امروز پنج شنبه  ۳۰ فروردين ۱۴۰۳
در مستند جدید شبکه العالم؛
در مستند جدید شبکه العالم؛

معرفی دستاوردهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در «شاخص»

مشاهده ۴۶۱
۱۴۰۱/۱۲/۱۸- ۱۷:۴۸
تعداد بازدید:461

مجموعه مستند جدید «شاخص» شبکه العالم، دستاوردهای هوایی ارتش جمهوری اسلامی از جمله «پرنده شرقی»، هواپیمای میگ 29 و ساخت شبیه ساز آن را به مخاطبان معرفی می‌کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، ازسری مجموعه مستند فاخر «شاخص»، این قسمت با عنوان «پرنده شرقی» ضمن ارائه گزارشی کامل از نمایشگاه نیروی هوایی ارتش  به معرفی هواپیمای میگ 29 و ساخت شبیه ساز آن به دست نخبگان و نابغه‌های ایرانی می‌پردازد.
رضا توداری، تهیه کننده و کارگردان این مجموعه در این باره گفت: هواپیمای میگ 29 جزو پرنده‌های نسل چهار است که از همتای غربی خود که F16  است برتری هوایی دارد و با توجه به اینکه این هواپیما تولید کشور روسیه است و دانش فنی برای ساخت، تعمیر و نگهداری آن دراختیار ما قرار نگرفته، تکنسین‌های با تجربه و نخبگان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به طور بومی و خودکفا بدون نیاز به وابستگی خارجی این هواپیماها را آماده پرواز کرده اند.
وی افزود: علاوه بر بیان جزئیات این دستاورد، دوربین شبکه العالم را به نمایشگاه نیروی هوایی ارتش‌ بردیم و تصاویر هواپیماهایی که از سراسر کشور در آن جا جمع شده بودند از جمله؛ بوئینگ 747، بوئینگ 737، بوئینگ 707، هواپیمای  F14 ، سوخو، پرستو، میراژ، هلی کوپتر چینوک و .... را ثبت کردیم.
گفتنی است تا کنون سه قسمت از مستند «شاخص» به معرفی پیشرفت های ارتش جمهوری اسلامی ایران در صنعت هوانوردی شامل؛ هواپیمای میراژ فرانسوی، بوئینگ 747، خدمات امداد رسانی هواپیمای هرکولس سی 130 در ارائه خدمات اورژانس هوایی، امداد رسانی برای زلزله، سیل و غیره، مدرسه آموزش سگها در ارتش با نام "مسکا" مختص آموزش سگ ها برای نگهبانی، زنده یابی، کشف مواد مخدر و ... ، پرداخته است و از آنتن شبکه العالم پخش شده است.
تهیه کننده و کارگردان مستند شاخص در آخر اظهار کرد؛ این مستند با ساختاری متفاوت و کیفیتی بسیار بالا برای اولین بار در معاونت برون مرزی با مشارکت ارتش جمهوری اسلامی ایران تولید شده است و در حال ترجمه به 7 زبان خارجی است.
مستند «شاخص» به تهیه کنندگی، کارگردانی و نویسندگی رضا توداری، طراحی پروژه مریم دوستی، مدیر تصویر برداری مهدی آشوری، سرپرستی تدوین امیر حسین نائینی و آهنگسازی کارن حاجی انوری، 19 اسفند ماه ساعت 20 به وقت تهران از شبکه العالم مپخش خواهد شد.

امتیاز شما