امروز جمعه  ۴ فروردين ۱۴۰۲
جبلی توضیح داد:
جبلی توضیح داد:

مکاتبه با رئیس‌جمهور در راستای وظایف قانونی ساترا/ جنجال بودجه صداوسیما و خبرهایی از تولیدات جدید

مشاهده ۶۱۵
۱۴۰۱/۱۱/۱۰- ۱۱:۰۲
تعداد بازدید:615

رئیس رسانه ملی در حاشیه مراسم فصل کتاب به پرسش‌هایی درباره مکاتبه با رئیس‌جمهور، ماجرای هجمه به بودجه‌ صداوسیما و سریال حضرت موسی(ع)، برنامه تلویزیون برای ساخت آثاری برای افشای حقایق پشت پرده پهلوی‌ها و حل مشکلات سریال «سرزمین کهن» پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی،  آنچه در ادامه آمده، توضیحات جبلی به خبرنگاران در حاشیه مراسم یاد شده است.

هیاهو و چالش‌نمایی از انجام وظیفه‌ قانونی ساترا

جبلی در خصوص نامه‌ای که به رئیس جمهور درباره تخلف یکی از پلتفرم‌ها نوشته و چرایی نگارش آن توضیح داد: در راستای خدمات حمایتی که از پلتفرم‌ها و به ویژه وی‌اودی‌ها و نمایش خانگی داشتیم، بیش از 337 پلتفرم دارای مجوز فعالیت می‌کنند. او بر خدمات حمایتی رسانه ملی از پلتفرم‌ها تأکید کرد و افزود: نه تنها رقابت و چالشی حس نمی‌کنیم، بلکه این را فرصتی برای مأموریت فرهنگی صداوسیما و فضای فرهنگی کشور می‌دانیم.

رئیس رسانه ملی یکی از خدمات حمایتی در دوره جدید را تسریع در بررسی و اعلام نظر درباره طرح‌های نمایشی عنوان کرد و گفت: پیش‌تر وقتی طرح نمایشی به ساترا می‌رسید، اعلام نتیجه چندین ماه به طول می‌انجامید، ولی الان این زمان به یک هفته تا 10 روز رسیده است.
وی اضافه کرد: در هفته گذشته خبری که ساترا منتشر کرد، نشان می‌دهد 40 طرح نمایش خانگی در بازه شش ماهه به تصویب رسیده و نشان می‌دهد ما نه تنها در خدمت پلتفرم‌ها هستیم بلکه برای تسهیل کار وی‌اودی‌ها و نمایش‌خانگی تلاش می‌کنیم. همچنین سرویس‌ها و خدماتی هم به آنها ارائه می‌دهیم. از جمله در مناسبت‌هایی مثل عید نوروز و دهه فجر که انبوهی از تولیدات صداوسیما را در اختیارشان قرار می‌دهیم تا استفاده کنند.

جبلی نتیجه گرفت: بنابراین، نه تنها پلتفرم و صنعت نمایش خانگی را چالش و تهدیدی برای صداوسیما نمی‌دانیم، بلکه به استناد همان شعار تحولی که از همان روزهای ابتدایی که آمدیم مطرح کردم، در نقش یک قرارگاه عمل می‌کنیم و ظرفیت وی‌او‌دی‌ها را هم به عنوان ظرفیت مکمل صداوسیما می‌دانیم و با هم افزایی با حوزه نمایش خانگی تلاش می‌کنیم بتوانیم به نیازهای جامعه به نحو احسن پاسخ دهیم.

در ادامه، نکته مهم در سخنان رئیس صداوسیما این بود: اما در این بین ما باید به نقش نظارتی خودمان هم در کنار نقش حمایتی ساترا که به عنوان قانون برعهده ما قرار داده شده، عمل کنیم. اگر ساترا به نقش نظارتی خودش عمل نکند هم به مخاطبین و هم به فعالان این عرصه ظلم کرده است.

