امروز جمعه  ۴ فروردين ۱۴۰۲
در «جوانه‌ها» ی رادیو فرهنگ
در «جوانه‌ها» ی رادیو فرهنگ

بررسی نقش نوجوانان در جهاد و مقاومت و پیشرفت ایران

مشاهده ۱۸۴
۱۴۰۱/۱۱/۱۲- ۱۰:۰۷
تعداد بازدید:184

مجله «جوانه‌ها» که با اجرای نوجوانان از رادیو فرهنگ پخش می‌شود، در آغاز دهه فجر چهار‌شنبه۱۲ بهمن ماه این برنامه با موضوع نقش نوجوانان در جهاد و مقاومت و پیشرفت ایران روی آنتن می‌رود .

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در برنامه جوانه‌های این هفته در بخش کارشناسی نقش نوجوانان در جهاد و مقاومت و پیشرفت ایران بررسی می‌شود.در بخش «ما میتوانیم» به‌ راهکار هایی برای ایجاد انگیزه پرداخته می‌شود‌ و‌ در معرفی یکی از مشاهیر، درباره الیزابت دامی نویسنده حوزه کودک‌ ‌نوجوان صحبت می‌شود. الیزابت دامی متولد ۱۹۵۸، یک نویسنده کودک و نوجوان است و به خاطر خلق کتاب جرونیمو استیلتن شهرت دارد. الیزابت، دختر رئیس انتشارات پیرو دامی‌ بود که در سال ۱۹۷۲ تأسیس شد. او از سیزده سالگی شروع به نوشتن کرد؛ در نوزده‌ سالگی اولین داستان کوتاه خود را نوشت. با چاپ آثارش به عنوان یک نویسنده، کسب و کار جدیدی برای خانواده ایجاد شد. الیزابت عاشق ماجراجویی است؛ او مجوز خلبانی و چتربازی را در سن ۲۰ سالگی گرفت و در سن ۲۴ سالگی یک دوره آموزشی معروف در مدارس مرزی خارج از کشور در ایالت مین آمریکا به پایان رساند. تجربه او به عنوان یک خیر در بیمارستان کودکان، ایده نوشتن مجموعه کتابی شد که یک موش قهرمان آن باشد.

اسم این کتاب جرونیمو استیلتن است.داستان‌های جرونیمو استیلتن به ۴۸ زبان ترجمه شده‌اند و برای گروه سنی ۶ تا ۱۲ سال است که نسخه‌ی انگلیسی آن‌ها در سال ۲۰۰۴ توسط اسکلاستیک منتشر شد. این کتاب‌ها بیش از ۱۴۰ میلیون نسخه فروش داشتند و در ایتالیا به تنهایی در ۳۲ میلیون نسخه فروخت. این مجموعه کتاب‌ها و در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ قرار گرفتند. همچنین گذری به کویر مرنجاب یکی از پرطرفدارترین نقاط کویری ایران و از جاهای دیدنی آران و بیدگل از دیگر بخش های این برنامه است که این بار کاروانسرای مرنجاب که از دوره صفوبه به جا مانده معرفی می‌شود. بخش کتاب این برنامه هم به معرفی اثری از الی بنجامین نویسنده ی آمریکایی کتاب های کودک و نوجوان که در شهر ویلیامزتاون در ایالت ماساچوست زندگی می‌کند اختصاص ردارد. بنجامین، دانش آموخته ی کالج گرینل در ایالت آیووا است. اولین رمان این نویسنده، نامزد جایزه ی ملی کتاب آمریکا شد و در زمره ی پرفروش ترین‌های نیویورک تایمز قرار گرفت. شاید عروس دریایی، پالی فینگ بزرگ، مثبت وراهنمای زنده ماندن در مدرسه از جمله اثار وی است. در بخش خوشمزه این هفته جوانه‌ها نیز «ترشِ واش» غذایی ساده از خطه شمال کشورمان معرفی می‌شود.

«جوانه‌ها» را به تهیه کنندگی و مشاور محتوایی مریم قاسمی ساعت ۱۲:۳۰ به مدت ۳۰ دقیقه روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

امتیاز شما