امروز پنج شنبه  ۳۰ فروردين ۱۴۰۳
در رادیو‌ فرهنگ؛
در رادیو‌ فرهنگ؛

نقد و بررسی کتاب سه گانه ماجراهای دشت مرموز

مشاهده ۲۵۱
۱۴۰۱/۱۲/۲۸- ۰۸:۳۷
تعداد بازدید:251

تازه‌ترین برنامه «سیم و زر» رادیو فرهنگ به نقد و بررسی کتاب «سه گانه ماجراهای دشت مرموز » به قلم دکتر محمد میرکیانی اختصاص دارد. این برنامه از ساعت ۱۲:۳۰ دوشنبه ۲۹ اسفند ماه پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در برنامه این هفته «سیم و زر» رادیو فرهنگ «امین خرمی» به عنوان کارشناس مجری با «دکتر محمد میرکیانی» نویسنده سه گانه ماجراهای دشت مرموز برای معرفی این‌ اثر گفتگو می‌کند.
سه‌گانه «ماجرای دشت مرموز» با عناوین «جشن خرگوش‌ها»، «ملکه موش ها» و «بازی بازها» توسط انتشارات به‌نشر منتشر شده است. مخاطبان این‌ سه‌گانه نوجوانان هستند و تصویرگری‌اش توسط سعید رزاقی انجام شده است.
رمان‌های دشت مرموز در فضای داستان‌های حیوانات یا فابل ( (fabl) ساختاری طنز، فانتزی و مفرح برای نوجوانان دارد. در ادبیات کهن ایران نیز داستان‌های بسیاری در این ساختار وجود دارد، هر سال در سراسر جهان فیلم‌ها و نمایش‌هایی در فضای داستان‌های فابل ساخته می‌شود و یا روی صحنه می‌رود که هواداران بسیاری دارد. میرکیانی می‌گوید این‌نوع داستان‌ها در سراسر جهان علاقه‌مندان بسیاری دارد و می‌توان گفت همه نویسندگان کودک و نوجوانان، در میان آثارشان کم و بیش داستان‌هایی از حیوانات به چشم می‌خورد.
ماجرای دشت مرموز، رمان‌های فانتزی با فضای ایرانی و بومی هستند که نویسنده کوشیده به این نیاز نوجوانان پاسخ بدهد و آن‌ها را با ناگفته‌های از فضای عمومی جامعه و جهان امروز آشنا کند و با آگاهی بخشی درک آن‌ها را نسبت به پیچیدگی‌های زندگی در جهان امروز گسترش دهد.
مجموعه‌های «قصه ما مثل شد»، «همیشه قصه‌ای هست»، «حکایت‌های کمال» پیش از این از محمد میرکیانی توسط به‌نشر منتشر شده‌اند.

برنامه «سیم و زر» که ویژه نقد کتاب است، با تهیه‌کنندگی فریده گودرزی و اجرای فاطمه اسحاق تبار دوشنبه‌ها ساعت ۱۲:۳۰ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

امتیاز شما