نظارت و حمایت تؤامان

رئیس صدا و سیما خاطرنشان کرد: اگر بنا باشد همه پلتفرم‌ها برای تولید و انتشار محتوایشان فرآیندی قانونی را طی کنند و از ساترا مجوز بگیرند، هر پلتفرمی‌که از این فرآیند و سیر قانونی تبعیت نکند به بقیه پلتفرم‌ها ظلم کرده است. آن‌ها این حق را دارند به ما اعتراض کنند که شما چرا اجازه می‌دهید یک پلتفرم بدون مجوز اقدام به تولید محتوا و انتشار کند ولی ما مقید به گرفتن مجوز از شما باشیم؟ لذا این اقدام و پیگیری که ساترا انجام داده در راستای وظایف قانونی‌اش بوده است و به هیچ وجه نباید این نکته تلقی شود که ساترا و صداوسیما خدای ناکرده در برابر پلتفرم‌ها قرار گرفته‌اند. ما به عنوان رسانه ملی با مخاطب سنتی و غیرسنتی که داریم باید به وظایف‌مان عمل کنیم و امیدواریم بتوانیم وظایفمان را به نحو احسن انجام دهیم.

لزوم همراهی دستگاه‌ها برای تامین ضمانت اجرای وظایف ساترا

جبلی درباره ضمانت‌های اجرایی و نحوه تعامل ساترا با پلتفرم‌ها عنوان کرد: ساترا اتفاقاً در تعامل با پلتفرم‌ها خیلی روان در حال فعالیت است. ساترا جلسات هفتگی و گاهی حتی بیشتر، با پلتفرم‌ها دارد. اخیراً ساترا در یک ابتکار جالب از تمام مجوز گیرندگان دعوت کرده خودشان یک جمع ناظر را از درون خود مجوزگیرندگان شکل بدهند. در واقع نظارت بر محتوا و انتشار را به نوعی به خود مجوزگیرندگان واگذار می‌کند. این تعامل و همفکری، حضوری و به صورت مستمر در حال انجام است.

وی ادامه داد: روز گذشته یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌ها نشست صمیمانه‌ای با دوستان ما در ساترا داشته است تا روز به روز شاهد این نکته باشیم که این مسیر ریل‌گذاری روان‌تر و بهتری پیدا کند. خوشبختانه خود فعالان عرصه تولید عرصه نمایش خانگی به این فرآیند اعتقاد دارند. اما فکر می‌کنیم برای تقویت این مسیر مثل همه تنظیم‌گران دیگر که نیاز دارند تنظیم گری و نظارت آنها ضمانت اجرایی داشته باشد، دستگاه‌های دیگر مثل نهادهای نظارتی، دادستانی و... هم باید کمک کنند، که روالی معمول هم هست. در حوزه مطبوعات و دیگر حوزه‌ها هم هست و در این حوزه هم باید وجود داشته باشد و به تدریج ایجاد می‌شود.

رئیس صداوسیما افزود: به دلیل آنکه احساس کردیم بی‌توجهی به این قاعده و روالی که همه پلتفرم‌ها از آن پیروی می‌کنند، متأسفانه فقط از سوی یک پلتفرم تبعیت نمی‌شود، لازم دیدیم گزارش‌هایی را به مراجع ذی‌صلاح منتشر و منعکس کنیم. طبیعی است که ساترا ضابط قضایی نیست که بخواهد اقدام خاصی را انجام دهد. یک نهاد ناظر و تنظیم‌گر است که گزارش خود را به مراجع ذیربط می‌دهد و ما هم همین کار را انجام دهیم.

رفتارهای کینه‌توزانه با صداوسیما به‌بهانه بحث بودجه

هیاهوی عجیب و غریب بر سر بودجه صداوسیما و ماجرای ردیف بودجه جداگانه برای سریالی مثل حضرت موسی و حتی رقم 10 هزار میلیارد بودجه برای این سریال، بخش دیگر توضیحات رئیس رسانه ملی را به خود اختصاص داد. جبلی در این باره تصریح کرد: درباره سریال «موسی(ع)» قبلاً توضیح دادم، کارهای ماندنی و فاخر که مردم عزیز ما شاهد بودند، مثل سریال‌های مختارنامه، امام علی، یوسف پیامبر و... آثاری‌اند که در حافظه تاریخی و فرهنگی باقی می‌مانند و فرهنگ‌ساز و تاریخ‌سازند. این‌ها به صورت طبیعی کارهای پرهزینه‌ای‌اند. در حال حاضر دو مجموعه پرهزینه و ماندگار داریم که کارهای آنها پیش می‌رود. نباید با گمانه زنی‌های غلط و رفتارهای ناشی از کینه‌توزی نسبت به رسانه ملی کاری کنیم که این مجموعه‌ها آسیب ببیند. همه باید به عنوان پروژه ملی و طرح ملی به این آثار نگاه کرده و همه حمایت کنیم تا به سلامت و خوبی به نتیجه برسد و باقیات الصالحات باشد.

