امروز دوشنبه  ۷ فروردين ۱۴۰۲

طنین ویژه‌های بهار دل‌ها در نوروز ۱۴۰۲ از رادیو فرهنگ

مشاهده ۱۹۶
۱۴۰۱/۱۲/۲۸- ۰۹:۰۵

شبکه رادیویی فرهنگ با تدارک برنامه‌های « دست دعای بهار» و «چشمه نوش» از سوم فروردین، از موج اف.ام ردیف ۱۰۴ مگاهرتز به استقبال ماه مبارک رمضان بهار دلها می رود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مدیر رادیو فرهنگ گفت: «دست دعای بهار» ویژه سحرگاه رادیو فرهنگ است که به مدت ۶۰ دقیقه روی آنتن می‌رود و برنامه زنده «چشمه نوش» نیز ویژه ساعات افطار است.

سید مرتضی کاظمی دینان مدیر شبکه رادیویی فرهنگ ضمن اعلام ویژه برنامه‌های سحر و افطار این شبکه رادیویی به معرفی دیکر برنامه‌های رمضانی پرداخت و گفت: ویژه برنامه «دری به خانه خورشید»، مربوط به شعرخوانی شاعران در ایام ماه مبارک رمضان و گفت‌وگو با آنان است. همچنین برنامه شب‌های قدر رادیو فرهنگ به صورت زنده از دانشگاه امام صادق علیه السلام و با عنوان « تازه برات» پخش می‌شود. وی ادامه داد : همچنین درس گفتارهای اخلاق و فرهنگ اجتماعی برگرفته از بیانات امیرالمؤمنین در نهج البلاغه از این رادیو پخش می‌شود.
کاظمی دینان افزود: برای سالروز وفات حضرت خدیجه علیهما السلام، برنامه ویژه‌ زنده‌ای به نام «ترنم باران» را داریم که توسط گروه تاریخ و اندیشه آماده شده است. اعتقاد داریم که حضرت خدیجه از جمله شخصیت‌هایی است که علیرغم نقش مؤثری که در تاریخ اسلام داشته، مظلوم واقع شده است. همچنین برای میلاد امام حسن مجتبی علیه السلام برنامه‌ای با محوریت ایثار و کرامت روی آنتن خواهیم برد. نام این برنامه «گُل پیامبر» است که البته پیشنهادی است و ممکن است تغییر بکند. این برنامه ۱۷ فروردین روی آنتن می‌رود. مدیر رادیو فرهنگ درباره ویژه‌های این شبکه برای آخرین جمعه ماه مبارک رمضان بیان داشت : همچنین در روز قدس و از همان ساعات ابتدایی صبح، برنامه «قبله اول» از رادیو فرهنگ پخش می‌شود. گزارشگر ویژه‌ای برای پوشش راهپیمایی قدس اعزام خواهیم کرد تا بتوانیم حال و هوای روز قدس را منعکس کنیم.
وی افزود: برای عید فطر نیز برنامه «صبح روز پاداش» را داریم که از ساعت۶:۳۰ به صورت زنده پخش شده و نماز عید و خطبه‌های مقام معظم رهبری را پوشش می‌دهد. برنامه «عید دل‌ها» نیز ویژه عید سعید فطر و آیین‌های وداع با ماه مبارک رمضان در مناطق مختلف کشور است.کاظمی دینان در توضیح ویژه برنامه‌های سحر و افطار رادیو فرهنگ گفت: با توجه به این که از سوم فروردین ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود، رادیو فرهنگ، ویژه برنامه سحرگاهی «دست دعای بهار » و ویژه برنامه افطاری «چشمه نوش» را در جدول پخش برنامه‌ها قرار داده است. وی ادامه داد: در ویژه برنامه سحرگاهی "دست دعای بهار " سخنان بزرگان از جمله ایات عظام بهجت، حق شناس، امامی‌کاشانی، موحدی کرمانی و .... درباره بهره گیری از ماه مبارک رمضان پخش می‌شود. پخش دعاهای ماه رمضان و تفسیر گوشه‌هایی از دعای ابوحمزه ثمالی ،از بخش های این برنامه است.
وی درباره « چشمه نوش» گفت: در ویژه برنامه افطار شبکه نیز گفت و گو با اهالی ادب و هنردر خصوص ماه مبارک رمضان-قرآن و ترجمه-کارشناسی و ویژه افطار ماه رمضان در نظر گرفته شده است .

کاظمی دینان در ادامه به دیگر برنامه‌های این شبکه اشاره کرد ‌وگفت: پخش «ترتیل قرآن کریم» از آغاز تا پایان ماه مبارک رمضان هرروز ساعت  ۱۴:۳۰ از رادیو فرهنگ پخش می‌شود . همچنین گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ نیز در ماه مبارک رمضان برنامه‌هایی چون «توحیدنامه»، «کیمیای سعادت»، «داستان مرگ»، «دری به خانه خورشید»، «در جستجوی سیمرغ»، «گفت نیوش»، «مینا گران شهر ادب» و «گفتارش» را در جدول پخش قرار داده است. کیمیای سعادت» در این ماه هرروز ساعت ۰۵:۳۰ به پخش سخنرانی و گزیده نکات اخلاقی بزرگان دین اختصاص دارد. برنامه «دری به روی خورشید» نیز در فواصل پخش برنامه‌های شبکه با محور رمضان در شعر شعرا از رودکی تا امروز پخش می‌شود. «در جستجوی سیمرغ» با خوانش و تفسیر قطعاتی از منطق الطیر عطار با شنوندگان همراه می‌شود.

«گفت نیوش» عنوان برنامه دیگری از رادیو فرهنگ است که با محور، بررسی کلمات قصار و  برخی از خطبه‌های امیرالمومنین علی علیه السلام در نهج البلاغه با رویکرد اخلاق و فرهنگ اجتماعی از رادیو فرهنگ پخش می‌شود و «میناگران شهر ادب» با موضوع رمضان در شعر مولانا به روایت مرتضی امیری اسفندقه روانه آنتن می‌شود.

 

امتیاز شما