتلابه صنعت تصویر ایرانی هستیم و در آن موضوعاتی چون «ژانرهای مغفول»، «امر ملی و هویت ایرانی»، «اقتباس و ادبیات» و... پرداخته می‌شود. در فصل جدید برنامه هفت کمی فراتر از مسائل صنفی سینمای ایران، به آنچه مسیر پیش‌روی صنعت تصویر ایرانی را تسطیح می‌کند، پرداخته می‌شود. این قسمت با حضور کارشناسان مرتبط و مربوطه تدارک دیده شده است.

در بخش دوم که بخش اصلی برنامه است، میز نقد آثار حاضر در جشنواره چهل‌و‌یکم را خواهیم داشت که با دعوت منتقدان بحث و تبادل نظر خواهد شد.

گفتنی است برنامه «هفت» با اجرای بهروز افخمی از دوازدهم بهمن ماه تا پایان جشنواره هر شب ساعت 23 به مدت 120 دقیقه به صورت زنده از شبکه نمایش پخش خواهد شد.

 *** شبکه امید سیما

* «باشگاه امید» که از طریق دعوت از مهمان‌ها، استفاده از میان‌برنامه‌های مرتبط و پلاتوی مجری به موضوع مورد نظر می‌پردازد. این برنامه با اجرای علیرضا صادقی شنبه تا سه شنبه ساعت 19:30تا 21پخش می‌شود.

* آیتم های «تریبون آزاد» با حضور در میان جمعی از نوجوانان به ویژه دانش‌آموزان مدارس، نظرات آنان را در خصوص موضوعاتی طرح می‌کند و فضایی برای طرح مطالبات و مسائل آنان به ویژه مسائل مرتبط با این مناسبت خاص یعنی دهه فجر و پیروزی انقلاب و پیشرفت‌های انقلاب اسلامی جویا می‌شود.

* «نورا» به تهیه کنندگی معین امید کوثر طلب ویژه برنامه مناسبتی شبکه امید است که از طریق پرداخت مستقیم به موضوع و دعوت از مهمانان و چهره‌های مختلف به بحث مورد نظر می‌پردازد.

* «هم ارتفاع» با اجرای قاسم اکبری به گفت و گوی صریح و بی واسطه با مسئولین مرتبط با حوزه نوجوانان می‌‌پردازد.

* «نسل قاسم» با اجرای امیرحسن شاه تیموری در فصل دوم خود، به برجسته سازی و مطرح کردن گروه‌های جهادی به ویژه گروه‌های جهادی نوجوان در حوزه‌های مختلف اختصاص دارد. این برنامه از ساعت 19:30 تا 21 به روی آنتن می رود.

* «سینما هویت» که به تأثیرگذاری سینما بر هویت نسل جدید اختصاص دارد، نیز در این ایام روی آنتن می رود.

 *** شبکه کودک سیما

* برنامه «برپا» به معرفی دستاوردهای علمی انقلاب اسلامی در قالب نمایش اختصاص دارد.

* انیمیشن «روح شاه» تولید مرکز همدان، برنامه «پاشوپاشو کوچولو» از جمله ویژه برنامه‌های دهه فجر شبکه کودک است.

* همچنین پویش «ایران عزیزم» با هدف هویت ملی و پرچم ایران توسط شبکه کودک برگزار می‌شود.

* همچنین جشنواره زمستانی شبکه کودک با تغییر کنداکتور شبکه نهال از دهه فجر آغاز خواهد شد.

 *** فجر صبا

مرکز پویانمایی صبا به مناسبت فرارسیدن ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی تولیدات مناسبتی خود را در 7 عنوان انیمیشن در 114 قسمت و در مدت زمان 13 ساعت برای نمایش در این دهه به شبکه‌های مختلف سیما ارسال کرده است.

مجموعه‌های انیمیشن «پاییز گرم»، «تلخند»، «پاییز گرم (سینمایی)»، «طلایه»، «روزگار حماسه»، «میرزا جان» و دیگر کلیپ های مناسبتی دهه فجر عناوین ارسالی است.

مجموعه «پاییز گرم» در 12 قسمت 20 دقیقه‌ای با تکنیک سه بعدی رایانه‌ای طراحی و تولید شده به ماجراهای کودکی روستایی در پائیز سال 1357 می‌پردازد که برای یافتن پدرش راهی تهران می‌شود. این کودک روستایی در تهران با ماجراها و اتفاقاتی غیره منتظره مواجه می‌شود. ماجراهایی که با پیچ و خم‌ها و حوادث گوناگون به انقلاب اسلامی و 22 بهمن ختم می‌شود.

«تلخند» به صورت میان برنامه تفریحی و سرگرمی در 29 قسمت یک دقیقه ای با تکنیک کات اوت تولید شده است.

مجموعه «میرزا جان» در 16 قسمت 16 دقیقه ای با تکنیک دوبعدی تولید شده و ماجرای آن پیرامون حوادث و رویداد های مهم دروان رضا شاه پهلوی و نیز به بسیاری از معضلات و مشکلات اجتماعی و سیاسی آن دوران می‌پردازد.

 

امتیاز شما