برنامه تلویزیون برای افشای خیانت‌های پهلوی

او همچنین در خصوص ماجرای حمایت از پهلوی‌ توسط گروهی از معاندین و برنامه تلویزیون برای ادامه افشای خیانت‌ها و جنایت‌های این دوره تاریخی در قالب سریال و برنامه و مستند به این نکته اشاره کرد: متأسفانه یک کم کاری‌ای در سال‌های گذشته برای تبیین واقعیت‌های دوره سیاه پهلوی هم در صداوسیما و هم دستگاه‌های دیگر فرهنگی داشته‌ایم. ما در بازخوانی جنایت‌های منافقین در سال‌های اول انقلاب هم نوعی کوتاهی داشتیم و نتیجه آن این شده که در نسل‌های جدید نوعی انقطاع شناختی نسبت به هم قبل از انقلاب و رژیم پهلوی و هم نسبت به سال‌های اول انقلاب و جنایت‌های منافقین شکل گرفته است.

جبلی با اشاره به اینکه باید این کم‌کاری را جبران کنیم، افزود: ما باید هرچه سریع‌تر جبران کنیم. امانت و وظیفه‌ای بر گردن ماست و باید بتوانیم این پیوست تاریخی را بوجود بیاوریم. در دوره تحولی هم یکی از 12 سرفصل تحولی که همیشه تأکید داشتیم، تاریخ معاصر است. در قالب مجموعه‌های نمایشی و مستندها باید کارهای ارزنده‌ای ساخته شوند. همین الان مستندهای نسبتاً قابل توجهی روی آنتن است که در واقع به بازنمایی دوران سیاه پهلوی به ویژه دوره فرارشاه می‌پردازند. این کارها را داریم و ان‌شاءالله تولیدات‌شان را تقویت می‌کنیم که در قالب‌های متنوع دیگر هم اتفاق بیفتد. از این رو مراکز سیمرغ، فیلمنامه و سیمافیلم همه مسئول‌اند تا این سرفصل‌ها بهتر پیش برود.

خبرهای خوب درباره «سرزمین کهن» و رونمایی از آثار جدید در نوروز

او همچنین درباره ساخت سریال‌ها و کارهای نوروزی به «جشن سربرون» اشاره کرد که احتمالاً به ایام ماه رمضان خواهد رسید؛ جبلی تأکید کرد: ما در این دوره درباره برخی از کارها به این نتیجه رسیدیم که حتی شیوه پخش را تغییر بدهیم و به پخش هفتگی رسیدیم. حتماً باید دنبال ارتقای کیفیت مجموعه‌های نمایشی‌مان باشیم. طبیعتاً مجموعه‌های نمایشی را که از دوران قبل بوده، باید به سرانجام می‌رساندیم. بین این‌ آثار، کارهای خوبی بوده که در حال پخش است و بخشی از آنها نیز در نوبت پخش قرار گرفته است و در ماه رمضان و نوروز خواهید دید که روی آنتن خواهند بود. سریال «جشن سربرون» یکی از فاخری است که عرضه می‌شود و اگر مراحل پس‌تولیدشان به درستی پیش برود در نوروز و رمضان از آنها رونمایی خواهد شد.

رئیس صداوسیما همچنین به حل مشکل سریال «سرزمین کهن» اشاره کرد و افزود: درباره حل مشکلات سریال «سرزمین کهن» اقدامات خوبی شده که نمی‌خواهم زودتر از اینکه به نتیجه برسیم، خبری را اعلام کنم. اما حتماً خبرهای خوبی در مورد مجموعه‌های نمایشی که با هدف معرفی بزرگان و قهرمانان بختیاری در کشور معرفی شده، خواهیم داشت. در کنار چالش‌های متأسفانه جدّی که با آنها روبرو هستیم از جمله تأمین منابع ساخت مجموعه‌های فاخر که همه از آن اطلاع دارند، تلاش می‌کنیم به خاطر هزینه‌های کارها از ارزش کیفی کار کوتاه نیاییم و استاندارد کیفی را هم کم نکنیم.

او همچنین در پایان به سؤال دیگری درباره بازگشت برنامه‌های «دورهمی» و «خندوانه» هم این‌گونه پاسخ داد: ما مجموعه‌های تلویزیونی متنوعی داریم، کارهایی که با خلاقیت‌ها و ایده‌پردازی‌های جدید ان‌شاءالله به آنتن خواهد رسید و به زودی رونمایی خواهد شد.

 

 

امتیاز شما